Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • AdiPana

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2016 B16DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Știe cineva care ar fi limita de km la care trebuie schimbat uleiul? Mașina mea are 10 luni și 13500 km. Dealerul la achiziționare ne-a recomandat un an sau 30000. Credeți cã e ok? Mulțumesc!
Skip ads

  • AdiPana

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2016 B16DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Sunt foarte încântat cã am descoperit o mașina foarte competitivã care nu necesitã schimb de ulei. Asta ar fi concluzia dupã ce 130 de utilizatori de Opel Mokka nu pot da un rãspuns în aceastã problemã. Drumuri bune la toți utilizatorii și cât mai mulți km fãrã schimburi de ulei!
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Daca topicul are 130 de vizualizari , nu inseamna ca toti cei care au facut-o au Mokka .
Personal nu as tine atat de multi km (30 000) . Daca as avea Mokka , as schimba uleiul la 10 000 de km.
(Eu am Astra si il schimb la 8-9000 de km , de mai multe ori pe an )
Numai bine !
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt unul dintre cei 130 (acum deja peste 150).
Desi am Mokka si nu consider "imortal" uleiul din motorul sau, nu am dat un raspuns pentru ca nu inteleg de ce sunt contestate recomandarile constructorului.
In afara de a face o analiza fizico-chimica a uleiului, nu vad un criteriu mai obiectiv pentru a stabili momentul cand trebuie schimbat. Ziceri de la gura garajului ca sa schimbi la X < Y km, sau sa pui un anume tip/marca de ulei, n-au nici o valoare fara studii si demonstratii de specialitate. Este incontestabil ca schimbarea la intervale mai mici (X km) a uleiul nu va dauna motorului, asa ca studiile trebuie sa arate ce se intampla daca nu-l schimbi mai des decat recomanda producatorul. Restul sunt vorbe de scris pe forumuri.
By the way despre cei ce scriu pe forumuri - sunt multi care dau mai multa importanta si (aparent) au mai multa grija de masina decat de persoana lor. Spalam masina, facem polish, o dam cu ceara, dar ultima data cand am facut un detratraj la dinti? Schimbam filtrele, bujiile, etc la masina, dar periuta de dinti cand am schimbat-o ultima data?Verificam frecvent nivelul de ulei, de lichid de frana, de antigel, suntem atenti la zgomote si fugim in service inainte sa crape de tot, dar cand am facut ultima data un set de analize de sange si un control medical - asa preventiv nu sa ne ducem cand nu mai putem merge pe picioare? S.a.m.d.

Trecand la altceva, am o problema cu regulamemtul forumului. L-am citit nu chiar recent si n-am stiut ca s-a schimbat. Pentru ca n-am timp acum sa-l reiau la citit, v-as ruga sa-mi spuneti la cate vizualizari ale unei intrebari de pe forum avem voie fara sa raspundem inainte sa ne luam mustruluieli de la autor?
Nu demult mi-am mai luat o serie de palme dupa ceafa pe acelasi motiv.


Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Aceleasi persoane care acum zic " nu inteleg de ce sunt contestate recomandarile constructorului " o sa deschida peste cativa ani topicuri de genul : "motorul X - namol/depuneri in motor " .Sper sa nu fie asa , nu doresc raul cuiva .
In plus , prezenta DPF-ului face ca uleiul sa fie diluat cu motorina .

Eu am specificat : "Personal nu as tine..." . Deci ce as face eu . Iar propriul corp il ingrijesc chiar daca schimb uleiul mai des fata de cum recomanda producatorul ( topicuri cu segmentii de ungere blocati pe pistoane sunt o gramada , plus topicuri cu batai de tacheti etc ) , inclusiv cele mentionate de colegul nostru yeti ( periute de dinti , analize etc ) . Nu inteleg de ce ingrijirea masinii ar exclude sanatatea personala .
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
În documentul intitulat „Fișa garanții Opel”, primit la momentul când am ridicat mașina de la dealer (Expocar Constanța), scrie așa: „Având în vedere condițiile de exploatare în România (praf, diferențe de temperaturã varã-iarnã mai mari de 40 de grade Celsius, etc.) intervalele de service obligatorii [...] se reduc sau se înjumãtãțesc. Astfel service intermediar va fi la fiecare 1 an/15.000 km (care intervine primul)...”
Ca sa fiu sincer, uleiul meu arãta cã a ajuns la 5% (16.500 km la bord) și am primit SMS de la sistemul OnStar sã merg la revizie cã uleiul a scãzut sub 5%. Deci nu puteam sã merg cu el 30.000 km.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Ca si abordare majoritatea schimba la un an sau 15.oookm in funcție de care prag intervine primul. Succes
  • DDumitriu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Yeti,paralelismul intre grija de masina si indiferenta fata de propria sanatate ,prin nerrespectarea unor reguli,e un deliciu ca idee si exprimare,dar pe acesta nu-l face decat oameni cu o anumita structura mentala,ca sa nu zic altfel.Felicitari!
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ma doare capul ... @DDumitru, poti reformula postul?
Multumesc.
  • DDumitriu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Yeti,pe romaneste spus mi-a placut cum ai legat masina de sanatatea corporala si iti spuneam ca tu si alti cativa mai fac paralelismul asta ,dar in nici un caz cei fara periuta,detartraj ,analize si in general cei disperati si fara instructieTe laudam pentru formulare si îmbinarea ideilor.Tot inainte1
  • 195417

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Mokka 2015 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.Sunt detinator opel Mokka 1,7 diesel an 2015.Producatorul spune 1 an sau 30.000 km.Acum depinde de conditiile in care se circula (urban,praf,maniera de condus )Am facut 120.000 km, am folosit ulei GM 5W30 si am facut toate schimburile de ulei la 20.000 km.Ulei bun,filtru bun...nu trebuie sa fie probleme.
  • aurelpeicu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat un Mokka nou, 1.4 T, 4 x 2, euro 6, în luna aprilie 2019.
Am mai avut un Mokka, 1.4 T, 4 x 4, euro 5, din 2015, la care producãtorul cerea revizie la 15 000 km, uleiul de ungere din motor fiind Dexos 2 (20 - 25 lei litrul).
La ultimul Mokka, cel luat în 2019, producãtorul cere revizie la 30 000 km, uleiul de ungere din motor fiind Dexos 1 gen 2 (27 - 35 lei litrul). Deci un ulei mai scump și de O calitate mult mai bunã.
Pânã în aprilie 2020, mai sunt patru luni și jumãtate și cum rulajul mașinii este, în acest moment, de 14500 km, scontez cã rulajul va fi atunci cam de 22000 km. Deoarece cam 80 % din rulaj este realizat în afara localitãții, am decis sã fac revizia la împlinirea termenului de 1 an.
Skip ads

  • CSecobeanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , am un Mokka X 1.4 , achizitionat in 2019 , am ajuns la 9800 de km si mi-a aparut mesaj in bord pentru schimbarea uleiului. Ma poate sfatui cineva daca trebuie sa iau in calcul mesajul sau mai pot circula o perioada , pana voi efectua revizia totala ? Multumesc !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Probabil intervalul de service e setat la 10.000 km.
Ar fi bine sa-l schimbi si sa faci revizia la 10.000 indiferent ce spun aia de la reprezentanta.
  • CSecobeanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Pret revizie la 10000 km , 836 lei la repr. Radacini. Filtru de aer , polen si ulei. E mult dupa parerea voastra ? La mine e prima revizie facuta la ei , nu-mi dau seama...apropo , ma afecteaza dpdv al garantiei daca fac pt inceput doar schimbul de ulei ? Multumesc !
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Revizia la reprezentanta e de obicei scumpa. Dupa parerea mea, 800 de lei un schimb de ulei si filtre e mult. 4-5 litri de ulei de top costa maxim 250 ron, un ulei normal undeva intre 80 si 150 de lei.
3 filtre de la o firma buna, gen Mann, costa cam 70 - 120 ron.
Puteti schimba uleiul intre intervalele de revizii obligatorii la reprezentanta.
30 000km e mult in orice conditii. 10000 e sanatos, poate 15 000 daca se foloseste un ulei bun si se circula extraurban.
  • aurelpeicu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Faceți revizia la Expocar! E mai ieftinã!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR