Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bravo alexya42! Ai pus punctul pe "i". Pe aici sunt cam multi care au "experienta" in motoare doar dupa ce au citit cateva articole de pe net. Daca nu ati vazut pe pielea voastra sau nu cunoasteti un caz concret, de ce tot povestiti din basme? "Ca asa face neamtu' " , hai mai...
Skip ads

  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e alegerea si dreptul lor sa experimenteze ce vor, cu ocazia asta vom vedea efectele pe "viu". "punctul pe i" nu cred ca ne ajuta cu ceva Rolling Eyes
  • Pustiu46

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare.. am un vectra b2 2001 motor 18 si am schimbat uleiu am pus Selenia 20k ,10W-40 si am aproximativ 1000 1500 de km cu uleiul asta! pe langa faptul ca este cam negru cred k a cam si mancat din el k imi aparuse in mid sa ma uit la nivelul la ulei si era intre minim si maxim , iar cand l-am schimbat era la maxim.. bine am si alergat masina pana in 5-6 mii de ture! , o fi de la ulei ? e prost ?ce ulei recomandati la 18 benzina !apropo masina are 160 de mii de km
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Orice motor care vede forja consuma inevitabil ulei. E ceva normal, dar cantitatea de ulei consumata depinde de starea motorului.
Daca iti place sa-i dai forja, orienteaza-te spre un ulei mai performant.

Adi G.
Skip ads

  • Pustiu46

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am inteles! si cam ce ulei crezi k ar fii mai ok?
  • Pustiu46

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
si care e diferentza intre 10W40 si 5w40 ?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
10W e mai vascos la rece decat 5W, (nerecomandat iarna) la cald sunt relativ identice.
10W sunt in general uleiuri semi-sintetice sau minerale iar 5W full sintetice sau semi-sintetice. (uleiul sintetic e in general mult mai bun decat cel mineral)
Daca iti place sa bagi piciorul in acceleratie pana ajungi cu el in radiator, e recomandata sa folosesti un uleiuri cu o vascozitate mai mare la cald. de ex: 5W50, 10W50, 10W60
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
'Nu va riscati' cu 10w60 pentru masinile care merg in regim de strada. Pentru liniute si alte situatii unde se trage la greu de masina, se poate folosi. In rest, mai bine nu.
Skip ads

  • dusan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
atunci macar explicane dece nu... rugam...
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1034942
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
o intrebare pt cei ce se pricep la ulei de motor:
de ce in romania majoritatea zic sa se schimbe uleiul la 10 000 de km (circa) si de ex. aici la milano IT la 30 000 km ( eu am avut o astra h 1.7 cdti 101 cv din 2004 iar acum am dat masina la schimb cu o astra sport tourer 2.0 si vorbind de schimburi mi sa zis si la a veche ca si la a noua ca trebuie sa fac schimbul la 30 000 km sau 1 an) si sa folosesc ulei GM 5W30 LONG LIFE .la astra h am facut schimbul o data pe an si faceam 25000-30000 km pe an si nu am avut probleme deloc, nu am completat niciodata cu ulei de motor intre schimburi si masina am dato la 175 000 km circa
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Intervalele de schimb de ulei difera in functie de tipul de motor, conditiile de trafic si clima. Nu e corect sa stabilesti o valoare universala pt toate masinile. Un stil de condus lejer pe autostrada intr-un climat cald poate conduce la un interval intre schimburi de 20 000 km (cam asta e si maximul la care rezista un ulei bun in conditii optime de trafic). Pe de alta parte, daca faci drumuri scurte pe timp de iarna, se limiteaza intervalul intre schimburi la 5000 km sau chiar mai putin, fara gluma. Conteaza mult si calitatea uleiului: rezistenta la acizi, gradul de evaporare, comportamentul la temperaturi ridicate, variatia vascozitatii cu temperatura...

GM a introdus un sistem de evaluare a rezistentei uleiului, GM Oil Life System, care arata durata de viata a uleiului in functie de conditiile de trafic si te avertizeaza cand ar tb sa-l schimbi.
Skip ads

  • apolo11

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cel mai bun ulei e castrolul ..sintetic .......de aia il baga si firmele de renume la montaj ...bmw.... mercedes ....porsche....nu umai ca au contract cu ei .....cum are dacia cu elf ......si peugeot cu total ..............dar conteaza si ptr ce piata e facut ............si unde................asta valabil ptr toate tipurile de ulei care se gasesc la noi.........
daca e cu holograma castrol pe buson e ok......daca nu ......e cam ca in tirg vitan .ptr rest piete..........la risc
asta si ptr mobil aral etc .
si mobil face ulei bun dar .ptr vest ............
nici un produs dat in germania .de la ulei .....ciocolata ....deodorante ..etc .....care are corespondent si in romania ca firma ......nu este calitativ .......ca ptr vest..........
deci atentie unde si ptr cine e facut daca scrie traducere ptr rusi .......ro ,hu etc .....e ca ptr............. est .
asta chiar daca nu convine unora care lucreaza pe la accesorii auto etc .de pe aici...........
  • Pustiu46

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am inteles ! merci colegu!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
apolo11 a scris:cel mai bun ulei e castrolul ..sintetic .......de aia il baga si firmele de renume la montaj ...bmw.... mercedes ....porsche....nu umai ca au contract cu ei .....cum are dacia cu elf ......si peugeot cu total ..............dar conteaza si ptr ce piata e facut ............si unde................asta valabil ptr toate tipurile de ulei care se gasesc la noi.........
daca e cu holograma castrol pe buson e ok......daca nu ......e cam ca in tirg vitan .ptr rest piete..........la risc
asta si ptr mobil aral etc .
si mobil face ulei bun dar .ptr vest ............
nici un produs dat in germania .de la ulei .....ciocolata ....deodorante ..etc .....care are corespondent si in romania ca firma ......nu este calitativ .......ca ptr vest..........
deci atentie unde si ptr cine e facut daca scrie traducere ptr rusi .......ro ,hu etc .....e ca ptr............. est .
asta chiar daca nu convine unora care lucreaza pe la accesorii auto etc .de pe aici...........

Foarte mare dreptate ai colegu'! In nissanul prietenei s-a facut schimbul in germania, cu ulei Aral. S-au facut in germania 2000 km, apoi 11000 in romania. Uleiul nu este deloc innegrit sau sa miroasa a benzina in draci. Daca am fi facut schimbul cu Aral de romanica.. deja era de mult asemanator cu smoala..
  • calyyn80

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare,am si eu o nelamurire, o intrebare si va rog respectos daca se poate sa imi dati si mie niste sfaturi,.......care este diferenta intre Mobil1 10W40 S200-S300 si Mobil1 10W40 si DACA EXISTA ulei Mobil 1 10W40,am auzit o gramada de pareri si opinii despre acest ulei,mentionez ca am o astra din 2003,motor Z16se.....si ce ulei este mai bun pentru acest tip de motor..........ms.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mobil 1 High Mileage 10W-40 e un ulei destul de bun pt perioada calda, rezistent, pt masini peste 120 000 km, greu de gasit.
Poti pune cu incredere Q8 Formula Excel 5w40, merita toti banii, bun si ieftin, Valvoline SynPower 5w40, RAVENOL Vollsynthetic VSI 5W-40, Chevron Texaco Havoline Ultra 5w40.
Oricum, daca motorul consuma ulei in exces trebuie reparat.

Cred ca vroiai sa zici Mobil Super 2000/3000 X1 - bune si alea, numai sa nu fie contrafacute.


Ultima modificare facuta de bluetux la Lun 18 Apr, 2011 8:17 pm
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dintre mobil1 0w40 american si cel new life european, care o fi mai bun?
daca ne luam dupa pret, e mai ieftin cel made in usa, sa fie europeanu superior?
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
intre mobil1 0w40 american si cel new life european nu e practic nici o diferenta
cel american e mai ieftin fiindca e mai putin: 0.946 l un bidon Very Happy
  • dusan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
unde pot gazi Q8 in tm... si ce varianta de Q8 sa bag la un corsa b din 94 motor de 12i si cine tie cati litri intra...
si mai o rugaminte ... ce ulei sa bag in cutia de viteze si cat?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR