Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua!Am un astra g z16se si se aude un tacanit la motor dupa urechea mea cam in partea de jos a motorului .Am sa va povestec un pic ce sa intamplat,am refacut motorul ,constand in, axa cu came,tacheti ,culbutori,rectificat vibrochen ,rctificat chiulasa,supape noi,cuzineti,pompa ulei,pompa apa, distribuție, pentru un zgomot care lam descris in alt titlu si de care nu am scapat nici acum.chestia este ca mecanicu a desfacut prima oara pentru segmentare, adoua oara pentru schimbarea pistoanelor si a treia oara pentru rectificat vibrochen si toate astea pentru acel zgomot.Ideea este ca de zgomot nu am scapat si in primele douã operatii tacanitul nu sa auzit ,in schimb atreia oara am plecat cu tacanitul acesta ,se aude ca niste ciocanele plus zgomotul pentru care am fost prima oara.Multumesc pentru rãbdare si astept sugestii.O searã buna vã doresc!
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am pus si un videoclip cu acelasi titlu pe youtube.mecanicul spune ca se aude in prtea de sus a motorului dar nu pre îl cred.mia zis ca din cauza pastilelor de la supape ca sunt mai mici in diametru ,le am schimbat ieri si tot asa face
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Complicatã poveste, domnule Marin.
Îmi pare rãu sã aud cã nici acuma nu ați rezolvat problema. Vin cu o întrebare în primã fazã: Când s-a rectificat vibrochelul, s-au schimbat cuzineții? Pentru cã un vibrochen rectificat, cere un cuzinet cu o altã cotã fațã de cea anteriorã.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Mecanicul spune ca a rectificat arborele si cuzineti noi dupa cotã.intrebarea este ,de ce nu sa auzit tacanitu primele doua dãți si a treia oara am plecat cu tacanitul acesta?Multumesc!
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
M-am uitat pe YouTube la video și pare a fi bãtaie de piston, posibil vreun bolț la capul piston sau nu s-a strâns bine vibrochenul. Mai existã și varianta sã nu fi schimbat cuzineții și sã aibe joc una dintre biele.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Asa ma gandeam si eu.Deci bãtaie de tacheti nu este in nici un caz?Multumesc pentru raspuns!
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nu pare a fi, de pe un video e cam greu sã-ți dai seama. În plus dupã povestea dvs. problema a apãrut dupã ce s-a umblat la vibrochez, defi trebuie vãzut din nou ce-i acolo. Recomand sã nu circulați cu mașina așa deoarece riscați sã stricați mai rãu motorul.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Dupã rectificare vibrochen nu sa auzit, dar sa umblat iar ca i am zis mecanicului sa mai verifice încã o datã referitor la acel zgomot la accelerare,precizez ca nu se auzea tacanitul,el a aparut a treia oara,motorul se auzea frumos doar cã a treia oara a apãrut și tacanitul.Multumesc!
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Daca nu va suparati de ce s-a refacut motorul? Era neaparat nevoie de rectificare vibrochen, schimbat pistoane, etc. Poate zgomotul venea initial de la axul cu came si culbutori.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Mecanicul a tot insistat ca e zgomot de motor.prima operatie,segmentare ca scapa compresie in baie,nici un rezultat ,a doua oarã ca sunt cuzinetii de biela ,sa demontat decat baia de ulei pentru verificare, a treia oara ca sunt pistoanele si atunci sa rectificat si vibrochen si cuzinetii si pompa de ulei distributia nouã si zgomotul nu a dispãrut.suparat ca a facut mecanica pe banii mei iam zis sa mai desfaca inca odata motorul mergand pe spusele lui ca este zgomot de motor si dupa asta am plecat si cu tacanitul asta suplimentar.precizez ca tacanitul nu a fost la demontarea de dinainte,cam asta este povestea.Multumesc!
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Este posibil ca problema sa fie de la cuzineti. Ma mira faptul ca mecanicul a optat pentru rectificarea vibrochenului. Motorul a fost scapat fara ulei? Eu mi-am segmentat singur motorul ocazie cu care am schimbat cuzinetii cu altii noi de cota standard si atat. Nu cred ca este cazul ca la dacie sa se rectifice vibrochenul la orice segmentare. Capacele la biele or fi fost puse la aceiasi biela de la care s-au desfacut? Or fi stranse bine? Cuzinetii or fi la cota care trebuie? Sunt multe necunoscute. Tachetii hidraulici daca nu au fost inlocuiti au fost demontati complet si curatati?
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã dimineata! Vibrochenul sa rectificat la insistenta mecanicului ca a zis ca de acolo e zgomotul la accelerare,,a nu se confunda zgomotul la accelerare cu tacanitul care se aude in clip,, apoi pistoane ,tachetii ,axa si culbutorii au fost schimbati asta vara ,deci nu sunt piese vechi.o varianta a mea personala ar fi ca ultima oara am observat ca a pus acelasi ulei de motor folosit si ma gandeam sa nu fi ramas vreun tachet sau mai multi blocati..am fost la el sa ii verifice și a zis cã sunt în regula dar a zis ca pastilele de la supape ar fi cam uzate,la trei zile le am schimbat personal ,verdictul dupa urechea mea ar fi:la rece se aude foarte tare iar cand se încãlzește motorul parca se aude la o intensitate mai mica dar tot se aude.sa fie totusi din tacheti? Multumesc frumos!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR