Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Corcodel

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun senzori de parcare pe Astra H Sedan cu montaj la dealer, deoarece masina este in garantie.
Problema este ca vreau sa fie in culoarea masinii (albi)
Ce sfaturi imi dati (tip afisaj, tip senzori, etc.)?
Skip ads

  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand sa nu te duci la dealer, pt ca dealerii, se stie(fraierii sigur nu stiu...pana mor) ca sunt cu totii niste cacaciosi nepriceputi si trombonisti...
Operatiunea de montare e laborioasa, dar nu e cine stie ce filosofie si nu necesita acordul cacanarilor alora cu vitrina.
Trebuie un plus dintr-unul din stopurile cu lumina de mers inapoi(cred ca e doar un stop la berlina Astra H) si o masa de la surubul de masa de langa tabloul de sigurante din portbagaj. Trebuie sa dai jos bara si sa dai gauri in cercurile marcate pe interiorul barii(la astra H hatchback asa este, nu vad de ce nu ar fi si la sedan) si sa apoi dai jos pragul de la portbagaj unde gasesti gauri tehnice astupate cu dopuri de cauciuc, prin care poti trage firele de la senzori. Pui unitatea sub tabolul de sigurante din portbagaj, in spatele capitonajului(adica fix langa tablou). Firul de la afisorul de distanta(care trebuie sa fie dintr-ala mic cu leduri si afisare numerica, nu merita panaramele alea de afisoare cu masina desenata, de 2 lei chilu care sa troneze aiurea pe bord) il tragi pe langa bancheta si apoi la alegere pe sus, pe sub chedderul usilor, latura de sus , care acopera si marginile capitonajului plafonului, apoi il cobori pana pe bord ascunzand firul in capitonajul stalpului A stang si apoi cu firul ascuns la baza parbrizului, atasezi afisorul pe bord intr-o pozitie convenabila. Sau tragi firul pe sub capacele de la praguri alaturi de restul cablajelor care traverseaza masina.

Si ii bagi in masa' pe aia care vor sa dea gauri in bara unde au ei chef invocand nu stiu ce instructiuni, nu unde a marcat fabricantul pozitiile senzorilor.

P.S. Sa nu crezi ca s-ar lua cineva de tine pt ca ai pus senzori pe masina, cata vreme operatiunea de legare la sistemul electric al masinii este aproape la fel de complicata ca montarea unei lustre noi, in casa. Daca faci scurtcircuit la montarea gresita, nu ia nimic foc, doar schimbi siguranta si gata. Asa e si la masina, avem sigurante pentru toate becurile, care in caz de accident ar face scurtcircuit si ar evita incendierea masinii sau defectarea pretioasei masini aflate in garantie.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Corcodel! Studiaza inainte calitatile si defectele celor doua tipuri distincte de senzori din care ai de ales: ultrasonici si electromagnetici. Te uiti pana si la limitele temperaturii de lucru... Daca ramai la ultrasonici dar ai preferinte la culoare cauti neaparat un tip care se si vopseste...
Si o recomandare, afisajul sa fie cu leduri, se pare ca la cele cu LCD mai cedeaza ecranul.

P. S. - Eu mi- am montat ultrasonici, Digitaldinamic PS 411 cumparati de la Ravalcar ( pe Poporului) .

Sper sa nu se considere reclama...
  • Corcodel

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi. O sa studiez problema.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:...Studiaza inainte calitatile si defectele celor doua tipuri distincte de senzori din care ai de ales: ultrasonici si electromagnetici...


Si care ar fi defectele celor electromagnetici?... La cei cu ultrasunete se stiu: nu recunoaste distante mai mici de 30-35 cm, afiseaza 0 sau sunet continuu
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cand ploua foarte tare semnalizeaza un obstacol...cred ca apa se prelinge pe bara si senzorii sesizeaza "miscarea". In rest functioneaza foarte bine Wink
  • stefan2008v

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
george_slz a scris:
P.S. Sa nu crezi ca s-ar lua cineva de tine pt ca ai pus senzori pe masina, cata vreme operatiunea de legare la sistemul electric al masinii este aproape la fel de complicata ca montarea unei lustre noi, in casa.


Orice modificare / interventie la instalatia electrica a masinii ti-o scoate automat din garantie, chiar daca a fost facuta intr-un service bun dar care nu este agreat de Opel - intereseaza-te inainte.
Daca ti se intampla ceva pe partea electrica a masinii, aceasta interventie va fi automat motivul / cauza ....
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:
Blebeanu Lorin a scris:...Studiaza inainte calitatile si defectele celor doua tipuri distincte de senzori din care ai de ales: ultrasonici si electromagnetici...


Si care ar fi defectele celor electromagnetici?... La cei cu ultrasunete se stiu: nu recunoaste distante mai mici de 30-35 cm, afiseaza 0 sau sunet continuu

Salut GabiB77! Asa cum a specificat si Edwin si din cate am citit despre ei cea mai mare " buba" a lor sunt alarmele false atunci cand pe bara exista multa apa ( de ex. la o ploaie torentiala). Alte lucruri mai putin bune ( tot din ce am citit) sunt:
- Unele produse de acest fel nu prea se inteleg cu eventualul carlig de remorcare montat pe masina.
- Intra in actiune doar daca masina e in miscare ( asa este? ) .
- Distanta mult mai mica de detectie.
- E obligatoriu sa dai bara jos la montare.
Nu sunt parerile mele, de chestiile astea s- a plans multa lume pe diferite forumuri...
Numai bine!
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acest tip de senzor este recomandat in cazul in care masina este dotata cu un carlig de remorcare. La mine in 2 ani nu au fost probleme din cauza carligului.
Intr-adevar detecteaza doar cand masina este in miscare. Distanta de detectie incepe de la 70-80 cm si de la 30 cm la 0 cm detectia este maxima ( bip continuu sau LED ROSU )
Pentru montare trebuie demontata bara. Daca ma gandesc bine cred ca se poate monta si fara demontare..dar nu prea poti face un lucru de calitate..spatiul este foarte ingust ( ma refer la Zafira B..dar cred ca si la Astra H este la fel ) si nu se poate lipi banda corect. Toate acestea le-am scris dupa ce am montat personal acest tip de senzor si l-am folosit mai bine de 2 ani ( il folosesc si acum )Wink
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Edwin! Ceea ce am scris mai sus nu poate fi generalizat, sunt probleme pe care le- au intampinat unii posesori de senzori de acest fel. In schimb marea majoritate se declara mai mult decat multumiti de functionarea acestora. Acestia din urma poate au luat ceva mai calitativ sau poate aceste probleme au aparut la primele modele aparute pe piata, cine stie?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Distanta de detectie incepe de la 70-80 cm si de la 30 cm la 0 cm detectia este maxima ( bip continuu sau LED ROSU ):


La mine semnal sonor continuu apare de la 7-8 la 0, deci probabil, daca vorbim de aceiasi senzori, respectiv electromanetici, si acestia depinde producator... asta a fost motivul principal pentru care nu mi-am luat optici, daca de la 30 cm apare beep continuu, atunci n-as avea nevoie de ei, pana la distanta aia pot parca si fara Wink Cat despreploaie, sincer nu am incercat, oricum la mine banda am lipit doar pe partea din spate a barii, nu si pe lateral si in felul asta am intors-o si am lipit-o inapoi cu vreo 70 cm, mai sus cu vreo 15 cm si in felul asta in partea dreapta spate a 2 randuri de senzori, cum s-ar zice, detectand si obstacole la nivelul stopului sau chiar

Blebeanu Lorin a scris:. Alte lucruri mai putin bune ( tot din ce am citit) sunt...:
- Distanta mult mai mica de detectie.


Eu consider asta un plus, nu un minus, motivul l-am expus mai sus
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si eu tot despre distanta maxima de unde incepe detectia vorbeam, observ ca ai inteles gresit. In schimb la distanta minima sunt superiori celorlalti.
Numai bine GabiB77!
Skip ads

  • Corcodel

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
In cele din urma mi-am pus sezori Digitaldinamic PS-411.
Sunt foarte multumit de ei. Afisajul este micut, pus la oglinda nici nu te deranjeaza, dar isi face treaba.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Corcodel! PS 411 zici? Banui ca i- ai cumparat de la magazinul de pe Poporului asa ca te intreb daca ti- au montat baietii setul de senzori, acolo si la ce pret. Am pe cineva care vrea sa- si monteze la ei dar nu m- a crezut cand i- am spus " scorul" de anul trecut ( 120 Ron) . Mai e valabil?
P. S. - Acest tip de senzori mi-au fost recomandati chiar de ei, la magazin,chiar daca mai aveau si alte tipuri mult mai scumpe. Pe mine m-au convins atunci cand mi- au explicat ca PS 411 are senzorii total independenti si poti localiza precis locul unde e obstacolul. Sper ca noua ta achizitie sa- ti fie de folos si sa -si faca ireprosabil treaba, oricand e nevoie de ei. Numai bine!
  • Corcodel

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Da. Pretul manoperei, la care se adauga pretul senzorilor
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buuun...aveam dreptate! Merci mult si numai bine!
  • Corcodel

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am observat o problema. Cand las masina in soare, pentru cateva ore nu imi mai functioneaza bipaitul ci numai afisajul color. Dupa ce mai scade temperatura functioneaza din nou bipaitul. Este normal asa ceva?
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate, atunci cand in habitaclu e sauna difuzorul mai da rateuri. Se mai aude slab din cand in cand cate un beep si apoi tace de tot. E bine ca ramane macar display- ul functional.
Exact asta a fost motivul pentru care cele doua display- uri ale mele sunt lipite langa grilele de aer- parbriz si oglinda laterala.
( Vezi poze in "garajul meu" )
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Adicatelea dupa ce ati cautat tot internetul senzori, tot peste prasthii ati dat ?! Uf credeam ca sunt singurul care patesc asa ceva Smile) !
  • patrutalex

  • Mesaje scrise: 549
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 ZT19D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
http://www.cmall.ro/auto/se...ireless-wy-4.html

o parere va rog, vreau sa-i pun pe fata sunt ok?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR