Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • razvan699

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare , Detin o Vectra C Z20NET din 2004 . Sunt multumit de masina , o am de noua dar din pacate varsta a inceput sa-si cam spuna cuvantul. Sunt indragostit de ea si nu vreau sa o schimb nici in ruptul capului. Am gresit lasand problemele sa se adune si acum as vrea sa le remediez . Prima este o sonda lambda defecta . Este vorba de cea de dupa catalizator , in apropierea racordului flexibil . As dori sa o inlocuiesc pentru ca mi-a ramas check-ul aprins si evident masina nu mai functioneaza in parametri. As dori sa apelez la voi , oameni cu mai multa experienta ca mine si sa-mi recomandati o solutie la aceasta problema. Stiu , din auzite , ca aceste sonde sunt destul de problematice. Am auzit pareri si pareri , cum ca mai bine as lua una originala de la dezmembrari decat vreo prostie de pe la epiesa , etc . Astept cu interes parerile voastre. Va multumesc .

Ps: am citit si codul de eroare : P0036
- apropos , odata cu aceasta problema , apare si cheia si masina (simbol) si masina nu mai trage . parca ar fi aspirata cu 70 de cai Smile
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
exact codul ala de eroare l-am avut eu. am schimbat toba intermediara(aia dupa catalizator) si a stricat filetul la sonda cand a incercat mecanicul sa il scoata(ca Dorel nu stie de flacara sa se expande metalul). pus sonda noua si exact codul ala de eroare cu circuitul de incazire il dadea. partea de incalzire din sonda lambda era in scurt(verificat cu un mutli-metru la service). schimbata pe garantie si merge de minune. o am de vreo 10 luni si merge minunat.

la Z16XE a fost ceva peste 300 de lei. si Bosch parca ca firma.
  • razvan699

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns . Nu prea gasesc ceva dedicat pentru acest motor. Majoritatea sunt universale si nu stiu daca functioneaza cum ar trebui. Gen bosch , ngk (f scump) , calorstat etc
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mergi la un service auto(gen revizie opel sau EDS ca vad ca esti din bucuresti) si ei stiu ce senzor sa iti comande dupa codul VIN al masinii. sunt comparative preturile cu ce gasesti pe net la site-uri gen epiesa sau autokarma.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pune un VIN și spune-mi care anume sondã lambda îți trebuie și o dibuim...
  • razvan699

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut , Multumesc pt ajutor, uite vin : W0L0ZCF6848053036 si este vorba de a doua sonda,cea de dupa catalizator . Stiu ca este mai lunga fata de cealalta. Capul sondei vine prins dupa racordul flexibil .
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sonda Lambda 2 nu ar trebui sa influenteze mersul masinii, doar sa`ti aprinda un check engine in bord. Cel mai bine o anulezi din soft si gata.
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
influenteaza consumul foarte bine. spun din experienta consum de 20L/100km aveam.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asta ar trebui sã fie: 9158718, montatã și pe Astra G,H, Zafira A, Signum, Meriva A, Corsa C, Vectra B,C, Tigra B pe diverse alte motorizãri...
Variante:
-0893219 Metzger aprox. 250ron;
-A2C59513328Z VDO >400;
-9158718/855389 Opel/Metzger>700;
și se poate merge așa pânã (mult) peste 1.000ron...
  • razvan699

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut , da consumul a luat-o razna intr-adevar. cred ca ma apropii de 18 unde inainte aveam un 11.5 - 12 %
  • razvan699

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Bibule , multumesc pentru info. Am auzit ca Metzger ar fi buna si ar functiona cum trebuie. Ai cumva idee de unde pot cumpara ?

Multumesc
  • razvan699

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ideea e ca am vazut ca toate astea sunt scurte ca si lungime . sa nu fie aia dinaintea catalizatorului.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asta ar trebui sã fie: 9202575, montatã și pe Astra G,H, Zafira A, Signum, Meriva A, Corsa C, Vectra B,C, Tigra B pe diverse alte motorizãri...
Variante sunt multe...dar n-aș ști ce sã-ți recomand înafarã de original (0855356-680ron sau 9202575-760ron)...și se poate merge așa pânã (mult) peste 1.000ron...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR