Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Te referi la asta? https://www.clubopel.com/808...654_irxsxbbby.jpg
Skip ads

  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Am schimbat ECU, masina face la fel. Mecanicul a zis sa ne uitam si la distributie si intradevar era sarita de la punct, a facut distributia, toate bune, MASINA MERGE LA FEL. Neutral Nu stiu ce sa-i mai fac, chiar nu mai am idee ce sa-i fac. Daca mai aveti ceva idei sunt binevenite, Pe tester P0300 - Random Misfire si P0302
  • lica.izak

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Aceasi problema am avut si eu in urma cu doi ani,toate bune si in parametri,masina nu mergea.Am desfacut motorul si am gasit segmentii lipiti de pistoane.Mai nasol este ca de o saptamana iar a inceput sa faca dar sigur nu de la segmenti.Sper sa te ajute povestea mea,seara buna!
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
@Lica.izak - Asta a fost singura defectiune? Eu am schimbat cam tot ce este pe motor, inca nu am intrat in el ...
Skip ads

  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Daca incerci sa o accelerezi la blana in gol, ce turatie atinge motorul? Adica ce citesti pe turometru?
  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Intreb asta ca daca ai catalizatorul infundat, nu poti s-o accelerezi mai mult de 2500-3000 si simptomele se suprapun pe ce ai tu.
  • lica.izak

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Chiulasa,distributia,filtre si ulei
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Adrian9999 a scris:Intreb asta ca daca ai catalizatorul infundat, nu poti s-o accelerezi mai mult de 2500-3000 si simptomele se suprapun pe ce ai tu.


Am zis si eu ca e catalizatorul, dar zilele trecute am dat jos toba si am vazut ca e GOL. Cineva a avut grija inaintea mea sa il goleasca, daca e sa o las pe liber si ii dau blana se duce in 6.000 imediat, avand putine figuri intre 1000 si 3000 de turatii.
Skip ads

  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Poti schimba sau incerca senzorii de oxigen de pe evacuare cu altii imprumutati care stii sigur ca-s buni?
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Nu am nici o eroare pe tester pe Sondele Lambda, am sa caut sa schimb si injectoarele, daca nu e nici din injectoare ma bag la desfacut motorul
  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic sa schimbi intai sondele , benzina, si dupa aceea sa te apuci sa desfaci motorul. Cel putin asa as face eu. Multa bafta, caci se pare ca ai nevoie.
  • Bogcon

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Curatã tot motorul de calamina inclusiv furtunase clapeta accelerație tot apoi schimba bujiile
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Blindeaza EGR si vezi daca mai face la fel.
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu - Nu pot sa blindez EGR-ul deoarece EGR-ul meu acolo la valva deschis/inchis are ca un inel, nu e plata "talpa", si plus de asta am verificat in service daca e bun, inchide, deschide, nu e blocat, nu are probleme...Asta a fost printre primele lucruri pe care le-am facut cand a inceput masina sa faca figuri

@Bogcon - Bujiile le-am schimbat, puse toate 4 noi dupa cod-ul masinii. Inca nu am ajuns sa desfac motorul, maine imi iau injectoare sa le schimb pe ale mele si daca tot face la fel, am sa-l desfac, deodata am curatat tot ce era de curatat, tot unde are de facut contact e curatat cu spray, am avut si eu si mecanicii grija sa curete tot unde au/am crezut ca sunt posibilitati de a avea probleme, dar fara nici un rezultat, daca nu rezolv nimic cu injectoarele am sa desfac motorul sa arunc un ochi la supape, desi nu cred ca are treaba deoarece masina nu face tot timpul asta, are cam 3 etape, merge bine, nu trage mai deloc si merge 2/3 pistoane, si apoi faza ca imi clipeste martorul check engine, si din cate am inteles daca era rupt/spart/fisurat supapele nu aveam compresie, dar compresia mea e buna.

Vinerea trecuta am fost la service si am zis sa ne uitam si la distributie care era sarita de la punct, dar am rezolvat si distributia si tot asa face.

@Adrian - Daca era problema din sonde cred ca imi dadea pe tester, nu? Dar nu-mi da nimic de sonda, imi da doar P0301 acuma, probleme pe cilindrul unu, dupa care sunt sanse sa se mute pe cilindrul 2 sau chiar P0300, Random misfire.
  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
De acord, random misfire inseamna ca o bujie cel putin nu lucreaza. Ai zis ca ai schimbat blocul de bobine. Mai schimba odata. Asa zice in manual, la p0301.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da o cautare pe blind egr z16xe pe club sau gogu si te vei lumina
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
@Dancuciureanu - Da, am gasit pe youtube cum sa fac blind la modelul meu de EGR, ma duc sa incerc si revin cu un update.
@Adrian9999 - Am schimbat bobina, fise si buji noi noute toate si tot asa face, ma face sa cred ca amestecul de benzina cu aer nu este bun, de aia cred ca imi si afuma bujiile, astept sa vad cu injectoarele noi cum face sau daca rezolv de tot problema.

Deocamdata va multumesc si revin cu alte informatii.


EDIT: @Dan - Am facut blind la EGR si tot asa merge.
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Am trecut alaltaieri pe langa un prieten cu masina si el era pe jos, a zis ca mirosea dupa mine (nr. masina mea) a benzina in ultimul hal, consumul este exagerat de mare, circa 15 litrii la 50-60km, uleiul sta bine.
  • MUSCELEANU RADU

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salu ByeKo,
Eu am un opel astra g 1.6, z16xep, din dec 2006,
Mai poate fi din clapeta de acceleratie sau returul la benzina infundat!
In clapeta de acceleratie , sub acel capac , se afla partea mecanica. Sa nu ai dinti rupti la rotitele de angrenare.
Iti recomand sa probezi cu alta clapeta care stii sigur ca este buna . Macar de proba!
La z16xep are probleme la amestec de la corp clapete (adica din twinport).
Pe returul de benzina are un arculet care se corodeaza si se rupe. Acesta inchide returul chiar inainte de intrarea benzinei in rezervor.
Este problema si la motoarele de 1.8 x18xe!
Tie iti baga toata benzina in motor si de aceea este acest consum astronomic! Normal trebuie sa consume 7.5 l/100km!
  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
I-am schimbat si injectoarele, face la fel. ECU schimbat, injectoare schimbate, bobina, fise, bujii, senzori, toate prostiile si masina merge la fel.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR