Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Cornelcristea

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut.Stie cineva ce culoare au firele care duc la termometrul exterior la Astra F Caravan X16SZR din 97?Sau mãcar la ieșirea din TID ,care sunt firele?Menționez cã în bord ,de obicei,îmi aratã doar "---"in loc de temperatura,iar pe ploaie,dacã trec prin bãltoace , câteodatã arata o temperatura,eronata,oricum...Am tot cãutat prin bara fata,cum am citit aici pe site,dar nu am gãsit senzorul acela nicãieri...doar vreo 5 fire tãiate ,nu știu de unde,și izolate.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Problema e la senzor sau la conexiunea lui...
Senzorul este în bara fațã, în partea de jos, în fața roții stângi. Este singura proeminențã.
Presupunând cã nu mai e la locul lui, ar trebui sã gãsești gaura cu un diametru 12-14mm. Tot în barã, sub aripa stângã, unde sunt și claxoanele și pompa de aer secundar (dacã ai), ar trebui sã fie și mufa/conectorul senzorului de temperaturã, poate dimpreunã cu senzorul: faptul cã uneori mai indicã temperaturã sugereazã cã senzorul încã existã și mai face contact...
Cautã și vei gãsi...
  • Cornelcristea

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc ,bubu 16v.Dar...revin.Am dat jos bara fatã,am vãzut locul senzorului,dar senzorul...ioc.Am gãsit doar firele:albastru si albastru cu alb,tãiate si lãsate asa,libere.Problema mare e alta.Am întrebat la singurul magazin de specialitate din Tecuci de un termistor,dar doamna de acolo se uita la mine de parcã as fi întrebat despre distanta pãmânt-uranus.😀.Nu stiu cum o scot la capãt.Poate când voi ajunge la Galati,sper sa gãsesc acolo
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
De ce nu pui senzor original, mã roģ, aftermarket? E vreo 30Ron nou...la dezmembrãri, poate, mai ieftin...și iei si mufa lipsã...
Cred cã ai identificat corect firele/culorile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR