Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • XtaZyy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara!

Am si eu o nelamurire legata de anul de fabricatie al Opel-urilor Astra G modelul hatchback, dar si cel sedan, sa zic asa ... . Din cate stiu si am mai gasit si ceva variante pe internet, aceste modele au avut ca an terminal de productie anul 2004/5. Pe site-urile de anunturi se gasesc masini in care se precizeaza ca ar fi din 2007/8/9. Sunt reale de fapt aceste cifre sau sunt aberatii doar pentru a ajunge in anumite filtre de cautare?

Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Se numesc Astra Classic si au fost construite si dupa 2004/5
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Astra Classic s-a construit si ulterior disparitiei versiunii G dar cu motorizari mai mici, doar 1.7 CDTI si 1.6 benzina din cate stiu eu si poate cu 1.8 benzina desi nu stiu sa fi fost si cu asa ceva...
Acum anul de fabricatie ultim la Astra Classic nu il stiu dar cred ca pana in 2008 - 2009 si sunt de fapt facute cu piesele ramase pe stoc la Opel si au fost fabricate in Polonia din ce stiu eu iar calitativ sunt mult mai proaste. Mai bine iei astra H din 2005 incoace decat Astra Classic, parerea mea
https://ro.wikipedia.org/wiki/Opel_Astra
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,526
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Astra Classic II s-au fabricat pânã în 2009(dupã alții 2010) în Polonia(probabil Gliwice). N-aș fi prea convins de o calitate mult inferioarã...
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nici afirmatia cu piesele ramase pe stoc nu e adevarata, industria auto nu e CAP sa lucreze pe stoc, se lucreaza in sistem JIS (just in sequence), astfel toate piesele sunt programate la fabricatie si intra in depozit spre fluxul de asamblare cu cateva ore inainte de a fi asamblate chiar. Se castiga mult astfel,(nu detaliez) mai ales la partea de logistica.
Motivul pentru care s-au construit e simplu: cerere.
  • XtaZyy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Vreau an mai recent, adica dupa 2008 sa fie masina si la un buget de maxim 4000 de euro (buget care e cam la limita pentru o astfel de perioada). Sunt orientat mai mult pe opel sau seat, tocmai de asta am si intrebat.
Deci sa inteleg ca sunteti de parere ca acestea sunt mai proaste calitativ decat Opel-urile dinainte de 2004/5?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Masina ti-o alegi dupa considerentele proprii.
Cat priveste calitatea Astra Classic, intelegi fix ce vrei. Ori te documentezi mai bine ori te iei dupa oricine te sfatuieste bine sau rau. Eu te sfatuiesc sa te documentezi mai bine, si nu pe forumuri.
Ca regula general valabila, un produs (oricare produs) de slaba calitate nu va fi cumparat, deci nu va exista cerere.

PS: personal nu dau nimanui peste, prefer sa invat oamenii sa pescuiasca, deci nu ma judeca daca nu-ti spun: "CUMPAR-O!"
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut.
Fara sa fac vreo reclama. Uita.te la sectiunea de vanzari de aici de pe site. O sa descoperi niste lucruri interesante Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR