Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • boc 42

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 1200 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ms all a mea nu face nici un zgomot nu stiam daca are lant sau cure ms inca o data
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic a se citi https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=14694 dupa care mai vorbim, pina atunci voi bate-ti cimpii si se prind fluturi...
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
o sa ascult mai bine cand e motorul foarte cald , am mea are 80.000 ... pana acum nu am auzit nimic ciudat sper sa nu ma fi inselat
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea. am fost astazi la opel radacini in bucuresti pentru a intreba cat si cand pot schimba distributia. astia m-au nenorocit,dupa ei trebuie sa dau o gramada de bani si mai si trebuie sa astept doua saptamani pana sa o schimb. asa ca,va rog mult,daca stiti un mecanic in bucuresti care sa fie in stare sa imi schimbe distributia,spuneti-mi si mie. multuesc anticipat!
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
de curiozitate ! cat ti-au cerut ? ma gandesc la un 12 mil Very Happy
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:de curiozitate ! cat ti-au cerut ? ma gandesc la un 12 mil Very Happy

sincer nu am stat sa imi zica cat face cu totul. adica piese+manopera. am renuntat numai cand mi-au zis ca lantul este vreo 250 de lei iar cu patine si intinzator ajungeam la 650 de lei. ori eu citisem aici pe forum ca un kit de distributie ar costa 380 de lei (uite aici https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20 ).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Toate piesele pentru distributie pe original GM ajung max 10 mil cu tot cu curea accesorii, la ele se adauga dupa caz 2 mil pompa apa. Altele care se schimba sunt consumabile de genul ulei+filtru, antigel...mai mult este de curatat. Manopera ar fi recomandat daca se lucreaza ca la carte si curat cam 4mil si inca 2mil daca vrei si curatat admisie+egr+throttle.
Discutie mai completa este aici > Distributie Z10XE/Z10XEP/Z12XE/Z12XEP/Z14XEP.
Crede ca stiu ce vorbesc mai ales daca citesti atent topicul, multe info nu apar ca m-am saturat de mecanici care vin sa invete de la noi/mine.
Simbata asta am mai terminat una:
dancuciureanu a scris:
Simbata asta 99% eu si Iulian nu venim, avem treaba la greu, cine stie cind terminam. Voi primi de la B suporti numere, parca 17buc vedem care si cite vrea.
Dan si Iulian: doi oameni cu suflet mare si maini de aur. Nu gasesc suficiente cuvinte pentru a va multumi.
Lui alexey multumiri pentru pt suportul moral, pt buna dispozitie, si pt poze.
Am ajuns bine, iar masina merge excelent (mai putin debitmetrul )
mariusgmg a scris:
Din pacate cam subtire intalnirea
Eu sunt vinovatul si cer scuze colegilor din Iasi ca v-am lipsit de Dan si Iulian


Va rog a se citi atent discutia Distributie Z10XE/Z10XEP/Z12XE/Z12XEP/Z14XEP ca sa nu mai plinga vreunul.....

Treaba de calitate maxima este in Iasi (eu cred ca am cele mai multe la activ), Craiova, Timisoara si in ceva timp si Tirgoviste.
  • rctim

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Buna! Azi am luat un Corsa cu motor Z12XE anul 2002. Nu stiu cand s-a schimbat anterior mecanismul de distributie. Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, ce fel de distributie are acest motor. Curea sau lant? Cum pot sa aflu cand trebuie sa-l inlocuiesc, pt ca parerile mecanicilor sunt impartite iar dupa vanzator..., si chiar nu vreau sa-l schimb degeaba. Multumesc!
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Distributia este pe lant si din cate stiu eu se schimba la 120000km
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei vii si verificam distributia, 0746039310 ma suni si discutam.
  • cuculete

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
imi spune si mie cam cat costa lantul si rola la un corsa de 1.0L din 2001...doar lantul si rola fara manopera . multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai citit tu mai sus, ai intrat pe link-ul pus de mine si nu ai gasit lista reperelor si pret ?
Aici mai intii se citeste dupa care daca nu gasesti te pui la scris !
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma ,ma trimite si pe mine cineva la un mecanic din bucuresti care sa imi schimbe distributia?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Tirgoviste stiu, in B nu cunosc.
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:In Tirgoviste stiu, in B nu cunosc.

M.ar interesa. ÃŽmi laÅŸi te rog un mp de tel.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
http://www.trami.eu/page7.html vorbesti cu Mircea Hau.
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
doua chestii nu pricep: de ce se largeste lantul,avand in vedere ca atunci cand te lasa lantul nu te lasa pe parcursul a cateva mii de km ci te lasa relativ brusc,zic eu in cateva sute, si a doua chestie care este rolul intinzatorului de lant. eu am curaj sa pun un mic pariu si sa zic ca ar fi de ajuns la o distributie sa schimbi intinzatorul. mi se pare mult mai de acceptat faptul ca se strica intinzatorul si astfel ii da joc lantului decat ca s-a "lungit lantul" ,care se vrea a fi cea mai longegiva metoda pentru transmisie. scuze daca supar meseriasii de pe aici dar intreb si eu....!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lantul nu se poate spune ca e cea mai longeviva solutie ci doar cea mai sigura ca nu se rupe.
Eu am schimbat destule distributii si iti pot spune clar ca daca schimbi numai intizator nu faci mare lucru.
Se uzeaza:
-pinioane
-patine
-lantul care se lungeste
-intinzator, arcul se inmoaie + pistonasul capata joc si pierde presiune ulei

Opel stie de aceasta lungire lant si de exemplu la Y20DTH spune de reglare, la benzinare au scos chiar rezolvarea soft:
If that doesn't fix it then it could very well be a programming issue take it to the the dealer they have a programme called TIS2WEB they can download the latest software which reconfigurates the crank angle sensors position, with the ECU. Common problem with these things!
GM TECH-OPEL

Prin programare se pun de acord senzorii vibrochen si came, doar atit. Partea mecanica tot ramine si valvele admsie+evacuare se vor inchide/deschide defazat fata de vibrochen.
Se pare ca nu ai citit https://www.clubopel.com/vie...asc&start=160
Am avut caz cind dupa ce am desfacut constat ca a mai fost schimbat ceva pe la distributie dar nu tot si piesele folosite erau pe un producator oarecare. Rezultatul e ca lantul tot era balalau si motivele sunt clare: pinioane neschimbate iar lant+intinzator de calitate indoielnica.
  • didi_80

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna

pot sa-mi spuna cineva ce tip de distributie are opel corsa c din 2001 motor1.2?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR