Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am citit cateva topicuri pe tema asta,dar ma gandeam sa facem un cum sa cat mai util.e deranjanta problema,asa ca m-am gandit cum sa scap.mie imi scartaia spatarul,pentru ca partea de sezut deocamdata nu-mi face probleme.si cum drumurile din romania sunt asa cum sunt,am incercat sa gasesc o cale de a desface fara sa distrug ceva si fara sa trebuiasca sa-l scot afara.asa ca m-am apucat de cautat,si am gasit ca in partea din spate a scaunului, suprafata aceea nu e de fapt cusuta,ci e prinsa in niste sine de plastic.am inceput sa trag de partea de jos,si pe urma de pe margini,asa cum arata sagetile din prima poza.am scos captusala de la scaun,si am patruns in interior ,Shocked,partea de reglare lombara,din plastic era rupta.am scos-o si am reparat-o.pe urma am uns cu vaselina tot ce era contact metal pe metal,si arcuri.cam atat deocamdata





masina e vectra b,2001,dar cred ca e valabil cam pentru toate generatiile mai noi de opel,facute de la sfarsitul anilor 90 incoace
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceiasi problea cu scaunul dar la mine scartia si partea de sezut si ma scotea din minti. Acolo e mai usor ca doar trebuie dat jos scanul si sa gresezi mecanismul de sub scaun.
Se pare ca este la fel e si scaunul de Astra G.
  • McKussic

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Smile) si eu am aceleasi probleme :d mai mult cu shezutu.. o sa incerc sa ma abtin o vreme pana cand o sa i`mi sara mustaru`l :d iar atunci o sa imi fie dor si stiu ca ma ca`m paste ghinionu si o sa am ceva parte de airbaguri pe acolo din cate vad Very HappyRazz
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
la calibra aveti idee cum e ca si la mine scartie la fel ms
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gaby dtm a scris:la calibra aveti idee cum e ca si la mine scartie la fel ms

La Calibra scartaie din cauza ca s-a crapat tabla din care e facut scheletul,si probabil si sarmele care sustin `aripioarele`laterale.Tb.dezbracat si sudat peste tot unde se vede crapatura,cat si pe unde nu e rupt,dar i-ar prinde bine..Adica intarita sudura veche.
Acelasi lucru e valabil pt orice scaun de la Opel,indiferent de generatie.Vaselina face bine,dar nu remediaza problema decat temporar.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR