Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • COprea305

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ajutați-ma si pe mine cu niste pãreri. Am un insignia 2009 2.0 cdti 160 cp, am schimbat volanta si kitul ambreiaj asta vara la 129000 km, acum am 147000 si conducând spre Luxemburg din Belgia cca 300 km inițial nu am avut nicio prb, revenind din Luxemburg intru pe autostrada si cand sa schimb a 6a surpriza, ambreiajul rãmâne la fund, i-am facut o aerisire si nu am mai avut probleme de atunci, totusi ma gandesc sa nu fie inceputul unei probleme. Ce sa fie? A mai patit cnv asa cv?
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu faca probleme pompa de ambreiaj.
  • COprea305

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am verificat si nimic... sa fie cilindrul receptor? E singurul care nu a fost schimbat odatã cu volanta si restul
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poate fi si cilindrul, sau poate a fost ceva de la aerisirea ambreiajului cand a fost montat. Posibil sa nu fi fost aerisit cum trebuie. Vezi sa completezi cu lichid de frana la nivel
Skip ads

  • COprea305

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am completat lichid cand i-am facut aerisirea, e posibil daca nu a fost aerisit cum trebuie la montare sa mi se întâmple dupa 7 luni?
Cum scot cilindrul receptor, pt ca nu are niciun șurub?
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atunci nu e normal. Sincer nu l-am scos si nu stiu cum se scoate. Eu cand am schimbat ambreiajul in 2015 am aerisit si nu am avut probleme de atunci.
  • COprea305

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
O sa merg la Opel sa vad despre ce e vorba, merci oricum.
App. Am schimbat volanta si kit-ul pt ca masina tremura la relanti nu foarte rau dar sesizabil si pe liber daca o acceleram tremura rau toata masina si schimbãtorul. Va spun experiența mea pt ca pana mi-au depistat ce au am fost la 3 service-Uri care INI spuneau ca nu stiu ce are sau ca e de la injecție.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
COprea305 a scris:Ajutați-ma si pe mine cu niste pãreri. Am un insignia 2009 2.0 cdti 160 cp, am schimbat volanta si kitul ambreiaj asta vara la 129000 km, acum am 147000 si conducând spre Luxemburg din Belgia cca 300 km inițial nu am avut nicio prb, revenind din Luxemburg intru pe autostrada si cand sa schimb a 6a surpriza, ambreiajul rãmâne la fund, i-am facut o aerisire si nu am mai avut probleme de atunci, totusi ma gandesc sa nu fie inceputul unei probleme. Ce sa fie? A mai patit cnv asa cv?


E rulmentul de presiune, a crapat , trebuia sa il schimbi cu kit-ul de ambreiaj. Din pacate manopera e ,mai scumpa decat piesa in sine. Faptul ca curs lichid de frana ( hidraulic) pe discul de ambreiaj e la randu-i un dezavantaj. Altfel e ciudat ca volanta sa tremure la 120.000km.KM sunt reali? Oricum nu conteaza . Mi s-a intampalt si mie acelasi lucru in Danemarca la un mondeo mk3 Sad
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@99sit e ciudat sa schimbe volanta la 120 000 KM? O sa te apuce rasul, mie mi-au schimbat-o pe garantie la doar 32 000 Km Very Happy
  • COprea305

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am schimbat si rulmentul de presiune pt ca intra in kit-ul de ambreiaj, asta ma mira , da sunt km reali, nu m-a mirat ca a trebuit sa schimb volanta pt ca am inteles ca asta e boala lor dar dupa 20000 de km sa schimb din nou rulmentul de presiune...Singurul care nu l-au schimbat e cilindrul receptor si pompa de ambreiaj, si as schimba mai întâi cilindrul sa nu s-ar cu banii din prima pe rulment.
  • COprea305

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Chestia e ca de atunci nu mi-a mai facut nicio prb si sunt cam 3 sãptãmâni de atunci, masina rulând zilnic...
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
David_Andrei a scris:@99sit e ciudat sa schimbe volanta la 120 000 KM? O sa te apuce rasul, mie mi-au schimbat-o pe garantie la doar 32 000 Km Very Happy

Very Happy , shit happens , dar chiar si asa e ciudat. Adica,dupa 200k km incepe sa joace volanta..dar pana la urma si piesele noi pot avea defecte , cum iti e norocul...
Skip ads

  • mos_craciun22

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut am și eu o nelãmurire , imediat dupã ce mi-au schimbat kitul de ambreiaj plus volanta , am început sa aud când conduc un zgomot ca un rulment sau ceva care se învârte, dar numai timp de câteva secunde ( in jumãtate de ora de vreo 2,3 ori). Scurt și venea de undeva din spatele volanului, sigur de pe ambreiaj . Poate sa îmi dea cineva ceva detalii, sa știu sa le spun ãlora de la service . Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR