Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am un Astra G hatchback, benzina din 2001. Nu as fi deschis o discutie noua dar nu am gasit ceva pe tema problemei mele, doar despre centura de siguranta in sine.
Concret: am observat de azi ca atunci cand prind centura de ssiguranta nu mai sta. Efectiv iese clema aia de pe cordonul centurii fiindca se pare ca nu mai actioneaza mecanismele acelea din prinderea aceea din podea,ce cu butonul rosu pe care apesi sa o scoti.
Am dat cu niste wd40 dar degeaba.
Ce trebuie sa fac mai departe? Se schimba cu tot cu airbag, am vazut ca nu este ca la Dacia 1300 un cordon metalic prins in podea cu surburi. am vazut ca aici este un cablu care pleaca de la baza prinderii. Are legatura cu airbagul, este vorba de pretensiometru, etc?
Ce ma sfatuiti, exista pe acici vreun tutorial sau a mai facut cineva reparatia aceasta?
Multumesc anticipat!
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, chestia aia in care bagi centura si care ar trebui sa o tina acolo se cheama buckle.
Inauntrul lui are un mecanism cu niste arculete. E foarte posibil ca unul dintre arculetele respective sa se fi rupt si astfel mecanismul nu coboara suficient de mult incat sa poata bloca limba centurii.
Din cate tin eu minte la G protectia buckele-ului nu e prinsa cu suruburi, ci probabil e prinsa prin sudura laser. Trebuie sa te uiti sa vezi daca se poate desface fara sa deteriorezi plasticul respectiv.
Ideea e ca, desi s-ar putea sa il deschizi, nu stiu de unde poti face rost de arculetele respective. La G parca firma producatoare e TRW.

Legat de firul pe care l-ai vazut ca pleaca de acolo, da tot ansamblul de centura cu airbag actioneaza in cazul unui accident. Si da, e vorba de pretensionare. Teoretic si practic se poate inlocui buckle-ul cu unul din dezmembrari fara sa trebuiasca sa inlocuiesti airbagul. Ideea e ca trebuie sa fi atent ca nu cumva masina donoare sa fi fost implicata in accident si sa fi actionat aibagul+pretensionarea. Daca te hotarasti sa iei unul din dezmembrari si gasesti unul care sa functioneze mecanic, poti sa ii verifici si functionalitatea electrica masurand rezistenta electrica a dispozitivului de pretensionare. Ar trebui in cazul in care e OK sa fie undeva in jurul valorii de 2 Ohmi.
!ATENTIE mare la doua lucruri: sa nu faci vreo nevruta cand masori si sa te descarci electrostatic sau alte cele pentru ca poti declansa pretensionarea si nu ai vrea sa se intample asta la tine in mana. Mai trebuie sa te asiguri ca deschizi suntul dintre cei doi pini pe care urmeaza sa pui sondele de la aparat (la transport pinii sunt scurtcircuitati pentru a preintampina declansari nedorite). Poate reusesti sa il iei buckle-ul cu fir cu tot si atunci nu mai trebuie sa iti bati capul cu suntul si poti masura mai usor.

La montare nu stiu ce sa iti zic, probabil ca e sanatos sa scoti borna de la baterie ca sa nu te trezesti cu alte surprize. N-ar trebui sa fi nevoit sa faci alte chestii daca buckle-ul e bun.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns!_Chiar ma gandeam ca in tot forumul asta, nu a intampinat nimeni asemenea problema sau nu se pricepe nimeni.
Revenind, am cumparat acum cateva zile acea piesa de la un parc de dezmembrari. Am mers impreuna cu un lucrator de acolo si a dezmembrat sub ochii mei de pe masina piesa. Masina nu fusese avariata. Am vazut pe youtube ca daca este avariata, se strange firul de otel si burduful care il acopera se vede ca este strans, presat si nu sta drept in susa. La piesa cumparata de mine, este drept cu burduf perfect intins, deci nu a fost actionat. Am masurat intre cei doi pini de pe mufa firului si am o rezistenta de 3,4 ohm.
Desi raspunsul dvs a venit dupa ce m-am documentat din surse de pe siteuri straine si nu neaparat de Opel, ma bucur ca i.i confirmati si imi i tariti i crederea ca am procedat bine.
Multumesc inc o data, numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR