Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ceamir ceamir

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut Colegi. Am urmarit cat de cat, dar cu interes postarile voastre si vad ca mai toata lumea isi da cu parerea pe tema cu motoarele astea y20dth. Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva ,cumva care este sigur pe el sau s-a lovit de aceasta problema ca de meseriasi sunt satul ca nici unul nu-i da de cap la firme renumite.Am si eu un opel zafira tot cu acelasi motor y20dth cu egr electronic. De o perioada de timp nu prea mai trage masina si merge parca in trei pistoane. Am observat ca mi-a scazut uleiul din baie. Vazand ca nu trage am banuit ca sunt tobele infundate dar nu..Filtrul motorina era negru.Am curatat admisia.EGR electronic nou.Verificat debitmetru ,senzorul MAP. Furtunele par in regula de la supapele de vaccum ca tija de la turbina merge.Filtru aer,motorina nou. Cineva a zis ca poate fi si senzorul de turatie? Ce poate fi? Am crezut ca sorbul la motorina o fi infundat in rezervor dar nu.Cand am dat rezervorul jos am gasit ulei negru in motorina din rezervor. Sa fie de la oringurile de la injectoare, si din cauza asta sa nu traga masina?Oare pompa de injectie?La demontare putin ulei pe furtunul de la turbo. Ma rog de ea sa prinda 140km asa in timp.Acum un an manca asfaltul si nu am decat 120.000 km cu ea.O am de noua. Daca poate cineva sau Dl. Ciucureanu sa ma ajute? Oricum raman dator si fidel opelistilor. Va multumesc si astept un raspuns. Mircea.
  • ceamir ceamir

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dl dancuciureanu sa ma ierte ca l-am botezat in postarea mea.(Y20 DTH nu are vlaga dar fara coduri eroare pe tester) La viteza sa intamplat. Raman dator de Paste!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

verificati si cele trei electrovalve de pe circuitul de vacuum sa fie functionale, eu am avut o problema asemanatoare, parca nu mai avea zvicul acela pe care il stiam si pe acolo am umblat - furtunase, coturi si electrovalve, la mine pare sa se fi rezolvat, probabil tragea aer pe la vreun furtunas si le-oi fi infipt mai bine.

eu am si facut rocada intre o electrovalva de linga baterie si cea de la turbo, vedeti dupa codurile de pe ele, aia de la turbo e identica cu una de linga baterie.

d-lui dan scrieti-i pe mesageria privata - sus in dreapta paginii e un pliculet si aia e mesageria, dinsul cred ca nu prea intra pe la zafira, cred ca are alt model de opel.
  • ceamir ceamir

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Mersi gabimilo1.😊
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu uita sa dai de veste ce rezolvi, poate ajuta si pe altii.

multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR