Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • marcu19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat zilele trecute furtunul de la turbo cel care duce in admisie, mai exact cel care iese din intercooler, cam mult ulei pe furtun, verificat si jocul la turbo nu pare sa aibe joc, am desfacut furtunul care vinde de la epurator si face lecgatura cu furtunul de la intrare in turbo era si el cu ulei, am decis sa cumpar un epurator de ulei nou pe original ca sa termin povestea cu el si sa nu incerc sa l curat etc. In final am fost la service schimbat montat nou pe cel vechi l am luat acasa sa vad ce are in el Very Happy arata cam asa
Taiat cu faiul sa vad ce are in el, dupa documentatia mea trebuiea sa gasesc carbon si o supapa ceva dar nu era nimic de cat niste inpuritati micute tari ca piatra..si nu multe cateva. pun si poze
Daca cineva ma poate lamuri nu are carbon in el si nici o supapa ceva, sau nu trebuie sa aibe nimic in el si l-am schimbat ca asa am vrut eu Very Happy
  • Amper

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Poate acele mici impuritati blocau evacuarea uleiului in baie si faceau ca uleiul sa intre pe admisie ? Problema s-a rezolvat dupa schimbare ? Eu banuiesc ca acel corp nu filtreaza uleiul ci mai degraba se condenseaza si se scurge in partea de jos.
  • marcu19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
numai scote asa mult fum asta am observat, da ai dreptate care este rolul lui la 1.3 dt
  • Amper

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Daca nu mai scoate asa mult fum dar tot mai scoate, poate trebuie curatat si intercooler-ul, poate s-a adunat si acolo ului si mai scuipa din cand in cand.
  • marcu19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
mai pe la vara acum e frig, am de gand sa umblu si la turbo. daca esti din Iasi si esti pasionat poate tinem legatura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR