Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Mirricca

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, am un Opel Zafira 2004 cu motor y20dth cu urmãtoarele simptome:
Nu intrã în treapta întâi decât dacã bag mansalier apoi treapta întâi sau bag in treapta doi si apoi în treapta întâi asta încercând de mai multe ori.
In treapta întâi accelerez foarte tare cã îmi moare motorul, turometrul se ridicã foarte greu (ai impresia cã rãspunde greu dupã ce apesi pedala), de multe ori daca este un pic de pantã in fata si încerc sã plec cu treapta întâi moare motorul daca nu este turat foarte tare (peste 1500). Doar treapta 1 face probleme restul merg de zbârnâie, am schimbat timoneria (nare pic de joc), am dat cu WD-40 pe cabluri care pleacã din cutia de viteze si pe cablurile care intrã în selectorul de viteze. Care-i problema de întrã greu în treapta întâi ? Dacã plec cu a 2 a de pe loc stric masina ? Sunt din Iasi daca cunoasteti un service bun, sau vrea cineva sã ne uitãm la masinã ...
Skip ads

  • AFlorin292

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Incearca metoda asta:
  • Mirricca

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu am probleme la cutie, am schimbat timoneria și e totul în regulã, mâine mã duc sã urc mașina pe rampã și vreau sã verific cãutãtorul/selectorul de viteze sa vad daca are joc ... sper sa rezolv.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil rulmentul de presiune de la ambreiaj dus sau soarele de la placa de presiune decalit...
schimba si lichidul de frana daca nu l-ai schimbat niciodata. oricum eu zic ca este din ambreiaj
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
AFlorin292 a scris:Incearca metoda asta:


Dacã tot ai postat, poți fi sensibil mai explicit, eu intuiesc cam ce-ai vrut sã spui, dar fiind o chestie (mai) tehnicã, aș zice sã ridicãm un pic nivelul discuției, sã nu lãsãm loc speculațiilor...Mulțumesc!
  • Mirricca

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am fost azi și am pus mașina pe rampã m-am uitat la selectorul de viteze. Nu are joc, totul e ok am dat cu spray WD-40 și am uns cu vaselinã tot ce am putut atât în mașinã cât și la selector am dat o tura cu ea in jur de 100 și cv de km și merge ok intrã în treapta întâi fãrã probleme sper sã își revinã și maneta de viteze sã își facã un pic de joc cã de când am schimbat timoneria numai revine în punctul neutru dupã ce o scot din viteze ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR