Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • SilviuFX

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare .
Doresc sa achizitionez un Opel Astra GTC la mana a2-a . Am gasit unul destul de frumos , optiuni multe pe el , 219.000km .

Problema mea este urmatoarea : vanzatorul are cartea service a masinii cu toate reviziile (mi-a trimis poza pe whatsapp) , iar eu am vrut sa verific totusi si VIN-ul masinii , iar cei de la opel mi-au spus ca masina are istoricul gol , fara niciun fel de intrare . Ce concluzie sa trag din asta ? Cartea service este masluita/cumparata de la baieti din targ ?

Spune ca masina este adusa din Germania , deci mi se pare imposibil sa nu aiba intrari in service .
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te feresti. Ceva pute la mijloc
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu cred ca dealerul vrea sa te ajute.
incearca online sa cumperi passul acela pentru a verifica singur.
car-pass.be a fost pentru mine ca masina adusa din belgia dar sunt situri si pentru germania
  • SilviuFX

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Acest car pass este acelasi lucru cu seria de sasiu ? Sau ma insel ?
Pe site-ul autodna unde se verifica seriile masinilor , desi nu am cumparat nimic imi apare ca sunt 0 inregistrari istoric , deci si daca as da bani tot gol ar fi istoricul ..
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu ,car pass este raportul pe care il primesti in baza seriei sasiu.
in belgia e obligatoriu cand vinde masina sa ti-l dea. nu stiu cum e in germania dar mai intreaba.
autodna e un site polonez la baza, nu as plati la ei din ce am citit pe net. desi autodna arata istoric la masina mea,ceva e in neregula cu seria ta.
  • SilviuFX

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ok . Deci in concluzie acest car pass m-ar ajuta sa aflu istoricul masinii ?
Mai mult ca singur vanzatorul nu stie despre acest car pass sau daca stie nu o sa mi-l dea .
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
corect
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
opel nu are baza de date pt.ca sunt dealeri independenti ,de aceea nu ai gasit date desore masina decat unde a facut respectul reviziile
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca respectivul a adus masina din germania atunci ar trebui sa exista in baza de date opel cel putin reviziile facute in perioada de garantie... restul daca le-a facut la alte service-uri nu apar
in alta ordine de idei, sunt site-uri cum este si cel polonez care au legaturi cu TUV sau RAR sau alte autoritati din alte tari straine de unde pot extrage date despre masina, inclusiv firme de asigurari. Aceste informatii insa sunt contra cost si nu intodeauna sunt si corecte sau detaliate...
daca sa cumperi masina sau nu tine de tine. mergi sa vezi masina, mergi cu ea la un service/dealer opel de preferinta si o urci pe elevator sa te uiti la ea si un mecanic de acolo (contra cost bineinteles) si vezi daca masina este buna sau nu. daca iti convine o cumperi (km sunt povesti de adormit copiii, ce conteaza este intretinerea masinii) daca nu singura paguba este drumul si pretul platit la reprezentanta/service pentru verificare (chiar asa le si spui ca vrei verificare in vederea cumpararii unei masini). Preferabil ar fi ca la verificare sa fi doar tu cu mecanicul nu si vanzatorul altfel nu ti se va spune exact ce si cum doar asa in mare si mecanicul va vrea sa impace si capra si varza...
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am dorit sa spun ca Opel nu are baza de date cum are grupul VAG .Daca iti cumperi vw te duci la orice reprezentanta vw si iti va da detaliat tot ce s-a facut la masina cat a fost in garantie si post garantie daca proprietarul a continuat reviziile tot acolo.La opel nu prea ai cum pt. ca dealerii nu stiu uni de alti .fiecare cu treaba lui .
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nici nu trebuie. La opel daca stai si cauti pe forum vei gasi rezolvarea in 90% din cazuri, la vw, nu prea.
Sa nu uitam: masina lovita se poate face si intr-un garaj nu neaparat la reprezentanta iar sa cumperi o masina de cateva mii de euro fara sa o urci pe elevator e riscant.
PS: topicul se poate muta la vreau sa cumpar astra h!
  • SilviuFX

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ideea cu verificare in service este buna insa eu nu pot ajunge sa vad masina decat in weekend , dat fiind faptul ca eu sunt din Ploiesti , iar masina este la Hunedoara ... Era bine macar sa fi gasit vreun particular pe acolo cu elevator si poate as fi avut norocul sa dau de el si sambata ...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am scris mai sus, cauta alta masina si posteaza la locul potrivit! este lipit in susul paginii, vizibil
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR