Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ManoDaniel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Simptome:Pare mai turat motorul,se aude mai tare mai ales la 2800 rpm parca il tine ceva acolo ,ecn 24312 se refera la electrovalva turbo,pe care am schimbat-o in service,ecn 24304 nu stiu de la ce e ,dar a aparut dupa ce am scos mufa ce intra in electrovalva ca sa verific daca mai scoate sunetul acela tare la 2800 rpm,si nu,nu mai scoate ,cu mufa pusa,.masina merge mai urat,fara mufa o limiteaza dar masina respira mai bine nu mai este zgomotoasa,electrovalva ce mi-au pus-o nu are acelasi cod ,ca a mea(originala).nu stiu ce sa-i mai fac,am de ceva timp problema asta,cateva sfaturi?nu stiu daca m-am exprimat chiar asa bine ,dar cred ca intelegeti.

Model: Astra
An fabricatie: 2007
Cod motor: Z13DTH
  • Florin N.

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Si eu am aceeasi problema. Testul din pedale imi arata ECN 24304 . Masina urca frumos daca apas usor acceleratia dar daca o apas puternic sau chiar pedala la podea urca foarte greu turatiile si abia prinde viteza(este extrem de puturoasa). E limitata la 3300 de turatii in momentul de fata si cand e sa treaca din D2 in D3 trece foarte tarziu (pe la 3000 si ceva de turatii schimba abia si dupa 4-5 secunde); am cutie automata (Opel Zafira B 1.9d 150 CP 2007) . De asemenea, cand o tin in Parking sau in Neutru si o accelerez se aude un galgait sub masina . Daca ai rezolvat problema poti te rog frumos sa-mi dai un raspuns (poate fi ori turbina ori electrovalva ) sau stie cineva ce ar putea fi ? Tin sa mentionez ca am un injector dus (poate fi asta ?), anume injectorul 3.

Multumesc!
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR