Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ELupu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: Bunã ziua! Am o Vectra b cu motor x16szr care dupã ce se încãlzește la 90° începe sa dea mici rateuri la relanti, coboarã turația la 750 și de acolo începe sa scadã și se bâlbâie. Inițial, m-am dus cu ea la RAR în vederea înmatriculãrii. Acolo am fost respins din cauza noxelor mari și scurgerilor de ulei. M-am dus la un service unde mi-au spus ca nu am compresie într-un cilindru și ca nu mai am ce face cu mașina. Apoi am fost la un mecanic care mi-a spus ca se rezolva și mi-a segmentat motorul. Am schimbat bujii, toate garniturile posibile, segmenți, supape, cuzineti, curele.. Mi-a scos o mufa din spatele motorului și mi-a zis ca ala e debitmetrul si ar trebui înlocuit. Colac peste pupãza am vãzut ca tot îmi curge ulei. Dupã o privire mai atenta am observat ca eu nu am debitmetru. Va rog sa ma ajutați cu o pãrere, sunt începãtor, am 18 ani și chiar nu știu ce sa mai fac cu ea. Mulțumesc!

Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra B
An fabricatie: 1996
Cod motor: x16szr
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt curios daca s-a facut test de compresie inainte de a se incepe reparatia motorului,urmat firesc de un al 2-lea test dupa reparatie,pentru a vedea rezultatul(cistigul) reparatiei. Nu vreau sa deranjez(jicnesc) in nici un fel,dar cred ca ne aflam intr-o situatie total nedorita..., masina veche,mecanic nepriceput si proprietar tinar(incepator)...
  • ELupu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Sunt total de acord, mulțumesc. S-a rezolvat prin banala înlocuire a unei fișe. A fost mai greu sa o repar din cauza faptului ca nu aveam numere și nu puteam sa ma deplasez. A trecut prin mana a doi "mecanici" și niciunul nu și-a dat seama, au zis ca sunt bune. Învãțãturã de minte. O sa caut un service bun de acum înainte.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR