Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • Alin.Ochis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Vreau sa-mi schimb ledurile din consola,ceasuri.... la opelul meu dar am întâmpinat o problema, nu reușesc sã desfac PCB-ul la partea din fata de la unitatea DVD90. Am desfãcut toate șuruburile dar tot nu vrea sa iasã, opune rezistenta undeva la mijloc, adicã la butonul central(rotita care navighezi prin meniu). La clima butoanele respective au ieșit în fațã dar asta nu reușesc nici cum sa îl scot. Orice sfat sau idee cum aș putea desface ar fi de mare ajutor. Mulțumesc!


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z19DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
uita-te daca gasesti tutoriale pe youtube,,,
  • Alin.Ochis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2022

  • Mesaj Privat
M-am uitat peste tot pe youtube si in romana si in engleza dar nu explica/nu arat nimeni cum se desface, doar arata la final ledurile schimbate
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca te incumeti sa schimbi acel gen de LED, presupun ca ai ceva deprinderi cu "scule" pentru lipit/deslipit cositor, deci, ce te opreste sa lasi encoderul ("potentiometrul") pe rama de plastic si sa scoti doar placa cu celelalte componente?
Este o treaba de maxim 2 minute.

Butonul acela, parca vad ca ar avea un blocator cu un pinten, nu am scos unul, dar pare putin riscant, din cauza anilor/uzurii/imbatranirii materialului.
Skip ads

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
La unitatea CD 30 MP3 (fabricatie 2005) pe care o posed butonul de volum se scoate prin tragere. O prinzi cu degetele si tragi cu incredere, este bagata prin presare pe axul metalic al senzorului.
La a ta nu stiu cum e dar banuiesc ca e la fel.
  • Alin.Ochis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2022

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Daca te incumeti sa schimbi acel gen de LED, presupun ca ai ceva deprinderi cu "scule" pentru lipit/deslipit cositor, deci, ce te opreste sa lasi encoderul ("potentiometrul") pe rama de plastic si sa scoti doar placa cu celelalte componente?
Este o treaba de maxim 2 minute.

Butonul acela, parca vad ca ar avea un blocator cu un pinten, nu am scos unul, dar pare putin riscant, din cauza anilor/uzurii/imbatranirii materialului.


Mersi de idee, chiar a functionat si am reusit sa-l desfac lasand encoderul pe rama.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR