Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Amper

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
bluetux a scris:- ulei motor: Mobil 3000 x1 5w-40, fabricat dupa 08.2012, scrie full synthetic pe bidon si chiar Made in France
- filtre: Mahle - Knecht

Am fost astazi in Selgros si Carrefour ambele au acest ulei dar fara tara de provenienta. Alte tipuri de ulei de la Mobil au o eticheta autocolanta pe care cand o desprinzi scrie made in UE..........
A gasit cineva Mobil 3000 x 1 5W40 made in France sau cu o provenienta clara ?
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu am gasit , anul trecut in cora, la oferta 29 lei /l made eu: france , pe care-l folosesc in motorul matizului si se comporta bine. e si acum , dar la 45 lei /l sau 165 lei cel de 4 litrii.
  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Amper a scris:
bluetux a scris:- ulei motor: Mobil 3000 x1 5w-40, fabricat dupa 08.2012, scrie full synthetic pe bidon si chiar Made in France
- filtre: Mahle - Knecht

Am fost astazi in Selgros si Carrefour ambele au acest ulei dar fara tara de provenienta. Alte tipuri de ulei de la Mobil au o eticheta autocolanta pe care cand o desprinzi scrie made in UE..........
A gasit cineva Mobil 3000 x 1 5W40 made in France sau cu o provenienta clara ?


Am gasit eu acum o saptamana in targ Vitan,fabricat dupa 08.2012,made in France...120 de lei-4l!are doua randuri de etichete..eu zic ca e ok..
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Dupa cum spuneam si in postul anterior cu, cate-va pagini, eram nedumerit in legatura cu uleiul pe care o sa il folosesc pentru motorul Z16XER..
Am stat si am studiat si am ramas intre: Motul 8100 X-cess 5W40 sau Ravenol VSI 5W40.
Dar inca sunt nedumerit ce sa aleg? Dupa ce am observat in fisa tehnica si pe internet Motul 8100 X-ces 5W40 fata de Ravenol VSI 5W40 este mai gros la temperaturi scazute, fata de Ravenol care este mai fluid.. un test de la Rusi. http://www.youtube.com/watch?v=lmkoQz4J8jU..
Intre timp am vorbit cu mai multi oameni si mi-a recomandat cineva sa folosesc inainte de schimb Flush de la Pro-Tec pentru curatarea motorului...
Acuma nustiu ce sa zic motorul meu are abia 18.000 de km. Si ca, uleiuri care am folosit a fost la primul schimb de service GM dexos 2 5W30 si la al doilea schimb Mobil Super 3000 5w40 cumparat de cineva de la un magazin care, cred ca este turcesc 100%. Acuma ce imi recomandati ? sa folosesc acel Flush de la Pro-Tec?
Si ce ulei imi recomandati dintre cele doua enumerate mai sus ?
Multumesc!
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
bluetux a scris:ordinea e de fapt:

Mobil 1 0w40
Mobil 3000 x1 5w40
Motul Xcess 5w40

Asta e ordinea data de calitate, motorul tau s-ar putea sa prefere alta ordine...

Am pus Motul pentru ca te-a interesat o optiune de la aceasta marca.
Din pacate, asa zisul "100 % sintetic" Xcess 5w40 e cat se poate de mineral hidrocracat.
In compozitia chimica apar: Produºi distilaþi (petrol), hidrotrataþi, grei, parafinici intre 50% si 100% !


De ce nu incerci un ulei full sintetic,Mobil1 New Life 0W40, mult mai bun decat unul mineral hidrocracat Motul Xcess 5W40 ?Pretul, cred ca este comparabil...
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Intreadevar pretul difera un pic intre Motul si Mobil ar fi cam 19 lei dati in plus pentru Mobil care zic ca, merita. doar daca il gasesc facut pe undeva prin Franta sau Germania, etc .. Dar nu Turcia....
p.s pretul difera la litru.
Adica Motul 8100 X-cess 5W40: 32 de lei
Mobil1 New Life 0W40: 51 de lei
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@cata_panacotta, pentru tine imi mentin recomandarea Valvoline synpower 5w40. Fisa tehnica arata foarte bine.

Adi G.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mobil 1 New Life 0W40 costã 39 E+taxe de transport pe ebay.de, 5 litri, adicã mult mai ieftin pe litru decât prin magazine prin Romania. Pentru cine se poate descurca cu transportul, adicã uleiul sã fie livrat în DE ºi adus cumva în RO, eu zic ca se meritã cu vârf ºi indesat.
Skip ads

  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
eu la vectra 1.9 motorina de2004 am pus 15-40 vegetal o fi bun'?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mineral poate, si nu, nu e bun.
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
scuze mineral dar de la casa a zis ca e bun...mai scump dar bun miam luat teapa?
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Va rog ce ulei se pune la vectra 1.9 din 2004'? motor diesel multumesc
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, mare teapa. Uleiurile minerale sunt cele mai slabe si se folosesc la masini de generatie foarte veche, gen Dacia 1300. La motoarele moderne se folosesc uleiuri full sintetice, sau semi sintetice.
Ps. uleiurile minerale sunt cele mai ieftine.

Citeste si tu topicul asta, si iti poti face o idee despre ce ulei e bun pt. masina ta .
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pentru colegul ccristi uite aici un link sa alegi doar marca de ulei , fara a se considera reclama http://www.oilmag.ro/uleimo...-tp-33-57-10.html
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
O precizare la linkul postat de 1_driver in cutia F40 intra 3.2l de ulei, nu 2.4 cum scrie in link. Probabil 2.4 intra in M32 care vine pe z19dt


Adi G.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pentru cine doreste ulei RAVENOL astept solicitari pe PM (ca sa nu se considere reclama) pentru a va transmite datele de contact ale ditribuitorului din Bucuresti.
Omul e foarte pregatit in ceea ce priveste tehnologia lubrifiantilor si sigur veti fi multumiti de argumentele expuse de el.
Eu astazi am cumparat de la el ulei Ravenol VSI 5W40- 6L si am ramas placut impresionat de modul in care mi-a argumentat caracteristicile si avatajele acestui ulei in comparatie cu cele ale altor marci concurente.
Credeti-ma ca dupa 4 ani de vanzari auto stiu despre ce vorbesc atunci cand recomand o persoana care se ocupa cu acest domeniu.
Sper sa va fie de folos.
Salutare si numai bine.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca te inseli ...ultimul ulei luat de la Ravenol Vsi 5w40 este slab calitativ...si luat de la TIBI ,stiu cine este distribuitorul...poate noul VMO sa fie ceva dar vechiul VSI este prostit si calitatea lasa de dorit ...crede-ma!
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Tase tu ori lucrezi la Mobil ori la Castrol. Smile
Ca sa afaci o asemenea afirmatie inseamana sa fi luat Ravenolul asta si celelalte marci concurente si sa le pui pe masini iar dupa 10000-15000 de km sa colectezi uleiurile si sa faci teste de laborator in vederea obtinerii vascozitatii si a impuritatilor colectate din interiorul motorului.
Pe mine doar asa ma poti convinge.
Bluetux spunea ca uleiul Rheinol Primus GM 5W30 pe care l-am folosit eu 30000 de km (apropos e fabricat tot in Germania) nu e asa bun ca are vascozitatea mica la cald, ca datele tehnice sunt prea mici in comparatie cu alte uleiuri etc.
Eu iti spun ca acest ulei s-a comportat excelent pe masina mea iar ieri inainte sa-l schimb cu Ravenol am scos joja si am pus ulei Rheinol pe doua degete si le-am departat iar la aprox 4 mm pelicula s-a rupt semn ca acest ulei mai mergea inca 5000-10000 de km. Sa nu mai spus iarna cand acest ulei
Asa ca ce spui tu nu ma convinge deloc.
Daca am ajuns sa spunem ca uleiurile germane sunt proaste atunci ce pretentii sa mai avem la Castrol ce are loturi facute in Ungaria, Turcia si chiar Romania sau Mobil care a vandut licenta la zeci sau sute de producatori?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine nu ma intereseaza fisele tehnice sau ce scrie pe ambalaj eu spun cum se manifesta motorul meu,poate alte motoare se comporta altfel.Primul schimb a fost bun dar uleiul luat in toamna nu mai este de aceeasi calitate ,asta e o poarere stricta si personala.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De ce spui ca la al doilea schimb uleiul nu a mai fost de aceeasi calitate?
Explica-mi te rog.
Tu ai filtru de particule la Z19DT?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR