Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
SONDAJ AUTO MARCI ULEI KLUB KIA
viata reala......
fara comentarii

http://www.clubkiaromania.r...lositi-t5532.html

SI SONDAJ MARCI ULEIURI IN GERMANY

realizat de AUTOBILD 2012




Ce marci uleiuri foloseste cetateanul englez cu PORSCHE asa doar ca info....
SHOPUL e in UK
http://www.porscheshop.co.u...porsche_cars.html
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cineva care il citeaza pe seniorul Ion Ratiu, te chinui un pic cam mult sa-i convingi pe altii ca tu ai mai multa dreptate decat ei. Ti-ai spus punctul de vedere, ti-am inteles optiunea, nu inteleg de ce insisti. Sau scopul e sa ne predici Mobil1 si Redline pana ne convertim?
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
dodo_13 nu ai inteles ce era de inteles, mai citeste odata ultimile pagini.

neuro tu ai masina? sti cu ce se mananca o masina? sti sa citesti? poti intelege? ca la copy-paste te pricepi.
am spus de vreo 5 ori de ce am schimbat uleiul.

iti mai dau un pont aici pe forum 60% dintre useri folosesc ulei gm, ulei care nu depaseste 120 lei pret de achizitie bidon de 5 litri , se poate gasii si cu 100 lei.
asa ca promovarea nu te ajuta, doar iti pierzi timpul incearca pe alt forum , dar schimba metoda de abordare.
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
PT dodo_13
cand nu-mi convine ce scrie cineva sau nu vreau sa citesc folosesc cu incredere rotita de scrool de la mouse ,e ca telecomandda de la tv nu-ti convine un post schimbi in 1 sec eu citesc pe forum si ce-mi place si ce nu-mi place ,avantajul forumului ca si al hartiei este ca suporta orice , lasa-i pe colegi (eu sant adeptul multitudinei de idei dar argumentate tehnic si inginereste) sa aleaga in tacere ce ulei vor citind si bune si rele . Din fericire eu nu sant vanzator de uleiuri si nu am nici un interes material asta se vede in tot ce am scris despre cel putin 10 marci de uleiuri. La fel de usor pot parasi forumul daca colegii in marea lor majoritate considera ca prezenta mea pe forum nu e benefica ...... de un lucru sant foarte sigur unde incepe galagia se cam termina stiinta de obicei ...... asta o poti verifica in orice amfiteatru universitar unde se preda in liniste .....ca tot aminteai de ION RATIU..
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:

am spus de vreo 5 ori de ce am schimbat uleiul.

.


Se pare ca nu intelegi... Very Happy . Eu nu te-am intrebat cate marci de ulei ai schimbat...., eu am intrebat de ce ai schimbat Mobil 1 0w40 la 10.000 km ,
Acum cateva luni trambitai pe Logan Club, ca te apropii de 10.000 km cu Mobil 1 0W40, ca e o adevarata '' nebunie'' uleiul asta si se aude foarte frumos motorul in ture ( eu sunt convins ca Opel-ul ,cu Mobil 1 in motor, nu a vazut nici macar o singura data 6000 rot/min asa cum ai tinut Motul-ul ) si ca o sa-l schimbi la 15.000.

Ce te-a facut sa-l schimbi la 10.000 ?
Asteptam un raspuns cuviincios din partea ta, fara sa te eschivezi.


Ultima modificare facuta de neuro la Vin 02 Aug, 2013 4:41 pm
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
opelvn a scris:
Ce marci uleiuri foloseste cetateanul englez cu PORSCHE asa doar ca info....
SHOPUL e in UK
http://www.porscheshop.co.u...porsche_cars.html


Stupid people Evil or Very Mad uite ce face Mobil 1 0w40 in Porsche : https://www.clubopel.com/lin...cess-5w-40-a.html asta-i realitatea, nu ce scrie pe hartie

Ce dovada mai vrei ca sa sa fii convins ca Mobil 1 0w40 e impotent ?

Intreaba-l pe mitosu, pe PM, de ce a schimbat Mobil 1 la 10.000 km ? Poate tie iti spune !


Ultima modificare facuta de neuro la Vin 02 Aug, 2013 5:15 pm
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
uleiul acela nu mai exista am scris mai sus acum 2-3 posturi...
lasa-i tu "prosti" pe PORSCHE sa umple cu MOBIL1 in fabrica si sa ignore stiinta ta de docent in ZEMURI FRANTUZESTI si tu fa reclama in continuare la zeama CE O VINZI pe forum si polueaza vocal pe cine vrei nu maintereseaza parerile tale.... nu-mi mai raspunde folosind id terog vorbeste cu cine vrei pe mine numa intereseaza ce scrii tu cand vad nickul tau trec mai departe din scrool sper canu te ai referit la mine cand ai spus stupid... stupid sa faci pe cine vrei tu nu pe oamenii de aici pe cei cu care te intalnesti si cu care vorbesti n-ai facut scoala cu mine cel putin sa te tragi de parul pubian cu cineva facand stupid people oamenii de aici..
astept un moderator sa faca ordine in FORUM....
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu am facut referire la poporul englez, dar vad ca te simti si tu lezat...

Mulahule, am aflat ce ulei foloseste opelvn - Mobil 1 0w40 .

Pentru a te ajuta sa-ti faci o parere corecta uite pe ce fel de site-uri se vinde Motul x-cess, e si de actualitate - 2013:

http://www.7lautosport.com/...ss-5w40-5L-Bottle

https://www.clubopel.com/lin...ss-5w40-5L-Bottle

Nu mai exista Mobil 1 5w40 Turbo Diesel Truck heavy duty API SL , dar exista MOBIL 1 0W40 si Mobil 1 5w40 Turbo Diesel Truck heavy duty API SM, care este cam tot aceeasi ''zama'' ca sa te citez.
Skip ads

  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
multumesc de explicatii m-ai convins cel putin pe mine ca e mai bine sa citesc si sa nu mai postez pe forum ... mai puneti 2-3 prieteni cu alt id sa scrie si ei despre MOTUL ca e cel mai bun eventual cu poze la bidoanele de MOTUL pe care le folosesc ei ca e unicul ulei , singurul, genialul,magnificul ,de neegalat... iar de aflat n-ai aflat nimic crede-ma cum ziceai mai sus , presupui doar..... pentu a nu polua verbal forumul prefer sa numai postez te las pe tine sa-ti faci numarul poate gasesti clienti iti doresc succes la promovarea unicului nemaintalnitului ulei......
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:
mitosu a scris:

am spus de vreo 5 ori de ce am schimbat uleiul.

.


Se pare ca nu intelegi... Very Happy . Eu nu te-am intrebat cate marci de ulei ai schimbat...., eu am intrebat de ce ai schimbat Mobil 1 0w40 la 10.000 km ,
Acum cateva luni trambitai pe Logan Club, ca te apropii de 10.000 km cu Mobil 1 0W40, ca e o adevarata '' nebunie'' uleiul asta si se aude foarte frumos motorul in ture ( eu sunt convins ca Opel-ul ,cu Mobil 1 in motor, nu a vazut nici macar o singura data 6000 rot/min asa cum ai tinut Motul-ul ) si ca o sa-l schimbi la 15.000.

Ce te-a facut sa-l schimbi la 10.000 ?
Asteptam un raspuns cuviincios din partea ta, fara sa te eschivezi.


pentru ca esti greu de cap sa-ti mai spun odata, masina mea e in garantie si am facut revizia de un an unde esti obligat sa schimbi uleiul si consumabilele cel putin, in afara de teste frana , test baterie, faruri si articulatii.
de asta spun ca esti un habarnist si faci gargara aiurea aici pe forum, nici macar masina nu ai.
  • catalin_ing

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Astra H , Z17DTH 250.000 kilometri si vreau sa fac schimbul de ulei , ce ulei sa cumpar si ce vascozitate,

Multumesc.
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
catalin_ing
ia si tu cel putin ultimile 10-15 pagini, de ce?
1-mai vezi su tu cat de important este uleiul
2-iti dai seama singur ce ulei vrea masina ta la km care-i are
3-nu obligi pe nimeni "sa-si vanda uleiul".....
4-faci tu singur alegerea (si nu se mai cearta lumea)
5-acumulezi noi cunostinte,cu care te poti mandri cand dai peste altii care "nu stie".
(si ii faci si pe cei care transpira pe forum, sa se simta "utili" cu fisele tehnice si exempele aduse).
Drumuri bune.
Skip ads

  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
neuro a scris:
Mulahule, am aflat ce ulei foloseste opelvn - Mobil 1 0w40 .
Pentru a te ajuta sa-ti faci o parere corecta uite pe ce fel de site-uri se vinde Motul x-cess, e si de actualitate - 2013:
http://www.7lautosport.com/...ss-5w40-5L-Bottle
https://www.clubopel.com/lin...ss-5w40-5L-Bottle
.

Eu am folosit M1 0w40,nu m-am plans de el,doar ca-mi scotea mai mult fum.
Continuam cu el,pe cuvant,dar vin "de pe alte forum-uri" unde oamenii folosesc Motul,si l-au inlocuit cu Mobil1,spunand ca sunt cateva diferente. Nu are rost sa vin cu copy/paste,nu vreau sa promovez produsul.
M-am decis sa-l schimb,deoarece acelasi Mobile1 in alta tara nu e "declarat" full syntetic,si eu cum vreau ce e mai bun pentru masina mea........am vrut sa fie Full. Cumnatul meu,are o Vectra 1.9 120cp. 2007,si din discutiile noastre despre ulei, a ales Mobil1, si "nu am incercat sa-l conving" sa-l schimbe....si nu i-am zis ca "NU E BUN",plus ca da mult mai multi bani.
Eu il cumpar de aici www.lubricantes-online.com
@neuro .......... tu chiar vinzi motul? Shocked
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
opelvn a scris:. pentu a nu polua verbal forumul prefer sa numai postez ......

Sa nu uiti niciodata ce ai scris mai sus...




mulahul a scris:

@neuro .......... tu chiar vinzi motul? Shocked


Nu sunt vanzator, sunt doar un cumparator fericit.
Daca as vinde Motul, as promova toata gama lor, inclusiv 300 V.
Cine mai stie, poate carcotasii vor spune ca sunt specializat in vanzarea de Motul x-cess 5w40.


Ultima modificare facuta de neuro la Lun 05 Aug, 2013 4:53 pm, modificat de 2 ori in total
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dar tot nu ai raspuns .
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sunt doar un cumparator fericit, mai potrivit ar fi multumit. Nu vand, nu promovez Motul si nici nu am recomandat cuiva .

mulahul a scris:

vin "de pe alte forum-uri" unde oamenii folosesc Motul,si l-au inlocuit cu Mobil1,spunand ca sunt cateva diferente.


Adica.... a fost mai bun Mobil 1 , sau Motul..., cine a fost castigatorul in opinia lor ? ?
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca m-am exprimat intr-un mod...in care fiecare intelege ce vrea Very Happy
"foloseau Mob1 si acum folosesc Motul". Si spun ca sunt rezultate mult mai bune.
CHIAR ACUM citesc,de cca 2 ore, pe forumuri din alte tari,unde ulitizatorii de Motul Engine Clean,isi declara "placuta surprindere".
Abia astept sa il schimb si sa fac si "curatarea" cu Engine Clean, cred ca maine sau miercuri...
Toti sunt mirati de cat de bine merge motorul,sunet frumos,turbo care se aude frumos....as putea sa fac copy/paste,dar nu vreau sa "provoc" pe nimeni. In schimb fac un tutorial cu poze si cu toate descrierile aferente.
Fac urmatoarele: scot uleiul asta,scimb filtrul,bag un ulei ce l-am luat(CEPSA 10w40),merg cca 10km,sa.l aduc la temperatura optima,bag Engine Clean,il las la relanti 15 min,il scot,dupa care schimb iarasi filtrul si uleiul (bag Motul).
Va tin la curent....
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mulahul flushul poate face rau , mai bine mergi pe uleiul dorit si atat, e mai sanatos sa schimbi dupa 5000 km si apoi sa intri intr-un regim normal folosind acelasi ulei.
acesta este un sfat sanatos valabil pentu toti cei care vor sa treaca la o marcca de ulei anume.

motul 300v este un ulei pentru masini puternice, altfel investitia e fara rost.

neuro astept si poate si alti sunt curiosi in ce conditii mergi tu cu asa zisa masina pe care o ai, detaliile conteaza pentru ca opel are motoare care lucreaza in anumite regimuri de turatii si temperaturi, iar tu te invarti in jurul cozii.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
pentru ca esti greu de cap sa-ti mai spun odata, masina mea e in garantie si am facut revizia de un an unde esti obligat sa schimbi uleiul.....


Ciudat, nu ca as tine cont cat mergi tu cu masina, dar .... 4000 km in ultimele 2 luni, pare cam mult in comparatie cu 10.000 intr-un an, cam de 2,4 ori mai mult, parerea mea - ceva nu se leaga; stiu si raspunsul tau: ''am fost in vacanta, ba, saracule.... m-am plimbat prin Europa.''

Deci , de ce ai schimbat Mobil 1 0w40 la 10.000 km ?




mitosule, nu am bani sa-mi permit o masina, in schimb mi-am luat o bicicleta cu care distribui Motul x-cess , dar sa stii ca tin la ea : lantul il ung cu Mobil 1 0w40. Cool


Ultima modificare facuta de neuro la Lun 05 Aug, 2013 9:22 pm, modificat de 5 ori in total
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cine a pomenit de motul 300v ?
Daca citesti si tu ce pareri au CEI CARE-L FOLOSESC, de ceva timp, te lamureai in privinta ENGINE CLEAN.
Cei carenu l-au folosit nu spun "NU E BUN",ci doar se exprima la fel ca si tine..."NU E INDICAT....nu ar fi bine....etc"
Iti fac o traducere bruta cu google,si aleg doar cateva din ele: (cei ce l.au folosit)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
MOTUL ENGINE CLEAN (intern Cleaner motor)
NoteBy solmatik »16 iunie 2011, 19:31

Este un produs bun, l-am folosit pe 320CDI mea și un Terrano II 2.7 Tdi.
In Mercedes a fost obtinerea MOBIL 1 0W40 ulei și puese acest curat și trece la Motul 8100 Xcess 5W40, mãsura în care merge, cred cã bine.
ÃŽn Terrano, am observat ca consumul de petrol sa stabilizat și a refuzat, pentru cã el a pus ulei 5W40, 10W40 l-au pus înainte, și a trebuit sã adauge fiecare datã într-un timp, am bãut. La acest motor curat Esar întors l-au pus 5W40 marca CEPSA și consumul a scãzut și sa stabilizat.

Desigur, eu nu pot spune nimic negativ despre acest lucru Engine-curat, se pare cã oferã ceea ce se reclamã.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Știu cã oamenii de la un alt forum, care a încercat și fãrã probleme.
Salutãri.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
L-am folosit, și aratã ca uleiul continuã cu culoarea mai multe mile, și ia mai multe impuritãți, sã-l lase la ralanti 15-20 de minute, iar apoi schimbați uleiul și filtrul.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ei bine, deschidere paragraf cu opinia mea la EngineCleant, cã adevãrul cu mila pe care le va observa, cred, de asemenea, depinde de funingine care a avut motorul, bine, în cazul meu foarte mult (mers ulei foarte negru), nimic mai mult urban ieși el a uitat un pic mai vesel și sã se opreascã la un semafor motorul a venit surpriza mea auzit abia a modului moale și a fost mai stabil inactiv. Drumul este vãzut mai echilibrat și fãrã zmuncituri între schimbarea treptelor de vitezã, în opinia mea, un aditiv pereche bunã cel puțin o datã la fiecare 30 sau 40 mii km.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
bine experiența mea cu motorulClean
pentru a începe primul efect este de a trage joja fara ulei NOU lipirea: ok : blink:.
eh observat o taques.y un sunet în motorul toarce mejor.las mult r.pm acestea parte vueltas.ha aproximativ 700 cã, atunci când hei eliminat uleiul vechi merge lichid lichid .... : Victory:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Am pus ceva ca merge dupã el, dupã aproape 1000 km ia motorului, uleiul este încã de culoare aurie, înainte de 500 a fost întuneric, vad consum observat o scãdere
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Motul motor Clean + 5W40 Motul V300
Sincer!
Mașina pe care am observat-o mult mai sociabil mai ales în joase!Si pare sã rãspundã mai bine la accelerare.
Viteza de top este la fel (am verificat lol)
Sunetul pare a fi de pânã la ceva mai mult rãgușit mic!
Și consumul a scãzut Jur!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Motul Motul V300 engineclean și mã sperii cât de bine merge motorul, am observat un sunet mai bun la rãspuns mai mare și mai bine motorul. Au numai cuvinte bune, dar am de gând sã schimbe aceste douã lucruri în fiecare mile 10k nu e mare de bani.
****************************************************************
MAI SUNT MULTE.....cu opinii dupa ceva ani,si il folosesc in continuare o data la cca30-40k km.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR