Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Simptome:

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2004
Cod motor: z16xep

Salut dragi opelisti.Am o problema la
Masina si anune ca are un zgomot ritmic care se aude cand masina se incalzeste.se aude de sub capacul unde scrie ecotec..nush daca e din cauza distributiei pt ca am schimbat-o in august(distributie DAYCO).Atasez mai jos un link cu video unde se aude zgomotul...astept pareri

https://youtube.com/watch?v=wzvV9jm56BU
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu trage aer fals pe undeva?
sau se freaca cureaua distributie sau accesorii pe undeva?
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut..asa ma gandesc si eu sa nu fie de la curea sau vreo rola cv de la distributie..tre sa o duc la service sa vad exact..sper sa nu fie vreo problema in motor
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am fost astazi si mecanicul a ascultat sunetul...motorul nu are nimik nici distributia...ar putea fi de la galerie posibil clapete cv..ramane sa verific
Skip ads

  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Incearca sa scoti busonul pe unde pui ulei sa vezi daca nu cumva ai vid , si zgomotul sa fie de la garnitura capac culbutori.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
leonardo23 a scris:Am fost astazi si mecanicul a ascultat sunetul...motorul nu are nimik nici distributia...ar putea fi de la galerie posibil clapete cv..ramane sa verific
Eu ma intreb de ce ai mai fost la mecanic...! Probabil te-ai dus ca sa gasesti cauza zgomotului! In conditiile in care mecanicul are posibilitatea de a asculta direct si nemijlocit,motorul,foloseste expresii de genul "ar putea fi...",dumneata astepti raspunsuri de la colegii de forum,care nu au cum sa te ajute,din motive stiute...
  • Mihai_T

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
3 probleme mari are Z16XEP-ul

1) galeria de admisie din doua bucati de tabla: in timp, bucatile incep sa bata una de alta de unde rezulta cloncanitul "morbid" al motorului (ca sa il citez pe Dan Cuciureanu Smile ) => rezolvarea de pe forum cu demontat galerie de admisie , silicon Victor Reinz , etc

2) twinportul in sine , care in urma uzurii ori nu mai functioneaza corect (depuneri , actuator , etc) ori senzorii lui ies din "range" si incep sa dea erori in bord , check engine , bla bla bla => rezolvarea de pe forum propusa de un coleg , cu inserierea rezistentelor cu senzorul pt a scapa de erori . Asta pt cazurile cand e problema doar la senzor. Pt celelalte , ori curatarea clapetelor , ori , mai rau, schimbarea twinportului

3) membrana din capacul de la culbutori, care se perforeaza. Rezulta: zgomote ciudate , consum crescut de ulei. Rezolvarea : ori se schimba capacul de culbutori cu totul (scump ca naiba), ori daca se gasesete doar bucata de plastic ce contine membrana respectiva (parca ma vazut aici pe forum ca a aparut doar piesa respectiva , dar nu bag mana in foc)

Tot ca probleme tipice, dar poate nu asa raspandite, cred ca ar fi si :

4) bobina de inductie cedeaza in jur de 80-100 000 km.

5) consum crescut de ulei, la peste 180 000 de km. (aici nu as generaliza , dar am o banuiala ca majoritatea se

comporta asa. Eu am mers doar cu Mobil 1 0w40, schimbat la max 15 000 de km, fara sa turez inutil motorul la rece, fara sa ajung des sau inutil in zona rosie, fara sa trec des peste 4500-6000 RPM, deci exploatat normal)

Din pacate, le-am patit pe toate si le-am remediat cum e descis mai sus.
Din ce vad, la probleme motoare pe benzina, MAJORITATEA sunt la motoare XEP, si majoritatea au de a face cu cele de mai sus.
Parerea mea e ca toate sunt greseli de proiectare, si toate motoarele Z16XEP vor avea aceste probleme mai devreme sau mai tarziu. Chiar si Opel a realizat asta si rezultatul a fost trecerea la Z16XER cu mult mai putine probleme.

Ar fi interesanta o statistica cu problemele la motoare pe benzina de pe forum. Eu din ce m-am uitat, in primele 5 pagini cele mai multe sunt la XEP. Cred ca acest motor este de evitat si este unul din cele mai nereusite motoare de Opel.
  • nracsu95

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 X16zep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu aceeasi situatie la un astra h 1.6 twinport,,decand iam schimbat cureaua de accesorii si rola åntinzatoare,s3 aude un zgomot ciudat....
Intrebare ...cand schimbi cureaua de accesorii trebuie pus la punct ceva ..pompa de apa ,alternator .tin sa specific ca nu se auzea nici 0ic motorul cand lam luat....o fi de la 7lei?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu se pune nimic pe puncte la accesorii doar poate montatoru sa aseze prost saibele si distantierele de la role sau se poate sa nu fie bine pusa cureaua pe canalele fuliilor caz in care se va rupe.
  • nracsu95

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 X16zep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Mersi pentru informatii mecaNIK...insa mai am o nelamurire..
Dealeru mia spus ca ia facut schimbul la toate necesarele...insa vreau sa fac schimbul de ulei si nustiu de care sa pun....
Cand iam verificat ukeiul era albastrui fara nici pic de mizerie in el..insa multi mia zis ca poate sia pierdut din propietati si se face,,apa"...
As vrea un ulei care sai mai ia din jgomot
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
''Dealeru mia spus ca ia facut schimbul la toate necesarele...''...! Da,da...,crede-l pe cuvant! De regula dupa o intreventie specializata,zgomotele dispar,pe cand la dumneata au aparut! Dar daca il crezi...,e problema dumneata! Referitor la ulei se inlocuieste la numar de kilometri sau la an...,iar daca vrei sa nu mai auzi zgomot,da muzica mai tare(e o gluma,bineanteles,dar multi o practica...!)
  • BBogorodita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Buna ! Am achizitionat de 2 zile un opel Zafira 1.6 benzina din 2007 cu 190.000 km declarati. Are un zgomot cand iau piciorul de pe acceleratie . Sa i cer dealeru-lui explicatii si rezolvare sau imi vor spune cei de la itp care e problema ? Sper sa nu fie ceva costisitor . Am luat-o pentru ca mi a placut foarte mult din punct de vedere al aspectului si al confortului. Imi pare rau ca nu am auzit acel zgomot cand am testat-o ! Apelez la dvs , poate stiti care e problema zgomotului !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR