Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
probabil .. nu stiu ... n-am stat sa urmaresc. nu tii vireaza inapoi, ii scad.
n-am stat sa urmaresc
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dupa prima tranzactie ii primesti inapoi!

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mie nu imi apar decat tranzactiile de la achizitia de pe ebay. adica plata si virarea banilor. + si - 40$
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
De azi are si ClubOpel.com cont PayPal Very Happy ...Verified & Business
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@AcidMan poza pe care o am acolo e un print screen de pe contul de la raiffeisenonline care imi arata toate operatiile de pe cardul meu.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
aha. deci va trebui sa cer desfasurator de la bancpost. deci lasa ....
bancpost sta prost si scump ( comision0 la orice ceri... Crying or Very sad
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ce tip de card/cont si de la ce banca recomandati in functie de comisioane tranzactii/administrare cont? banuiesc ca nu stie nimeni toata oferta din ro, dar puteti detalia fiecare din cei care folositi deja sistemul in cazul vostru concret?
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai fi citit tot threadul, ai fi gasit toate informatiile pe care le detine fiecare dintre noi.
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
domnule operabilus,
am recitit discutia, si n-am aflat decat ca ai Visa Electron de la Raiffeisen, inrolat in sistemul 3D Secure si ca vrei sa treci la BRD in curand...
am inteles ca pentru tipul tau de card/cont platesti o taxa lunara de 1 euro pentru serviciul raiffeisen online, comisioanele specifice tranzactiilor nu le-ai precizat.
despre linkul www.epayment.ro/plata_online/card.php, chiar voi cei care ati luat contact cu paypal ati zis ca nu toate cardurile de acolo merg.
in ideea in care cardul meu de salarii nu poate fi folosit pentru tranzactii pe internet, m-ar fi interesat sa-mi fac un cont/card special pentru asa ceva (de debit, in lei - cu asta m-am lamurit) la o banca oarecare si am inteles de exemplu ca la bancpost sunt cele mai mari comisioane (administrare cont, tranzactii...). de aceea m-ar fi interesat sa precizeze cei care folosesc sistemul: ca au card de tip:

Visa Electron de Raiffeisen si platesc:
* 1 euro/luna pt serviciul raiffeisen online;
* x euro/luna administrare cont;
* y% comisioane tranzactii.

si asa mai departe....

sper ca acum sa fi fost destul de clar, topicul il citisem de cateva ori inainte de a posta, si cifre concrete crede-ma ca nu exista. poate pentru tine intreb ceva banal, dar pentru un necunoscator in domeniu ca mine era util un raspuns la obiect.
cu respect!
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Visa Electron de Raiffeisen si platesc:
* 1 euro/luna pt serviciul raiffeisen online;
- ADEVARAT
* x euro/luna administrare cont;
- COMIS.DE INTRETINERE LUNAR 0,50lei
- TAXA ANUALA CARD 5,00lei
* y% comisioane tranzactii.
- TRANSFERURI intre conturi proprii 0 RON
- PLATI intrabancare in RON 1 RON indiferent de suma transferata
- PLATI intrabancare in valuta 0 RON
- PLATI interbancare 3.1 RON indiferent de suma transferata
- PLATI Directe Furnizori 1.5 RON pentru fiecare plata efectuata

La platile prin paypal nu se ia comison de banca deoarece aceastea se fac electronic ca la un POS (INT PURCHASE POS PAYPAL) - deci comision 0
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cuantumul exact al comisioanelor la Raiffeisen nu-l stiu, de aia nu l-am postat pana acum. Pot doar sa spun ca de obicei, la cardurile Visa Electron, respectiv Maestro, sunt mai mici decat la Visa Clasic, respectiv Mastercard.

Nota: desi pe site-ul e-payment, printre cardurile BRD ce pot fi folosite online apare si Maestro, informatia este incorecta. Singurele carduri BRD ce pot fi folosite sunt Mastercard.

Intre timp am depus cererea pentru eliberarea cardului Masterdcard EUR de la BRD, si am primit o lista legata de comisioane pentru cardurile bancii:

Maestro LEI: 0, 5.6 LEI
Visa Clasic LEI: 10, 10 LEI
Mastercard Gold LEI: 16, 40 LEI
Mastercard Std EUR: 4, 5.6 EUR
Mastercard Gold EUR: 16, 56 EUR

Primul numar reprezinta comisionul de emitere, al doilea comisionul de gestiune anuala.

Aceste comisioane cred insa ca sunt mai mici cu 20% decat cele standard, intrucat mi-au oferit un pachet de fidelizare, fiind client al mai multor servicii ale bancii.

Mai plateam inainte de acest pachet, inca 1 EUR pentru serviciul BRD-NET (acum e gratuit).

Legat de comisioane pentru transferuri... Rolling Eyes am sa incerc doar sa-mi amintesc:
- intrabancare in valuta contului: 0
- intrabancare in alta valuta: 0, si parca ai si reducere la schimbul de valuta de la ghiseu din ziua respectiva
- interbancare 3-4 RON, suma fixa, nu mai tin minte exact cat
- plati catre furnizori (prin BRD-NET sau de la bancomat): 0

Sper ca de data asta am fost de ajutor Wink
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
va multumesc, ambele raspunsuri la obiect!
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mi-a ajuns acasa produsul cumparat numai ca am dat si 5 lei - deee... partea postei romane! Comanda a fost pe 18.05 si a ajuns pe 06.06 !
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pentru ce ti-au cerut asta bani? Shocked
Si de unde a venit produsul de-a ajuns asa repede? Poate parea ironic "repede", dar la calitatea serviciilor postei romane, sunt chiar incantat sa aud ca a ajuns in 2-3 saptamani.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai pe plic vad asa... ca pe langa adresa mea e scrisa data asta 22.05.2007 (o fi data cand a procesat el comanda), mai e o stampila postala de Hong Kong cu data de 25.05.07 - (si valoarea timbrului scrie $ 20.90 o fi americani sau chinezesti?! - intreb asta ca pe mine pe site trasportul m-a ajuns 9$). Si mai apar pe plic vreo 3 stamplie AIR MAIL !

Da pe bune ala de la posta imi zice 5lei... Ce sa fac i-am dat! Ma tiganeam cu el acolo? Tot acolo m-am intalnit cu un prieten care a cumparat un gps pt. auto in valoare de 250lei din Olanda. Si lui tot 5 lei i-au cerut... cred ca asta-i pretul hartiei si a pastei de pix pe care o cosuma cu tine acolo!

Oricum eu zic ca nu se merita sa cumperi lucruri simple ca te rupe la transport. Sau daca cumperi iei mai multe de la aceasi pers. sa ajunga mai ieftin.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sa nu sariti la mine, stau si citesc a treia oara datele legate de paypal...uite ce problema as avea eu..si nu m-am lamurit..
este vorba despre niste transferuri de bani...nu sume mari, cateva sute de euroi..
am priceput, paypal e superok pentru achizitii pe ebay, etc..
mi s-a spus ca se pot face transferuri de bani intre conturi de paypal care ulterior pot fi retrasi...ceea ce mi se pare suspect e ca e vorba de "no comission"? si pare a fi prea usor!
cineva trebuie sa imi trimita din It niste bani si mi-a spus sa imi fac cont pe paypal, el imi trimite banii in contul meu de paypal si de colo eu pot face transferul intr-un cont normal de banca, in speta contul de card...problema e ca am citit undeva, nu mai stiu pe unde, ca de fapt pentru conturile din Ro (dar nu numai) nu ar fi disponibila aceasta optiune...cine imi poate da o mana de ajutor...e asa?
multumesc anticipat!
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate asa e. Nu numai ca nu poti retrage bani din contul Paypal, dar mai mult, nu poti nici sa primesti. Deci cel putin deocamdata (si din cate cred eu, pentru muuulta perioada de timp), Paypal va ramane pentru romani doar un serviciu de tranzactii de plati online, unidirectionale.

Un serviciu similar e MoneyBookers (http://moneybookers.com/app/), dar nu am studiat inca serviciile lor.

In cel mai rau caz, Western Union, cu comisioanele lor Neutral
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am primit si eu un colet din USA cu un detector radar(comandat pe Ebay) si am platit la posta 5 lei
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si totusi, nu a intrebat nimeni pentru ce sunt cei 5 lei? Chitanta sau bon macar v-au dat?
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Operabilus a scris:Si totusi, nu a intrebat nimeni pentru ce sunt cei 5 lei? Chitanta sau bon macar v-au dat?

Da mi-a dat chitanta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR