Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • nashiku

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Simptome:
Dupã ce am schimbat ambreiajul ieri,astazi put ai simplu se aud trosnituri cand masina curge lin...probabil se aud si la viteza dar mai putin.Precizez ca mecanicul in momentul in care mi-a pus tamponul de la motor,l-a strâns prea tare si l-a spart,inlocuindu-l cu unul nou.

De asemenea,schimbatorul merge mai greu acum si schimba mai greu vitezele.

Am inlocuit ambreiajul cu volanta cu masa dubla, cu un kit de conversie de la Valeo.

Am sunat mecanicul si ã zis ca nu are de la ce sa fie problema,in niciun caz de la ce a facut el dar bãnuiesc cã masina nu se strica peste noapte în parcare.

Are cineva idee ce ar putea sã se fi intamplat?Tot kitul de ambreiaj este nou +rulment nou.
Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra h Z17DTR
An fabricatie: 2008
Cod motor: z17dtr
  • nashiku

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu informații noi iar daca cineva este amabil sa ma ajute as fi profund recunoscãtor.

Am mers astãzi in acelasi service si cei de acolo mi-au spus cã este pe moarte cutia de viteze....Chiar se poate sa fie o coincidențã asa de mare?Schimb kit ul de ambreiaj si peste noapte (cu masina opritã in fațã portii) sa moara cutia?

Totusi nu imi vine sa cred asa ceva....

Repet,totul s-a întâmplat în decurs de 24 ore iar de la service pânã acasã am parcurs maxim 1km.

Multumiti anticipate!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai factura, mergi la alt service pt constatare. Apoi OPC, etc.
Parerea mea este ca nu trebuia sa pui kit pt conversie.
La astfel de lucrari, alege un service cu referinte: se achizitioneaza piese + manopera din acelasi loc.
Altfel, uite ce se intampla.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai fost de fata cand au schimbat ambreiajul? este posibil sa iti fi schimbat cutia cu alta care o aveau ei pe duca ca te-au vazut poate mai nestiutor sau cu bani... cutiile nu se strica peste noapte. Este posibil si sa fi montat ei gresit volanta si mai ales ambreiajul (nu l-au centrat cum trebuie) si de acolo problemele...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR