Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Mitrica Marian

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Simptome:
Salutare la toata lumea.Am nevoie de parerile voastre in legatura cu garnitura de la furtunul intercooler la partea de sus unde se mufeaza in clapeta de accelerație.Pe acolo pierd niște vapori de ulei si vreau sa schimb garnitura ,numai ca acea garnitura nu vine separat,daca cineva poate sa-mi dea o soluție in legatura cu garnitura, masina este opel astra j 1.7 cdti(ecoflex) 2013.Garnitura este de culoare roșie și se aflã în interiorul furtunului iar cei de la opel nu o comercializeazã separat vine împreunã cu furtunul care costa cam 700-750 ron.Astept soluțiile voastre.Multumesc.
Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2013
Cod motor:
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Silicon Victor Reinz.
  • Mitrica Marian

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salutare.Multumesc Daniel pt. rãspuns.La aceastã soluție nu ma gândisem, îmi era teamã sã dau cu ceva silicon sa nu intre pe la clapeta de accelerație, dar siliconul de la Victor Reintra stiu ca se foloseste si la alte etansãri de garnituri si stiu ca rezista si la temperaturi ridicate.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am facut asa de cand am luat masina: acum e motorul luna.
Daca vrei sa umbli la clapeta, desfaci cele 4 suruburi si scoti partea care se lipeste de furtun.
Skip ads

  • Mitrica Marian

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Am rezolvat o si eu astãzi.Am dat cu silicon de la Victor Reintra fãrã sa desfac acea parte in care se mufeaza furtunul,clapeta de accelerație este curata si nu avea rost sa umblu acolo,oricum am dat cu spray de curãțat.
  • Empyr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am si eu problema asta si vreau sa rezolv tot cu silicon Victor Reinz. Imi poate spune cineva unde exact trebuie aplicat siliconul?
Multumesc.
  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Mitrica Marian a scris:Simptome:
Salutare la toata lumea.Am nevoie de parerile voastre in legatura cu garnitura de la furtunul intercooler la partea de sus unde se mufeaza in clapeta de accelerație.Pe acolo pierd niște vapori de ulei si vreau sa schimb garnitura ,numai ca acea garnitura nu vine separat,daca cineva poate sa-mi dea o soluție in legatura cu garnitura, masina este opel astra j 1.7 cdti(ecoflex) 2013.Garnitura este de culoare roșie și se aflã în interiorul furtunului iar cei de la opel nu o comercializeazã separat vine împreunã cu furtunul care costa cam 700-750 ron.Astept soluțiile voastre.Multumesc.
Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2013
Cod motor:


Am exact aceeasi masina si am in toata zona furtunului intercooler reziduri de la vaporii de ulei pe care le sterg la cateva luni si tot reapar.
Am observat ca la mine furtunul are joc in toate directiile si as vrea sa stiu daca si la tine avea la fel.Avand joc in toate directiile inclusiv inainte inapoi catre clapeta, nu sunt foarte convins ca o garnitura noua va anula toate aceste jocuri - am crezut initial ca nu e strans bine colierul si de aia joaca, pana am gasit pe forum ca au si altii problema aceasta.
Poti sa imi spui te rog cum se desface clema aceea din sarma sau cum pot scoate acel furtun? Multumesc
  • SChiperi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2023

  • Mesaj Privat
Se vinde separat aceasta garnitura si la fel si siguranta.

https://anunturi-piese.ro/ga...-7-cdti-13265281/
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR