Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dmx4ever

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Detin un opel astra g cod motor y1.7dti si ma intereseaza daca stie cineva unde se aflã ,sau daca exista pe acest tip de motor , turbo resonator in ideea de al elimina pentru un sunet mai accentuat al turbinei.Ma gandesc ca s-ar putea ca tubulatura sa aiba acest rol sau chiar intercoolerul. Ideea este ca doresc un sunet mai pronunțat de turbo, adicã acel fluierat. Stiu ca multa lume se sperie când turbina fluierã dar eu chiar imi doresc acel sunet.
Astept o parere, sfaturi cum as putea face acest lucru. Mulțumesc.
Skip ads

  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Detin o Astra exact cu aceeasi motorizare si m ai facut tare curios. Daca reusesti asa ceva te rog da detalii apoi.
  • dmx4ever

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Ok. Inca ma documentez.... Am observat ca unele masini au acest resonator, nu stiu daca si aceasta motorizare o are. Indiferent ca au turbo cu geometrie fixa sau variabila au resonator sub forma unei țevi ( impropriu spus) sau un inel detașabil in carcasa turboului, altele pe titulatura dinaintea sau dupa turboului.
Poate este cineva care poate sa ne lumineze in privința asta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dmx4ever a scris:... Ideea este ca doresc un sunet mai pronunțat de turbo, adicã acel fluierat. Stiu ca multa lume se sperie când turbina fluierã dar eu chiar imi doresc acel sunet.
Astept o parere, sfaturi cum as putea face acest lucru. Mulțumesc.

O sa-l ai pe un motor turbo-diesel care este echipat cu o turbina cu geometrie variabila (VNC) .
Skip ads

  • niculae matei

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Turbine normale fara geometrie variabila cînd incep sa dea acel sunat un fluierat sint cã pe duca un de ung bine și joc și axul este consumat
  • dmx4ever

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Turbo este necondiționat. Nu fluierã decât puțin când e rece. Din cate am inteles , tubulatura ce intra in Turbo, are acele striatii si ele au rolul de a anula acel zgomot de fluierat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR