Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mariusAdg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Salut, am lasat masina la tara pt 2 saptamani si au intrat rozatoarele in interior, in spate langa tabloul de sigurante REC, unde si-au facut cuib din firele electrice tocate si izolatia din interior.

Am scapat de ei, am facut curat in masina si am inceput sa leg cablurile.
Dar, chiar daca am legat o parte dintre fire (vreo 10), nu s-a schimbat nimic, am aceleasi defectiuni. Au mai ramas cel putin 3 fire nelegate pt ca nu gasesc decat unul dintre capete.. Am scos bornele pentru o ora, in speranta ca se va schimba ceva, dar nimic.

Defecte / Nu mai functioneaza urmatoarele:
    Inchidere centralizata (nici din telecomanda, nici din butonul din interior)
    Geamuri electrice (fata, in spate sunt manuale)
    Pozitie spate, marsarier, ceata
    Semnalizare fata/spate (nici pe avarie nu functioneaza)
    Capac alimentare motorina
    Portbagaj (se deschide doar mecanic)

Nu pot sa risc sa merg cu ea pe drumurile publice pana la service, asa ca am nevoie de sfatul vostru, sa imi spuneti de unde sa incep.

Cauze posibile:
    Este posibil sa se fi produs un scurt in tabloul de sigurante REC? Cum as putea sa-l verific?
    Daca nu sunt legate toate firele, atunci este posibil sa nu se "inchida circuitul" ?
    Este nevoie de o resetare REC (daca exista asa ceva)?





MODEL: Astra h 2005
MOTOR: Z13DTH
Skip ads

  • mariusAdg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Inca ceva..
Masina merge normal, in bord nu apare nici un martor, dar acul indicator combustibil nu indica nimic si la Range apare F, desi am cam jumatate de rezvor.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ar fi interesant de stiut care sunt cele 3 fire la care nu gasesti corespondent.
Exact mufa si pin si culoare fir.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Daca ai mai multe sisteme nefunctionale este posibil sa iti lipseasca o legatura la masa, din ce imi aduc aminte firele de masa au culoare maro.
Oricum cred ca lucrarea este una foarte dificila, nu cred ca vei reusi fara scule, minim un multimetru, OPcom pentru diagnoza si eventual schemele electrice din TIS 2000.
Mai degraba o urci pe platforma si cauti un electrician auto priceput.
Skip ads

  • mariusAdg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Da, este posibil sa aiba legatura cu masa... din ce imi aduc aminte, este vorba de firul roz si inca doua fire inchise la culoare (care nu se vad in imagini, posibil negru si maro, dar verific in weekend).
Din ce am observat, cele mai multe fire roase au fost cele care merg la carligul de remorcare (care a fost montat acum 3 ani), fire care pleaca din cutia AutoGedal la priza de 13 pini.
  • mariusAdg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Am legat 2 dintre firele ramase, care erau de la lumina numar inmatr. A mai ramas cel putin un fir (roz) nelegat.
Dar cred ca problema este in alta parte, asa ca am pus un tester si am urmatoarele coduri de eroare:

B3929,
U2100, U2113, U2116, U2117, U2140, U2141, U2201
P0571



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR