Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • romeoavram67

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut. De curand am devenit posesorul unui Astra J 2014 1.4 100cp si deja am prima problema. Uneori comenzile de pe volan si semnalizarea merg in reluare. Daca actionez maneta de semnalizare martorul din bord se aprinde dar acel tic-tac se aude dupa un timp, nu exista sincronizare. La fel se intampla si cu, comenzile audio de pe volan. Cele de pe consola merg normal. O idee ce ar putea fi? Multumesc mult.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Scoate borna la baterie pt.cateva minute .
  • romeoavram67

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Am scos borna, deocamdata totul ok. Ramane de vazut daca mai apare problema. Multumesc.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema am avut-o si eu in urma cu vreo 2 ani si jumate. Comenzile de pe volan pt radio si semnalizarea aveau un delay. Mai mult, daca maream cu cateva unitati sonorul la radio, s-a intamplat ca de vreo 2-3 ori sa o ia razna si sa se duca la maxim.
Daca dai un search pe forum "delay radio" vei vedea povestea de la vremea respectiva. Ca sa reiau cat pot de scurt:
La mine, prima oara s-a manifestat in momentul cand am schimbat pe garantie electromotorul. Am revenit la service, s-a comandat inca un electromotor dar problema persista... nu facea tot timpul dar revenea destul de des. Ciudat era ca in momentul in care imi puneau la loc electromotorul vechi, problema disparea. Pana la un moment dat cand a inceput sa se manifeste si cu cel vechi.
Mi-au resoftat/updatat BCM-ul si cam tot ce exista soft pe masina, au verificat instalatia electica etc... intr-un final au trimis catre Opel De toate codurile/variantele de programare pe BCM-ul meu si au primit un VCI CODE pt resoftarea unitatii audio... degeaba. Nu stia nimeni ce sa mai faca si ce sa mai controleze.
Dupa un timp mi-a aparut in bord SSS (Service Suspension System), suspensia mi-a ramas in modul "sport" si s-a descoperit cu greu (pt ca numai in anumite pozitii ale volanului/directiei se manifesta) ca trebuie inlocuit cablajul de pe fuzeta stg fata care ducea catre amortizor si care intrerupea din cand in cand (incusiv catre senzorul ABS, senzorul de acceleratia verticala a rotii etc). Dupa acel moment nu am mai avut probleme.
Concluzia a fost ca acel cablu care intrerupea din cand in cand inducea anumiti paraziti in circuitul electric al masinii, inclusiv in BCM provocand acele probleme cu "delay-ul".
Asa ca, daca nu isi revine de la sine, ar trebui cautat cablajul cu pricina.
Skip ads

  • romeoavram67

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Am ajuns la reprezentanta cu masina. De acolo mi s-a spus ca exista intradevar o problema cu unitatea mea radio CD300 si Opel a lansat un buletin service pentru asta. Dupa o testare a masinii au spus ca este necesar un update si o recalibrare a intregului sistem si problema va fi rezolvata, dar era doar o promisiune frumoasa. Mi s-a spus ca masina are ultima versiune de soft instalata, recalibrare nu se poate face si ei nu stiu ce sa ii faca. Am insistat sa verifice cablajele, au ridicat din umeri si au spus ca nu de acolo e problema. Nu stiu ce sa mai fac. Vreo idee? Multumesc.
  • CVele

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Am o problema cu închiderea centralizata nu mai mi se închide portbagajul ușile mi se închid și portbagajul rãmâne deschis cine ma poate ajuta cu un sfat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR