Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • livium1966

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cine poate sa-mi spuna ce se intimpla , dar cum trec de 100 km/h simt in volan niste trepidatii. Mi-am echilibrat rotile de 2 ori, am verificat vizual cauciucurile sa nu aiba eventuale deformatiii pe calea de rulare, am verificat la service rulmentii si eventualele jocuri, bucse, pivoti si nu am gasit nici un raspuns. M-am uitat sub masina si am observat o mica fisura in toba intermediara si la un cot al galeriei se pare ca loveste uneori in caroserie, dar nu cred ca este de la asta. Eu simt o vibratie in volan si cumva o "bataie" - "filfiiala" la o roata, nu stiu si nu imi prea dau seama.
Voi ce credeti ca ar putea fi????
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La un astfel de defect, mai mult ca sigur ca este vorba despre o roata sau janta, dar zici ca le-ai verificat... se poate ca nu le-au verificat bine
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Poate fi de la un capat de planetara; astea sunt simptomele inainte de a se auzi si zgomote (batai). Eu am patit-o cu asta si inca nu am remediat-o...
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cel mai probabil este un dezechilibru, ori un pneu complet descentrat (btw, cat plumb ti-au pus la ekilibrare) ori de la o janta descentrata (daca a fost janta lovita puternic pot sa o ekilibreze astia oricat ca tot degeaba). Cand ai ekilibrat ultima data? ca pe timp de iarna, datorita starii drumurilor (gropi) nu prea are mare eficienta ekilibrarea.

alte cauze posibile: rulment, cap planetara, poate si capat de bara (dar nu prea cred).
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Rulmentul il auzeau cei de la service... are unele dintre cele mai tari simptome.
Incearca sa ridici masina pe elevator si apoi sa tragi in jos de roata cu problema (sa fortezi un pic planetara, sa o misti); la mine cel putin, dupa ce fac chestia asta, merge mai bine ~100Km, dupa care isi "revine". Sad
Chestia e ca mai nou, a inceput sa faca si zgomote, in rotatie (fie pe fier) cateodata, mai ales cind merg cu a 1-a si a 2-a (cuplu mare). Cum arata burduful de la planetara? al meu arata f. bine, dar nu m-am uitat ce este sub el, mai mult ca sigue este rugina, etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR