Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • paun anton

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Bunã ziua.Mã intereseazã dacã aveți o schema electricã la geamurile fațã la o agila. În afarã de siguranta de sub bord ,unde se afla ( exact) releul de comandã _dacã are.Vã întreb pentru ca siguranta de sub bord este Bunã dar nu-mi vine plusul la butoanele de comandã. Cred ca un releu este în partea dreapta la motor, dar care este?.......aștept sfaturile voastre. ...Mulțumesc
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In afara sigurantei 11 de 30A (a carei tensiune vine de la contact cheie) nu vad sa existe vreun releu.
La siguranta (cu contact pus) aveti tensiune ?

  • paun anton

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Da....La siguranța intra și iese curent (plus)...
  • paun anton

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Problema mea este ca nu stiu la ce pin de pe contact geamuri sosește plusul...Sau ce culoare are firul plus...Ar fi bine dacã aș face rost de o imagine cu întrerupãtorul -comanda geamuri - , cu indicația unde este plusul pe acesta.
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La usa pasgerului functioneaza ridicarea/coborarea geamului ?

Plus - alb/albastru - pin 7
Masa - negru pin - 1

  • paun anton

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu funcționeazã deloc ....Oricum multumesc pentru poza....Cum se face un piculeț cald ..O atac....Dacã mai sunt și alte opinii , le aștept cu drag. ...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

verifica sa nu fie fire rupte in burduful dintre caroserie si usa.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca cel mai probabil este sa fie un fir rupt in burduf dar care ?
Geamul de la usa pasagerului nu functioneaza nici el din butonul propiu, iar usa
respectiva are alimentare propie +Vcc.
Singurul fir rupt de la usa soferului care ar duce si la nefunctionarea usii pasagerului
ar fi firul negru, de masa (sau lipsa masa de la baza stalpului), insa atunci nu ar
functiona nici inchiderea centralizata din butonul usii.,
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

@PL 500
mie personal mi se pare ca ceva din spusele initiatorului nu se leaga - el zice ca siguranta este buna si ca vine si pleaca plus de la ea dar ca nu functioneaza nici geamul de la sofer si nici geamul de la pasager, chiar daca actioneaza geamurile din ambele butoane.

teoretic pare totusi ca siguranta este arsa, pot banui ca nu a identificat/verificat corect siguranta deoarece vad pe schema ta ca ambele butoane se alimenteaza din ea.

mai poate fi o varianta (foarte putin probabila) - sa se fi rupt firul de plus in ambele burdufuri in acelasi timp...

oricum, personal as cauta sa vad daca nu am firul de plus intrerupt intre iesirea din siguranta si butoane (sper sa nu se fi facut cine stie ce modificari in instalatie caci atunci vorbim vorbe).

presupunind ca siguranta ( cea indicata de tine) este sigur buna - nu vad ce altceva ar putea fi...

culorile sint cele indicate de tine (nu prea vad bine pe schema ta iar eu am zafira si nu stiu daca e la fel dar daca initiatorul are un aparat de masura sau o lampa de control nu are cum sa fie greu sa le identifice.
  • paun anton

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am cunoștințe electrice .....Am verificat cu aparatul si-mi vin în butonul de comanda la geamuri de pe partea șoferului , numai minusuri....De aceea am solicitat (pentru ca este foarte incomod sa verific ce culoare are firul plus care iese din siguranțã de 35A) dacã poate cineva sa-mi spunã culoarea cablului plus , care vine la întrerupãtorul ce comanda geamurile electrice. Butonul care are închiderea centralizata ,eu știu ca este pe minus. Am primit mai sus o fotografie cu identificarea cablului plus ,totuși aștept și alte sugestii. ..
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pai firul - dupa schema colegului @PL 500 si dupa cum a zis si el - are culoarea alb-albastru - pe schema scrie in engleza prescurtat WHBU (adica white - blue, cel putin asa se vede la mine, cum am zis mai sus schema e putin neclara ca imagine, eu asta vad) deci din siguranta si pina la butonul de la sofer, ca si pina la butonul de la pasager merge un fir alb - albastru.

si faptul ca ai doar minus pe toate firele din mufa eu zic ca ai intoarcere prin bobinajul motoraselor, asta cred eu.

poate mai intervin si alti colegi.

doar pentru proba ai putea sa iei un plus printr-un fir de pe baterie de exemplu si sa-l dai pe pinul unde vine firul alb - albastru si daca asa merge e clar ca este intrerupt intre siguranta si butoane.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai am scris +Vcc ALB-ALBASTRU (atat la isirea siguranta cat si in ambele usi - din TIS citire).
Conectorul X8 este in afara usii, ca sa nu existe +Vcc in ambele usi problema ar fi pana la el,
sau, greu de crezut, ambele fire rupte (dupa cum a mentionat @gabimilo1)


Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
multumesc @PL 500, schema este acum la ultimul post foarte clara, sper sa rezolve colegul defectiunea.
  • paun anton

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2012

  • Mesaj Privat
multumesc.....Totul acum este foarte clar.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR