Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • booghibooghi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu folosesc momentan DIVINOL,am inteles ca e destul de bun German,chiar mi s-a recomandat la service acest ulei am pus 10w-40,dar am vrut 5w-40,dupa ce fac km o sa incerc si 5w40.

Daca este contra regulamentului rog un moderator sa stearga acest link,mentionez ca nu vreau sub nici o forma sa fac publicitate:


http://zellergmelin.lubrica...ult.aspx?Lang=rom
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai avut inainte 5W40 eu unul iti spun sa-l schimbi. 10W40 se pune decat daca incepe sa-ti manace ulei, asa cu 10W40 duci motorul mai repede spre segmentare (nu te speria, nu acum in timp cand se uzeaza) (daca iti manca ulei poti sa-l lasi).

Daca mergi pe logica ai pus ulei 10W40 deci mai gros si la urmatorul schimb (10000 km) vrei sa pui 5W40 unul mai subtire ce iti spune logica.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Conteaza si ce spune motorul, mai exact starea lui. Eu am facut primul schimb cu 10w40, apoi am pus unul cu 5w40 C3, apoi 0w40 si nu mi-a mancat ulei cu niciun sortiment. Pe urma m-am stabilit la 5w40 si doar 5w40 am bagat de cateva schimburi.
  • booghibooghi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca papa ulei ca nu am masina de mult o am de vreo luna acuma am sa vad ce si cum.
verific joja cam o data pe luna sa vad daca e vreo diferenta.
In cartea service a masinii schimbul de ulei era 0w40 si 5w40.
Mecanicul a spus sa pun de 10w40 ca am km cam multi (163000) si ar cam trebuii cel de 10w.

Asa am sa fac si eu o sa vad daca e vreo diferenta dupa 6 luni si daca nu il schimb cu 5w cred ca nu e un capat de drum 6 luni de mers cu cel actual 10w?!
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
bun mecanicul tau, dar pentru alte motoare ani 95 maxim.
prietene daca motorului are doar 163 000 km e pacat sa-i pui ulei semisintetic, sunt motoare care merg cu 5w40 undeva pe la 350-400 000 km fara probleme si ai de unde alege un ulei pentru motorul tau.
  • booghibooghi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Deci sa il schimb acuma e cel mai bine ca sa il mai las prea mult sa schimb iar toate filtrele?!
Sa merg tot cu DIVINOL dar pe 5w40 sau alt ulei?

Ceva recomandari?
Pe cartea service schimburile din Germania am vazut ulei GM si Mobil 1

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
O intrebare dca nu deranjez, care ar fi potrivit fisei tehnice vascozitate maxima la care functioneaza bine un motor de opel (z16xe) fara a fi atat d gros incat sa nu circule bine uleiul? Spre ex ceva de genul: la 40grade sa nu depaseasca.... iar la 100 grade sa nu depaseasca....
Stiy ca dca pun o anumita vascozitate poate nu mai consuma ca e gros si nu trece pe langa simeringuri dar e posibil ca din cauza vascozitatii s nu curga bine prin canale si sa nu fie ungerea buna. Deci, care ar fi vascozitatile maxime admise la 40 si 100 grade?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@booghibooghi

Nu schimba uleiul lasa-l asa 8.000km si pe urma mergi pe un 5w40, pe moment schimba doar mecanicul.
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am postat si eu o intrebare mai sus dar din cauza ca a postat colegul imediat dupa mine, probabil ca nu ati citit.
Era vorba despre vascozitatea maxima la 40 si 100 grade care trebuie sa fie pt functionarea optima a motorului opel pe benzina.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@remus-gabriel Parerea mea :
-la 40 de grade - maxim 85mm2/s , cred ca daca punem mai gros se supara motorul pe noi
-la 100 de grade - minim 13 mm2/s , daca se subtiaza mai rau nu e bine .
Partea cu vascozitatea la 40 de grade am testat-o eu , cu un ulei mai gros cum vine toamna bat tachetii .La partea cu 100 de grade nu am testat sa pun ulei mai subtire de 13.5 mm2/s , dar nici nu voi testa.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ok. Merci mult Marius. Am intrebat fiindca ma gandeam sa iau un ulei cu vascozitate mai mica la 40 si mai mare la 100. Am vazut, printre alte uleiuri, ca Valvoline Max Life are vascozitats mai mare la 100 grade, in jur de 14 parca dar imi este teama sa nu fie prea gros si sa ,,nu curga bine". GM-ul parca are 12 si la mine il cam mananca daca sar de 100km/h. O sa ma mai gandesc, am si alte preferinte.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@remus-gabriel De regula sunt legate intre ele (vascozitatile) , daca are vascozitate scazuta la rece , mai mult ca sigur are si la cald este tot cam subtire ; invers , daca la cald are vascozitate mare , mai mult ca sigur la rece este mai gros ca cel amintit mai sus . Indicele de vascozitate este cel care ne spune de variatia vascozitatii in functie de temperatura . https://www.oronite.com/para...scosityindex.aspx
Valvoline max life daca are 14 mm2/s la 100 grade e ok , dar nu stiu la rece cat are...
Eu urmatorul schimb de ulei il fac cu Valvoline Synpower 0/5 W40 , inca oscilez ; asta pt ca
mobil1 new life e cam contestat printre colegii de forum...desi rasnita mea merge bine cu el..
Numai bine !
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Are destul si la 40 grade. Are 87. Crezi ca e mult? Oricum trebuie sa fac ceva pt a gm pe care il am e mult mai subtire si il papa. Ma gandesc sa pun max life vara si spre iarna sa adaug in completare, probabil va mai consuma putin peste vara, sa completez cu valvoline syn power care este mai subtire pt iarna. Am citit in cartea masinii ca se pot combina vascozitati diferite de la acelasi producator.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu am avut la primul schimb (vara 2012 ) uleiul asta http://www.liqui-moly.de/li...AE%2010W40_EN.pdf , cu 91 mm2/s la 40 gr , in octombrie desi avea max 5000 km l-am dat jos pt ca zornaiau tachetii pana se incalzea motorul un pic , apoi a urmat asta http://www.liqui-moly.de/li...Tec%204100_EN.pdf , cu 85 la 40 de grade , a scazut zornaiala desi venise frigul , dar tot era zgomot la rece , apoi am pus mobil1 cu 75mm2 /s , nici o zornaiala . Nu stiu daca o fi vreo diferenta intre motoarele noastre , cred ca nu , poate ne spune vreun coleg de pe forum. Sau poate are doar motorul meu greierasi ...

Eu nu as amesteca max life cu synpower ....

Later edit :
M-am orientat spre synpower pt urmatorul schimb pt ca am citit despre niste teste de uzura facute de amsoil...iar valvoline synpower s-a comportat excelent zic eu ...
https://www.clubopel.com/lin...com/lit/g3115.pdf
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Hm, interesan testul amsoil. Apropos de ce spuneai mai sus cu indicele de vascozitate si alte cele, sta destul de bine si Aral care are valoare mica la 40(79) si la 100(13.9) si un indice ff bun 190. Insa unii spun ca Aral din tara nu ar fi acelasi cu cel din Germania. Parca spre valvoline inclin si eu. Nu sunt hotarat intre maxlife, synpower sau Durablend. Syn power si durablend au cam aceleasi specificatii.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Aralul din cate am citit lasa motorul plin de namol si depuneri(nu am folosit la opel , dar am folosit la dacie clasica in trecut,15w40 si 20w50, facea multa spuma iarna, in rest era ok la presiunea uleiului la cald; la dacie imi indica presiunea uleiului) .
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Dar despre acest ulei Q8 ce stiti?
http://pds.q8research.com/s...id=128&taal=E
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
E un ulei ok, dar nu extraordinar. Nu curata motorul excelent, si iarna e putin mai gros la tempraturi extreme si nu tine 10.000km. Dar la pretul care e , merita, e ok.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
A, pai daca nu curata...merge pus o data, de doua ori dar pana la urma trebuie bagat unul care curata si va trebui sa curete si ce a lasat si el.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca este Valvoline 5W40 la 110 lei 4l. Un ulei foarte bun si pret si mai bun. Eu folosesc 0W40 de la Valvoline sau Mobil1 dar e ceva mai scump, in jur de 50 lei/l.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR