Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
[b]Salut! Detin o Zafira 2008 benzina 1.6 XER (gpl montat) 115 cai ,cu 260 mii km! Pt ca de putin timp a intrat si pe piata romaneasca metoda decarbonizarii astept pareri despre cei care au apelat la aceasta metoda! (stiu ca e mai benefica celor cu motoare diesel)! Se merita o decarbonizare pe un benzinar? Trage masina mai bine dupa? Pretul pentru o astfel de operatiune aici in zona Ploiestiului este de 250 lei (in care intra gratis si o, ozonificare a instalatiei de climatizare)! Astept parerile voastre !
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca e un mare fâs! Chiar am vazut zilele trecute pe cineva care facuse operatiunea la un audi a4 si ulerior la foarte scurt timp a fost nevoit sa desfaca motorul si depuneri de carbon erau o groaza, deci decarbonizarea aia nu avuse nici un efect!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
exact
depunerile de carbon? funingine pe romaneste in galeria de admisie ,se curata,mecanic,adica demontat si curatat cu mana tot jegu din galerie apoi ce mai ramane se curata cu diverse solutii care ataca/curata funinginea depusa,se monteaza tot la loc cu garnituri de etansare noi
4NDR3I--Andrei ce sa cureti la o galerie de benzinar?,poate sa te curete aia de banii din buzunar
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc ptr pareri! da..asa cum am scris e mai viabil ptr diesel ..ca sa spun asa! vroiam sa stiu daca se merita! (oricum motorasul meu de 1.6 trage mai greu ditamai mãgãdoaia de masina....)! ma gandeam ca..odata cu decarbonizarea ii mai dau putin zvâc...ca sã zic asa...
Skip ads

  • ovizafy

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2010 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Decarbonizarea chiar funcționeazã , sa știți ! Dar sa nu va așteptați la minuni! Adicã la un motor complet îmbâcsit nu prea se vede la prima procedura... Exista mai multe procedee .. unul cu oxi hidrogen și altul(fãcut de mine ) cu o soluție (Revive engine cleaner) luatã de pe EBay .. Sunt o mulțime de tutoriale pe YouTube , unde va puteți informa ..! Decarbonizarea asta nu se rezuma doar la galeria de admisie .., ci la tot circuitul de admisie , inclusiv turbo.. ! Eu unul am fãcut-o la o Astra g 1.7 dti și urmeazã la zafira b 1.9 zdth! .
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sa ne pui poze cu galeria curatata prin acest procedeu de 2 bani
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cand ai probleme cu garnitura de chiuloasa si iti intra antigel in cilindri, acestia se curata din cauza aburului creat. Cam asta e principiul si cu solutiile minune, practic cam bagi apa in motor. Acum in realitate cred ca trebuie sa torni ceva ca sa curete, dar sa nu se "curete" de tot Very Happy.
Cat despre admisie ma cam indoiesc, acolo nu ai temperaturi prea mari ca aburul sa devina asa eficient, mai ales la ce depuneri se formeaza acolo. Abia se curata la frecat manual intens. Very Happy Era ideal daca te "pisai" de 2,3 ori in admisie si se curata, te scutea de multa munca.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mariuseek
trebuie mai mult de 2-3 ori,ca este depunere mare,eventual trebuie chemat si vecinu Laughing
  • ovizafy

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2010 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
mariuseek a scris:Cand ai probleme cu garnitura de chiuloasa si iti intra antigel in cilindri, acestia se curata din cauza aburului creat. Cam asta e principiul si cu solutiile minune, practic cam bagi apa in motor. Acum in realitate cred ca trebuie sa torni ceva ca sa curete, dar sa nu se "curete" de tot Very Happy.
Cat despre admisie ma cam indoiesc, acolo nu ai temperaturi prea mari ca aburul sa devina asa eficient, mai ales la ce depuneri se formeaza acolo. Abia se curata la frecat manual intens. Very Happy Era ideal daca te "pisai" de 2,3 ori in admisie si se curata, te scutea de multa munca.

Da , cam asta e idea ! Dacã ai galeria cu 5mm depunere, și turbo dus cum am avut eu, nu se curata.. Dar se observa la turbo, capul pistoalelor și scaunele supapelor ...! Haterii pot merge in continuare pe mâna spuselor fabricantului...Eu am încercat și am fost mulțumit! Motorul chiar merge mai rotund și a scãzut consumul! P.s Nu ma ocup cu așa ceva ..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR