Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce am reusit eu pana acum.

Am card de debit Visa de la raiffeisen.

Mi-am inregistrat cardul la paypal si i-am pus sa-mi faca verificarea ( adica sa-mi ia aia 1.5 eur ).

Apoi m-am dus la un sediu raiffeisen si am solicitat activarea serviciului raiffeisen online.
Acest serviciu iti da access deplin la contul cardului de pe internet si poti face plati directe catre furnizori, schimburi valutare intre conturi si alte tranzactii bancare.
Pentru acest serviciu ( raiffeisen online) se percepe o TAXA LUNARA de 1 EUR( in plus se mai platesc comisioane specifice tranzactiilor).

Tot cu acest serviciu vezi si situatia contului.
M-am logat si am deschis situatia detaliata a contului in RON.
Acolo am gasit tranzactia paypal.
Am introdus cei 4 digiti dinaintea cuvantului PAYPAL, la contul de pe paypal si acum am statusul verified !

Deocamdata nu am facut nici o tranzactie pe paypal, dar voi descrie operatiunea dupa ce o voi face.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
[quote="musicall"]Si eu m-am bagat mi-am pus la bataie cardul de credit ca suma pe ala e mai mica decat pe cel de debit... Smile Am citit si eu ca imi trimit cei 1.5Euro dar nimic pana acum... nu stiu cum se procedeaza ca scrie ca trebuie introduse ultimele 4 carcatere de la 1 cod primit
exact asa am patit-o si eu,tot cu un card de credit,pentru ca ala de salariu e Maestro si nu puteam sa-l inscriu in paypal. Imi cerea ceva cu 4 digiti .......... asa ca ieri m-am dus la banca si am cerut sa-mi schimbe cardul de salariu din Maestro in Visa Electron inrolat in 3D. Abia astept sa-mi vina cardul sa ma apuc de cumparaturi .Twisted Evil
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ala de credit al meu este Master Card!
Am primit... defapt e luat din cont 1.5euro ??!! Cum vine asta? Eu am inteles ca primesc... shit!!!
Imi apare ca debit catre banca 1.5euro.

  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Iti iau 1.5Eur si ii primesti inapoi cand faci prima tranzactie.
Eu asa am inteles.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
[quote="musicall"]Ala de credit al meu este Master Card!
Am primit... defapt e luat din cont 1.5euro ??!! Cum vine asta? Eu am inteles ca primesc... shit!!!
Imi apare ca debit catre banca 1.5euro.
exact asa e si la mine,ala de credit e Master Card dar mi-a refuzat inscrierea,probabil ca era ceva in legatura cu cei 4 digiti care ii cerea si la urma mi-a blocat optiunea de inscriere a cardului respectiv. Si eu de aia doream sa inscriu cardul de credit deoarece am mai putini bani pe el decat pe cel de salarii si in caz de ceva(doamne fereste)pierd mai putin. Confused
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mihait a scris:Iti iau 1.5Eur si ii primesti inapoi cand faci prima tranzactie.
Eu asa am inteles.
Exact asa e.
Cele 4 cifre se gasesc in detaliile tranzactiei prin care Paypal au debitat contul cu cei 1.5 euro. Asta e modalitatea prin care ei verifica ca tu esti intr-adevar detinatorul contului asociat acelui card. Cele 4 cifre trebuie introduse undeva in contul de pe Paypal, iar din acel moment statusul devine Verified, si se pot face tranzactii.
Singurele carduri care nu se pot adauga in contul PayPal sunt cele care nu sunt trecute in lista de la adresa pe care am dat-o intr-un post precedent. Dar atentie, unele dintre ele, sau probabil TOATE acele carduri trebuie inscrise in sistemul 3D Secure. Cardul meu Visa Electron de la Raiffeisen este inscris, si l-am putut adauga la Paypal. Un Visa Classic de la BRD nu, pentru ca acestea nu sunt active pe Internet. Insa nici un Maestro de la BRD nu l-am putut adauga, si nu-l pot nici inrola in sistemul 3D Secure. Probabil e mai vechi - 2005, si doar cele mai noi pot fi inrolate.


Later edit:
Pe site-ul BRD scrie, referitor la serviciul e-commerce, asa:
Nota: Serviciul este disponibil doar pentru cardurile BRD emise sub sigla Mastercard.
...desi pe site-ul www.epayment.ro apare si Maestro in lista cardurilor BRD active pe Internet.
Apropo, activarea acestui serviciu BRD se face de aici: https://www.secure2gw.ro/brdm/rbrd/intro.jsp
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Your Account May Only Be Used to Send Money

As a PayPal Send Only account holder, you are not permitted to receive funds from other PayPal account holders. > https://www.paypal.com/ro/cg...md=_request-money

Deci nu putem primi bani pe contul creat din RO. Doar sa dam nu si sa luam !
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai era de asteptam chestia asta. Sunt tari cu mult inaintea noastra care nu pot primi inca. Ex: Ungaria.
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am facut cont pe ebay si am facut deja o prima cumparare. Am achitzionat o lanterna. Smile
Faza e sa aveti grija sa selectati ROMANIA pentru a sti cat va costa transportul. La unele nu e specificat... nu stiu poate nu trimit in ROU.
Iar suma licitata de voi se ADUNA cu transportul.


Eu nu am stiut. Bine ca nu am licitat mult 5.5$ + transportul 8.99$ => un total la mine de 14.49$
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai doar nu era sa se scada... lol Laughing
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
musicall a scris:Your Account May Only Be Used to Send Money


Io cred ca nu poti primi pentru ca nu e "premier account" sau "business account", nu din cauza de Romania...
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
xflo a scris:
musicall a scris:Your Account May Only Be Used to Send Money


Io cred ca nu poti primi pentru ca nu e "premier account" sau "business account", nu din cauza de Romania...
Eu am premier si nu pot primi.
Am dat intr-un post precedent un link cu tarile pentru care ofera servicii Paypal. In pagina aia, tarile sunt impartite in grupe de serbicii oferite. Romania e in grupa care are ca unic serviciu trimiterea de bani. Sper ca se intelege acum.
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Operabilus a scris:Pai doar nu era sa se scada... lol Laughing


Nu am avut de unde sa stiu pana nu am vazut emisa factura! Chiar nu m-am gandit!
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
musicall a scris:
Operabilus a scris:Pai doar nu era sa se scada... lol Laughing


Nu am avut de unde sa stiu pana nu am vazut emisa factura! Chiar nu m-am gandit!
Ei nu-i big deal, eu sunt utilizator mai vechi ebay, de aia am sarit asa pe mesajul tau Embarassed Sorry.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Operabilus"][quote="mihait"]

Cele 4 cifre se gasesc in detaliile tranzactiei prin care Paypal au debitat contul cu cei 1.5 euro. Asta e modalitatea prin care ei verifica ca tu esti intr-adevar detinatorul contului asociat acelui card. Cele 4 cifre trebuie introduse undeva in contul de pe ...

Asta nu am stiut eu,unde gasesc cele 4 cifre,ulterior le-am gasit cind mi-am verificat contul de internet banking dar era prea tarziu,deja mi se cerea o copie facuta dupa card si una dupa un act de identitate,pe cere trebuia sa le trimit prin fax la un anume numar. Deh,se mai intampla sa mai greseasca omul...... Rolling Eyes
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am patit la fel dar nu pot sa scot extras de cont de la banca?
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dannek a scris:Si eu am patit la fel dar nu pot sa scot extras de cont de la banca?
In cazul in care ajungeti la situatii in care vi se cer copii dupa card, BI, etc pe fax, cautati optiunea Cancel/Delete account, si o luati de la 0. De pierdut nu pierdeti decat cateva min in plus pt completarea formularelor.
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dar cu acelasi card se poate face alt cont
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu am platit un tricou pe ebay prin paypal si amers fara probleme.
verificarea am facut-o f simplu
am sunat la bancpost carduri si mi-au dat nr tranzactiei, ala de 4 cifre la 2 minute dupa ce paypal mi-a luat banii Smile)
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:eu am platit un tricou pe ebay prin paypal si amers fara probleme.
verificarea am facut-o f simplu
am sunat la bancpost carduri si mi-au dat nr tranzactiei, ala de 4 cifre la 2 minute dupa ce paypal mi-a luat banii Smile)
Ti-au virat inapoi cei 1.5 euro? Laughing Asa este mentionat pe site, ca la prima tranzactie efectuata ti-i vireaza inapoi (sau scad 1.5E din suma tranzactionata).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR