Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am fost implicat intr-un incident rutier, din vina unei cucoane cu un Vw Golf 4 care nu a vazut cedeaza si mi-a taiat calea nemaiputand sa evit impactul doar sa il ameliorez putin . Nedumerirea mea este, ar fi trebuit sa sara airbag-urile si sa se pretensioneze centurile ? Mentionez ca mie mi-a sarit prinderea centurii din stalp, probabil nu a fost prinsa bine, pentru ca am gasit ditamai pironul pe bancheta din spate. Unde se afla senzorul sau senzorii de la airbag-uri ? Impactul a fost frontal pe partea dreapta, deoarece am tras stang sa nu intru in portierea cucoanei si am intrat in roata,aripa si o bucata de portiera. Viteza nu prea stiu cat aveam , ca am cablul de la kilom. rupt, dar mai mult de 50 nu aveam sigur, cucoana insa avea peste .
Nimeni nu a patit nimic, doar eu o mica vanataie la mana de la remontorul ceasului si prietena mea o mare sperietura.

Avarii :
Capota motor
Aripa dreapta fata
Aparatoare noroi Aripa
Far dreapta
Proiector dreapta
Bara fata
Armatura bara
Absorbant bara
Suport bara dreapta
Traversa superioara
Suport numar
Radiator(nu e spart insa are probleme la prinderi)
Astea sunt avariile de la prima vedere, nu s-a dat bara jos, nu stiu ce o mai fi strambat pe la ea.
Este vorba de masina din semnatura.


Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la 40-50 cat ai avut...normal ar fi fost sa iasa pungutele cu aer. poate ai ceva defect la sistemul de declansare...hmmmm....foarte curios
  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cam trebuia sa sara la ce avarii ai, e posibil sa fie ceva defect. de cand ai masina?
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cate am auzit eu airbag-urile sar la o viteza de peste 50 km/h. Dar nu lua raspunsul meu ca fiind corect, pentu ca nici eu nu stiu sigur ci doar din auzite.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Masina o am din martie, din cate stiu eu, totul e in regula in ceea ce priveste airbag-urile si calculatorul raspunzator de acestea.(lucru verificat la Di-Bas, ma dusesem ptr altceva si i-am rugat sa verifice si alea).
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cum arata masina in nici un caz nu trebuiau sa sara airbagurile. Acum au o "belea" in minus de reparat la masina.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Astea mai lipseaua sa mai sara, si asa am probleme cu asigurarea, m-am strofocat astazi toata ziua sa caut elementele de caroserie care imi trebuiesc la preturi decente pentru a reusi sa ma incadrez in valoarea despagubirii de la firma asiguratoare. Partea rea e ca nu am casco la ea si ca astia la rca sunt nesimtiti peste masura.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
arde-i cumva pe tarani...nu te lasa prostit....
Skip ads

  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Incepand cu 1-Jan-2007 valoarea maxima a despagubirii, pentru daune materiale, este de 100.000 EUR, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji privind limita despagubirii. Cauta un service cu decontare directa (cu asiguratorul RCA) si gata, nu trebuie sa cauti tu piesele.
Din cate vad eu, in poze, nu cred ca trebuia sa-ti sara air-bagurile, dar nu e de glumit cu asta, mai fa o verificare!

Pentru cea mai mica problema cu asiguratorul te adresezi aici:

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor
Str. Amiral Constantin Balescu nr. 18, sector 1, Bucuresti

E-Mail: cedam@csa-isc.ro
Telefon: 316.78.80, 316.78.81
Fax: 316.78.64

Succes!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
[quote="Ridick"]Incepand cu 1-Jan-2007 valoarea maxima a despagubirii, pentru daune materiale, este de 100.000 EUR, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji privind limita despagubirii. Cauta un service cu decontare directa (cu asiguratorul RCA) si gata, nu trebuie sa cauti tu piesele.
Din cate vad eu, in poze, nu cred ca trebuia sa-ti sara air-bagurile, dar nu e de glumit cu asta, mai fa o verificare!

Pentru cea mai mica problema cu asiguratorul te adresezi aici:

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor
Str. Amiral Constantin Balescu nr. 18, sector 1, Bucuresti

E-Mail: cedam@csa-isc.ro
Telefon: 316.78.80, 316.78.81
Fax: 316.78.64

Succes![/quote]

Firma asiguratoare in cauza, adica asirom, a stabilit despagubirea de 5000ron, adica 50mil. lei vechi . Asta au calculat ei avand in vedere vechime masinii si alte lucruri . Mie mi se pare extrem de putin si sigur o sa raman cu o gaura in buzunar.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shocked ce treaba are vechimea masinii la reparatii? sau daca e masina mai veche, gasesti piese mai ieftine? Inteleg daca ar fi dauna totala... dar asa?
Nu te lasa dupa ei. Mergi la mecanic, sa iti faca deviz de reparatie. Daca Asirom-ul incearca sa fenteze, nu te jena, suna la CSA si fa scandal. Si, pe viitor (no offence) sa iti fie invatatura de minte: CASCO rulz. La o firma serioasa, bineinteles
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@je: poate omu nu are chef sa isi faca casco. Sau poate nu isi permite. Nici eu nu am chef sa imi fac casco si nici nu o sa imi fac, desi pot sa zic ca imi permit. Nu trebuie sa ii fie invatatura de minte ca nu are casco. Treaba e f simpla: te duci cu reprezentantul firmei de asigurari la un service agreat de ei, iti fac constatare, apoi deviz de plata, apoi acceptarea devizului de plata si pa. Daca au figuri in cap asiguratorii, exista acel numar f bun.
Adica daca eu conduc prudent si evit toate accidentele si etc, tre sa fiu obligat sa imi fac casco (care la astra mea e pe undeva la 70 euro pe luna), numai pt ca niste dobitoci/dobitoace, nesimtiti si etc, incearca sa te fure? Sa fim seriosi!
Skip ads

  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Au fost multe topicuri pe tema asta si unii vad ca o tin pe a lor cu suma maxima de 100 000 de euro... da, aveti dreptate aia e suma maxima admisa ca despagubire dar nu are nici o legatura in cazul de fata.
Pentru rca exista tabele si grile de evaluare aprobate prin lege si TOTI asiguratorii calculeaza dupa ele in felul urmator:
- se uita la tipul masinii si cauta in catalog valoarea ei de nou la vremea cand a fost achizitionata
- se uita la nr de km ai masinii si la anul de fabricatie
- dau un calificativ asupra aspectului general al masinii - intretinuta f bine, bine, slab..etc

toate aceste date le baga intr-o formula si iese valoarea actuala a masinii. problema e ca aceasta valoare este mult mai mica decat valoarea de piata dar nu ai ce sa faci in cazul asta pentru ca asta este legea. daca ei ti-au zis ca masina ta face 50 de milioane asta e valoarea ei dupa grila lor. aici mai poti umbla putin in sensul ca se pot "optimiza" cativa coeficienti gen nr de kilometri sau starea masinii si sa iasa putin mai mult....cred eu ca un maxim 10-15% peste cat ti-au zis prima oara dar in nici un caz mai mult.
daca vrei sa fii sigur ca ti-au calculat bine du-te la un agent de asigurari si roaga-l contra unei beri doua sa iti faca o evaluare dupa grila aia ca la toti la rca e la fel si daca iese mai mult atunci inseamna ca vor sa te pacaleasca si apelezi la csa..daca la fel iti iese si la ala degeaba te duci la csa.

problema se rezolva in felul urmator :

1. casco unde val maxima a reparatiilor e de obicei in jur de 75% din suma asigurata care e mai mare decat evaluarea rca...ce e peste e dauna totala si se restituie suma asigurata - am inteles ca aici nu e cazul

2. repari masina intr-un service si faci totul cu acte, facturi , constatari si ce mai trebuie si pentru diferenta de bani care o suporti din buzunar peste ce iti da asigurarea dai in judecata pe vinovat si ti-i recuperezi sau ii obtii de la el/ea pe cale amiabila ceea ce ma indoiesc ca se va intampla prea usor. nici faza cu procesul nu este usoara pentru ca daca vrea poate sa intinda procesul pe 2-3 ani si cheltui multi bani si timp si la sfarsit sa ai surpiza ca banii aia sa nu mai valoreze nimic sau sa faca dovada ca nu are de unde sa ti-i dea.

Ca sa explic si ce e cu aia 100 de mii de eur poate o sa se inteleaga de data asta :

sa presupunem ca irinel isi ia o masina de 500 de mii de euro si nu ii face casco Very Happy
tu il lovesti pe el si ii dai rca-ul tau sa si-o repare....rca-ul evalueaza masina masina lui si le da o valoare mai mare decat 100 de mii....atunci ei ii dau maximul adica 100 de mii si pentru restul te da pe tine in judecata...

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat dar astea sunt solutiile legale pe care le poti adopta sau poti alege sa o repari la un service de cartier cu piese de la dezmembrari si sa te incadrezi cat mai aproape de suma care ti-o dau ei dar calitatea o sa lase mult de dorit....pacat ca nu ai avut casco...de asta e bun casco...

succes si sa ne tii la curent eventual daca mai ai nelamuriri ....
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. Cristi are dreptate . Nu exista bullshituri din astea calculate in birou , ci se face o constatare la un service agreat de asigurator . Acolo cu insepctorul de daune si inginerul service-ului se completeaza o fisa de reparatii , care nu obliga cu nimin pe nimeni . Apoi se asteapta OK-ul dosarului ( 5000 de lei pe plan local , peste valoarea asta de la centru ASIROM ) si pe baza confirmarii de plata service-ul se apuca de reparatii .
Dosarul mai cuprinde expertiza tehnica de fata , constatarea Politiei , procesele verbale aferente cu ambii conducatori auto , se leaga si se trimite la societatea mama pentru obtinerea acordului . E simplu .
In conditiile in care ai vreo nemultumire , chiar te rog sa apelezi la CSA . Iti raspun imediat la adresa venita pe fax , te contacteaza un angajat si investigheaza . Bine ar fi sa te duci in persoana sa te ocupi de chestia asta .
Eu am lucrat foarte bine cu CSA pt clientii service-uri , mai ales cu ARDAFUL-ul care erau campioni la de-astea Twisted Evil

2. In privinta airbagurilor sa-ti spun o glumita : isi ia un prieten de al meu un astra dti si tocmai cumparaseram un aparat destept de diagnoza care iti spunea multe lucruri . si cand i-am pus masina pe aparat , a aratat ca nu mai are airbagurile la ea Laughing . Plecasera...era numi volanul gol
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Va salut ! Haideti sa incercam sa mai lamurim putin situatia, ieri am fost la Service la Prestige Berceni(din recomandarile unui coleg de munca, prietena lui lucreaza acolo si m-a asigurat ca va iesi super ok masina). Acolo la Prestige, exista si un birou de politie pentru constatari si unul de la asirom pentru constatari . Agentul constatator mi-a facut ieri constatarea insa mai ramanea de vazut ceea ce era sub bara, astazi am fost la prestige, au dat aia bara jos insa agentul nu era acolo si vine abia maine . Mai e de trecut in constatare traversa mediana sau inferioara dintre lonjeroane, un deflector de aer cred de langa radiator, sa modifice pe constatare la aripa si capota unde a scris de reparat, sa puna de inlocuit. Mai trebuie vazut ce e si pe la directia deoarece face cam urat cand iau stanga dreapta.

Cat despre ceea ce priveste Casco , o sa il fac imediat cum scot masina din service, imi para rau ca tot am amanat.

Am fost astazi si am cumparat capota noua, far dr. nou,proiector nou, traversa superioara(cea cu ochelari ptr faruri) noua, traversa inferioara noua, armatura bara noua . Doar primele 4 le-am ridicat astazi si le-am dus la Prestige si am lasat si masina acolo, urmand ca pe celelalte 2 sa le iau luni .

Mai am de cumparat suport de numar, suport bara fata dreapta, acel deflector de aer, absorbant bara , prelungirea de la bara sau sa vad poate se poate recupera de pe bara cealalta,garnitura dintre capota si bara, aparatoare noroi bara(nu stiu daca se mai poate face ceva cu ea, ramane de vazut) .

Cat despre despagubire a incercat agentul sa-mi explice ca reprezinta 75% din procentajul de 15% din pretul ei de catalog, sper ca m-am facut inteles. Insa ce ma frapeaza si o sa aduc in discutie acest lucru maine, ca nu m-a intrebat ce dotari am pe masina :x , deci a facut un calcul dupa ureche?! eu asa tind sa cred, pai daca si masina aia face 50demilioane ma gandesc cati bani dau astia pentru o dacie.....vai de mama noastra. . Sper sa lamuresc maine situatia sa nu fiu nevoit sa apelez la CSA, pentru ca nu mai am destui nervi, stau sa ma rog de altii pentru bunul meu, pentru banii mei .
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Singurul lucru in evaluarea rca care conteaza relativ la dotari sunt dotarile de fabrica. Ceea ce a avut masina din fabrica ...ca ai mai bagat tu in ea 10 mii de euro nu este problema lor....pentru alea exista casco sau actionezi in judecata pe cel care ti le strica daca vrei sa le recuperezi.
Un lucru nu am inteles...de ce ai fost tu dupa cumparaturi? Nu au decontare cu service-ul? Este posibil (si nu iti doresc ) sa te plimbe mult pana iti dau banii...ai grija ca tot ce cumperi sa ai factura si aprobare de la agentul constatator, adica sa fie acceptata de el piesa respectiva pe devizul de reparatii ca altfel nu mai vezi banii pe ea. Din pacate masinile vechi sunt mult subevaluate de cei de la rca...prea mult in unele cazuri.
Inca un sfat: ceea ce ti se pare in neregula intreaba si mereu cand ala iti zice ceva cere scris si semnat cu antetul companiei, altfel nu poti face plangere nicaieri pe vorbe....multi din cei mai inflacarati pe aici care dau sfaturi si totul pare atat de simplu in viziunea lor nu s-au lovit niciodata de probleme din astea si nici nu le doresc.
Deci in final suma maxima pentru reparatii este 5000 de ron? ai facut o incercare si in alta parte cum ti-am spus eu? daca semnezi ca accepti nu mai ai ce face dupa...poate o mai ridici daca incerci macar la 6500 , 7000 ron...tot e ceva....
Deasemenea exista posibilitatea de a da masina dauna totala si primesti 75% din val ei si o repari in regie proprie...ai iesi mai ieftin cred eu.
Bafta si sa ne tii la curent
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Off topic.
stau si ma intreb. RCA-ul se face, in mod normal, pe numele proprietarului. De ce nu se baga un sistem similar cu cel de la CASCO? adica:
faci accident, iti creste RCA-ul. Si atunci nu ar mai avea cei de la RCA motiv sa nu plateasca daunele la valoarea lor reala, si ar fi si lumea mai atenta, si nu ar mai exista nici povesti cu "hai sa zicem ca e din vina comuna, sau din vina ta, iti platesc eu reparatul, dar sa nu imi ia meseriasii carnetul"
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
O sa se faca chestia asta cat de curand...afara asa este si mi se pare normal.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu m-am dus eu la cumparaturi ca asa mi-a venit pe chelie :D , cauza este alta, avand in vedere ca suma despagubirii este destul de mica am fost nevoit, deoarece dupa ce am vb la service cu prietena colegului meu de serviciu mi-a zis ca piesele la ei ajung la niste preturi destul de mari, de ex. bara ar fi ajuns 2000ron, eu am dat pe ea 760ron. Da, au decontare directa cu serviceul insa daca ii lasam pe aia sa aduca piesele, trebuia sa mai aduc multi multi bani de acasa si dupa aceea sa incerc sa ii recuperez de la femeia care a fost vinovata de accident. Sincer sa fiu, am preferat sa pierd 2 zile decat sa ajung la proces, daca nu gaseam o solutie amiabila cu femeia in cauza , in instanta pierzand mult mai mult timp si nervi . Asa, piesele(cele 7 enumerate m-au costat 2000ron si ce mai am de luat nu cred ca o sa depaseasca suma de 300ron, doar daca maine la reconstatare o sa-mi modifice si la aripa si in loc de reparat o sa scrie de inlocuit o iau si pe aia care e vreo 300ron, deci sa zicem 2600ron piesele, restul sa ramana de manopera).

Asta e situatia, nici eu nu stiam care e treaba cu rca-ul si ma gandeam ca, aaa o fac pe asigurare, nici o problema, duc masina si o iau cand e gata. Eiii, de fapt lucrurile stau cu totul altfel si nu in bine ci in rau .

Recomandarea mea, ca om patit, pentru cei ce nu au casco sa-si faca :idea:

Va tin la curent cu ce se va intampla maine.

P.S. Am inteles punctul de vedere ca nu are importanta ce am bagat eu in masina, insa nu m-a intrebat , domle` are aer conditionat, are geamurile electrice,are oglinzi electrice si incalzite, are jante de aliaj , are aia, are aia ? Nu a intrebat absolut nimic si mi se pare cam ciudat sa faca acest lucru dupa ureche, banuiesc ca erau diferente substantiale de bani.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Rog administratorii sa mute acest subiect la Discutii Generale sau unde anume cred ei ca ii este locul deoarece discutia a generat alte subiecte.

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR