Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • NDumitrache

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o problema sau o nelamurire ca sa ii zic asa. Am dus masina la service pentru pentru ca se auzea un tacanit, si la relanti parca o sârmã care agata prin dreptul distributiei. Pana la urma mecanicul mi-a zis ca trebui rectificat vibrochenul si cuzineti noi plus pompa de ulei, pana aici sunt de acord, pana in momentul cand mi-a zis ca trebui schimbati toti cuzinetii, din micile mele cunostinte stiu ca pe vibrochen vin doar 4 cuzineti biela si 4 cuzineti lagar sau ceva de genu. Mi-a cautat cuzineti si mi-a facut o socoteala undeva la 2400 ron, pentru ca trebui sa imi comande 4 seturi de cuzineti lagar si 4 seturi de cuzineti biela. Sincer ma simt un pic pacalit.
Se poate sa ma ajutati cu un sfat sau cu un raspuns la intrebarea: ce inseamna un set cuzineti biela si 1 set cuzineti lagar.


MODEL: Opel insignia 2009
MOTOR: 2.0 CDTI 131 CP A20DTH
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt 4 seturi biela si 5 seturi palier. Unde duci masina? Poti sa stai langa ea cand demonteaza? Cum a ajuns la cocnluzia ca trebuie rectificat? Verificat presiune ulei? Oringul l-ai schimbat?

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Seturile de cuzineti sunt 1 set pentru biela (contine 8 semicuzineti care montati pe lagar formeaza cuzinetul) si un set pentru palier(contine 10 semicuzineti),la unele seturi vin biela+palier altii biela+palier+ semicuzineti joc axial acolo unde este cazul,asa sunt de 100 de ani seturile pentru ca trebuiesc sa fie toti la aceeasi cota in cazurile reparatiilor capitale.
Omu ori nu stie ce vorbeste ori incearca sa scoata intr-un fel suma ceruta la linie.
Tie trebuie sa ti se comande un set semicuzineti biela si un set semicuzineti palier de dimensiunile la care stie ca a ajuns vibrochenul STD ,R1,R2,R3 pe vremuri era si R4.
Adica ai doua seturi mari si late la tot motorul.Cu 4 seturi biela si 4 seturi palier repari 4 motoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR