Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stimati colegi.
Va rog , daca cineva s-a mai confruntat cu urmatoarea problema , sa-mi expuna rezolvarea. Masina este o Corsa D din 2007 , benzina . La plecarea de pe loc , oricat de incet as da drumul la ambreiaj se simt niste trepidatii in pedala si masina pleaca cu mici zvacniri. In timpul mersului la schimbarea vitezelor , cand se da drumul la pedala de ambreiaj , se aude un zgomot de cuplare . Ma gandesc ca voi merge in vreun Service si vor incepe sa faca experiente, prin eliminare pana ii vor da de capat, inlocuind tot felul de piese , inclusiv manopera , fara rost. Macar sa stiu ce sa le cer. Va multumesc pentru timpul rapit de a citi acest post si pentru eventualele raspunsuri .
  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Zgomotul e de la volanta. Posibil si "micile zvacniri" tot de acolo sau suportii de motor. In special cel de balans.
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Incearca sa elimini simptomele, verifica lichidul de frana posibil sa fi scazut si sa nu mai faca fata pompa de ambreiaj, verifica suportul antibalans cel ce este prins de jugul masini sau cadru , in ultima instanta ambreiajul s-a dus, eu am pe diesel si la 173 000 km am schimbat kitul de ambreiaj, ca manifestari: acel carait la apasarea pedalei de ambreiaj(volanta terminata) vibratii foarte pronuntate in pedala de ambreiaj fie la relanti iar in mers mai putin ( rulmentul de presiune la mine era gripat partial si cand am dat cutia jos la destramat sau spart) acele zvacnituri vine de la discul de ambreiaj in cazul meu uzat pana la fier (cupla fier pe fier si placa de presiune era decalita acea culoare albastruie), ma poti gasi si pe clubcorsa sub acelasi nume ca user si acolo o sa vezi cum arata ambreiajul facut praf .
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cateva poze
sper sa iti formezi o idee, la mine a inceput sa bata volanta in prima faza, apoi dupa 12000 km cam asa arata , pedala de ambreiaj era foarte tare dupa 3 km in trafic ma tineam de picior,dupa schimb e alta viata.
  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca este capul de planetara . Era si burduful spart. Daca nici acum nu dispare zgomotul la schimbarea vitezei, voi schimba si suportul antibalans (avea un joc mic). Va multumesc colegi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR