Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • marinmarian88

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut.Am vãzut astãzi pe unde iese gaze dar nu stiu cum se numeste piesa sa stiu ce sã caut si ar mai fi becul dreapta când dau înapoi nu se aprinde (am înlocuit becul dar nu se aprinde). Multumesc
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

verifica cu lampa de control daca vine plus pe lamela de pe fundul duliei, daca da atunci poate fi lamela oxidata, poate nu face contact sau ai becul ars chiar daca e nou, si nu se vede filamentul ars.

becul il poti verifica cu aparatul de masura sau pe baterie sau il pui in alta dulie unde stii ca ai plus sigur - de exemplu la semnalizare - doar de proba.

personal, am gasit becuri noi gata arse, e suficient uneori sa ia o trinta becul si sa i se rupa filamentul atit de fin ca nu se vede cu ochiul liber.
  • marinmarian88

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut.Am incercat cu becul de poziție dar nu merge.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
verifica atunci sa vina plus pe lamela aia de pe fundul duliei, daca nu vine poate ai vreo siguranta arsa, desi nu cunosc zafira b poate are sigurante separate pe mersul inapoi.
Skip ads

  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu ai ce verifica la bec ... asa vine din fabrica, are bec in stop dar nu are fire trase ... daca vrei sa mearga tragi tu fire din partea opusa.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@marinmarian88,

ca sa fiu si eu in ton cu colegul @flavicx, care s-ar putea sa aiba dreptate total, tie ti-a functionat inainte si acum nu mai merge sau nu ti-a mers niciodata si te-ai gindit acum sa o repari?

daca nu ai dat mai multe detalii in legatura cu becul de la mers inapoi dreapta, eu am presupus (prost, se pare) ca ti-a functionat inainte iar acum s-a defectat.

daca nu e asa atunci solutia pare cea data de colegul de mai sus - tras fir de la cealalta lampa...

stiu insa ca de exemplu la lampa de ceata la unul din modelele de zafira (cred ca b chiar) aceasta se poate activa/dezactiva dreapta/stinga cu ajutorul op com-ului.

poate e la fel si la mersul inapoi - daca are fir deja tras dar nu vine plus si nu a functionat niciodata dar vrei sa o faci acum sa mearga atunci cred ca solutia este op com sau (probabil ) siguranta (daca are).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR