Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • NPredut

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am volanta dusa pe un vectra c an 2002.motor 2000 dizel .dti am gasit una dar nu mai are timoneria si nu stie daca e cu 5 trepte sau cu 6 .a mea are 5 trepte .stie cineva cum ne dam seama .nu se potriveste volanta (cutia de 6 trpte)
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca masina donatoare e cu motor de 1.9 cdtiz atunci are 6 trepte si nu merge pe masina ta.
Nu cred sa existe din fabrica 2.0 sau 2.2 cu 6 trepte manuala...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimba doar volanta... tu in text faci referire la cutie si scri destul de alambicat incat nu se intelege exact ce vrei sa faci sa schimbi doar volanta sau si cutia cu totul...
volanta este prinsa pe motor nu pe cutie Smile
P.S. mai pune mana pe o carte de gramatica ca vad ca ai cam uitat-o Wink
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Titlul unui topic trebuie sa reflecte problema. Ex: "Inlocuire volanta", "Probleme volanta", etc.
Daca toti care au o problema, ar deschide numai topicuri cu titluri gen "Problema", "Sfat", "Ajutor", etc., ia imagineaza-ti cum ar arata un forum !

La ce ai incercat sa spui in mesaj, se intelege ca trebuie schimbata volanta, iar tu vrei sa schimbi cutia. Daca schimbi cutia, nu se repara volanta, ca asta e pe motor, nu in cutie.
Schimba volanta cu una noua. Costa circa 1500-2000 lei. Daca pui volanta second-hand, ai de unde sa stii cat te mai tine ? Daca ai ghinion, te pomenesti ca peste 6 luni iar trebuie sa cumperi volanta si sa platesti manopera.
Skip ads

  • mirceamihalciuc

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca alternativa mai ieftina, volantele se si repara. Se schimba setul de arcuri, se refac bucsele, sablat, etc... Acum vreo 4 ani am facut treaba asta, a costat 150 euro si am fost multumit. Am desfacut in iarna asta ambreiajul sa schimb si placa, iar volanta era excelenta, nu imi face probleme, deci e ok. Eu am fost la un tip in Bacau care le reconditioneaza profesional, mai mult pentru afara, dar nu zic mai multe sa nu para reclama:) Ca sfat, evita volantele second, sa nu ai surprize neplacute...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
E prima oara în 10 ani când aud prostia asta,cum sa repari o volanta ? Pai atunci de ce sa nu batem si ferodouri la disc de ambreiaj cã mai tine câteva mii km....
Hai totusi sã nu comparãm cu Dacia 1300 când toti erau "mesterii" .
Daca nu ne permitem sa intretinem masinã ,cãutãm solutii (luam una ieftina pe care ne-o permitem la întretinere sau daca nu folosim transportul in comun cã pe ãla nu-l întretinem noi). Masina nu ne-o luam doar cã sa ne mândrim cu ea si când trebuie sa facem o investitie majorã (nu filtre si ulei pe care sunt sigur cã multi uita sa le schimbe si dupã 15000 km) incepem sã cãutãm piese sh sau facem modificãrii (in spetã punem kit 4p ,volanta si ambreiaj cu masa simpla cã asta e topicul)
Daca dam sfaturi,hai totusi sã fie utile!
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La Daciile 1310 chiar era la moda cu schimbatul ferodourilor pe discurile de ambreiaj, daca tot ai adus vorba Smile)
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
In 2011,la ceva timp dupa ce am schimbat tot kit-ul,,un mecanic mi-a oferit 200 lei pe volanta veche pt a repara-o.O aruncasem deja..Nici mie nu mi-a trecut prin cap ca se poate reconditiona. Motorul este Z19 DT.
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Dar ai pune pe mașinã o volanta reconditionata ptr o diferențã de aproximativ 400-600 ron fata de una noua?
ÃŽncercare care te poate duce la o pierdere substanțialã de buget ? Sincer nu as putea o piesã reconditionata de un X care nu poate sã-mi acorde garanție (sau îmi acordã acolo 3-6 luni) nici pe o mașinã care doresc sa o vand, nicidecum pe mașinã cu care circul... E o loterie mult prea mare,și în 99% din cazuri pierzi de 2 ori mai mult!
Chestia se schimba un pic când piesa e reconditionata de producãtor (oricum nici cu asta nu sunt de acord) gen alternator ,electromotor ,pompa servo etc ,piesa la care mi se acorda garanție conform legii ca unei piese noi...
Dar deja am deviat foarte mult de la topic și îmi cer scuze.
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu toata lumea stie ce piese li se pune pe masina
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Corect Liviu RS ,daca ne ducem la nea Gicã din coltul strãzii care l-am vãzut noi cã are o curte și reparã masinii .
Dar nu cred cã un service se poate preta la acest lucru pentru cã e obligat sã-ți dea un deviz și o garanție atât la manopera cât și la piesa montata daca e achiziționatã de cãtre service.
Dar sã știi cã nici toți "nea Gicã" nu sunt de aceasta factura sa-ți punã orice piesa pe mașinã,fie ea noua dar de cea mai proasta calitate cât și ce i-a mai rãmas lui de la fostul client.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR