Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
este si pt dpf MOBIL 1 5W30 ESP FORMULA respecta si VW 50700 si porsche C30 normele cele mai severe antiwear momentan pt vehicule uzuale de strada
Skip ads

  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
softul de la LUBRIZOL cel mai mare producator aditivi din lume pt industria uleiuri cu normele uleiurilor si testele pe ele
click pe sagetile din stanga

http://origin-qps.onstreamm.../rp/pc/index.html

deci concluzie pt anti hidrocrackisti norma vw50700 si porsche C30 sant cele mai severe la antiwear .....
  • djsadiq

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 1.4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut am un opel astra H 1.4 twinport si se apropie revizia, am in prezent aproape 60.000km am folosit mobil 1 0w40 , sa merg tot pe acelasi tip sau in sugerati altceva
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ramai pe 0w40 mobil 1 e bine ca mergi pe carari batatorite verifica nivelul la 1000km
Skip ads

  • djsadiq

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 1.4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
De parerea asta sunt si eu, vreau sa il incerc pe cel made in usa am auzit ca este mai bun
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
astea sant povesti daca nu e falsificat mobil 1 are aceeasi reteta in toata lumea nu e coca cola ce interes au avea EXXON nr 1 mondial sa pacaleasca clientii numele se castiga in zeci de ani si se pierde repede astea sant basme cine a mers cu mobil 1 sute de mii de km stie ca mobil 1 e acelasi oriunde pe glob ei produc aditivii si au suficienta marja de adaos cat sa nu modifice un produs premium restul sant basme.Cine a folosit stie ca motorul nu are uzura dupa sute de mii de km cu mobil 1 made in ue sau made in oriunde numai sa nu fie contrafacut.
  • djsadiq

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 1.4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare am si eu, de unde pot cumpara Mobile 1 0w40 Made in USA ?
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
search pe google ---- mobil 0w40 produs SUA ---- si ai sa gasesti siteul nu poate fi pus pe forum deoarece reclama e interzisa
Skip ads

  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o Astra Classic II Z16XEP cu aprox. 98000 de km la bord, si am cam 12000 de km de la ultimul schimb de ulei. Utima data am pus Castrol 5w40. Vroiam sa va intreb cam cat mai pot merge pana sa schimb uleiul, si daca e ok sa pun tot Castrol 5w40, sau e indicat sa schimb cu altceva.

Multumesc mult!
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daca e bidon auriu la culoare merge 15000km
daca nu e auriu schimba-l pe ulei

daca ai mers preponderent oras schimba-l oricum
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si merge tot 5w40?

Multumesc!
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
merge in continuare 5w40 daca e bidon auriu EDGE dar poti incerca si MOBIL 1 NEW LIFE 0W40 daca vrei sa te tina motorul sute de mii daca vrei sa o vinzi IN VIITOR merge si CASTROL cu MOBIL motorul ramane lacrima prin interior si tine minim 500000km daca pui filtre de calitate schimbi uleiul la timp si nu fortezi peste limita motorul
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...40-ul ala e cam fantomatic ...incearca un 30. Si chiar daca producatorul scrie pe eticheta 15 k ca si interval de schimb, ar fi suficient un 10k. Preventiv.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
opelvn a scris: cu MOBIL motorul ramane lacrima prin interior si tine minim 500000km daca pui filtre de calitate schimbi uleiul la timp si nu fortezi peste limita motorul

.....nu inteleg de ce nu folosim toti Mobil in conditile astea ! ....celalalte reguli ( daca pui filtru, nu fortezi, etc, sint universal valabile)
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
FIECARE PUNE CE ULEI DORESTE la un ulei sant cateva elemente importante pt a putea "citi" PERFORMANTA lubrifiantului TBN HTHS VISCOZITY INDEX V-40GRD V -100GRD SI FLASH POINT la mobil1 0w40 aceste caracteristici sant in categoria uleiurilor premium de top in rest daca citim caracteristici la alte uleiuri multa gargara si reclama si imens de multa galagie. asta nu inseamna ca nu sant si alte marci de top
AMSOIL,, VALVOLINE , PETRO-CANADA, REDLINE, COMMA ,FUCHS,ENEOS-(Cu al sau ulei revolutionar 0w50), si mai sant marci de nisa de top neprezente in RO



deocamdata exxon nr 1 mondial recomanda la masina de mai inainte opel Z16XEP ca prima optiune mobil 1 0w40
se poate verifica pe siteul german al mobil ------ mobiloil.de------ banuiesc ca se cam pricep din moment ce furnizeaza ulei si pentru statia spatiala....

Eu am facut O RECOMANDARE..omul pune ce vrea cand vrea si cum vrea si nu e obligat sa tina cont de opinia mea... poate asculta inca 10 opinii sau 100 si dupa aceea trage o concluzie.


Ultima modificare facuta de opelvn la Mie 19 Jun, 2013 11:28 pm
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
opelvn a scris:merge in continuare 5w40 daca e bidon auriu EDGE dar poti incerca si MOBIL 1 NEW LIFE 0W40 daca vrei sa te tina motorul sute de mii daca vrei sa o vinzi IN VIITOR merge si CASTROL cu MOBIL motorul ramane lacrima prin interior si tine minim 500000km daca pui filtre de calitate schimbi uleiul la timp si nu fortezi peste limita motorul




eu mai fortez nota, regim de autostrada des, merg cu a4a pina la 120km/h si nu schimb decat dupa aceasta viteza treapta, folosesc a3a pina la 100 km/h pentru depasiri, a vazut 6000 deseori. sau mai merg pe zi in jur de 800km .
asta e motivul pentru care merg pe mana lui mobil1 , iar daca motorul ma va tine cel putin 400 000 km atunci jos palaria.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sugestii. Totusi trebuie sa recunosc ca sunt putin cam bulversat acum Smile
In concluzie, e mai indicat sa folosesc Mobil decat Castrol, nu?
Si tot in concluzie, cel mai bine ar fi sa raman tot pe 5W40, sa schimb cu 0W40, sau sa schimb cu 5W30?
Tin sa mentionez ca nu am de gand sa vand masina in viitor sau ceva de genul.

Multumesc!
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ti am spus mobil new life 0w40 asta recomanda MOBILOIL pt motorul tau Z16XEP

gasesti pe mobiloil.de la sectiunea olwegweiser
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Got it. Multumesc!
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
OpelVN te asteptam la o intalnire saptamanala clubopel focsani, pt a discuta mai multe aspecte despre uleiuri...
de ex maine seara incepand cu 18,30-19,00 in crang in parcarea din fata hotelului caprioara
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR