Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Consum mare ulei la turatii mari
A facut cineva care are acest motor in mintile lui(uzura `normala`, compresie `normala`) un consum la viteze mari? Adica motor turat 5K rpm?
Si daca da, sa specifice ce fel de ulei a folosit.
Multumesc frumos.

Cod(uri) eroare:
----
Model: Zafira
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16XE
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
motoarele astea sunt cunoscute ca papa ulei.. mai ales daca au de3pasit o anumita varsta si nr. de km
Cu atat mai mult deca sunt exploatate la turatii mairi
Eu unul as pune un ulei mai gros.. mai ales daca s-a depasit pragul de 200000 km si l-as schimba mai des
  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu nici eu nu pot sa definesc `consum mare`. Opel in cartea masinii nu spune decat maxim 0.6L la 1000km. Nu spune la ce regim, turatie, etc.
Cred ca aici ar fi intrebarea: La ce regim este consumul asta de 0.6L//1000km?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dumneata vrei sa vezi cat consuma la 5000rot/min,ca eu nu inteleg rostul acestei turatii,mai ales ca pentru a tura un motor la asemenea turatii,acesta trebuie sa fie in regim termic,adica pregatit! Alege un ulei care sa satisfaca acele conditii de lucru,iar in privinta experientelor,las-o mai incet...,sigur nu ai nimic de castigat! Totul despre uleiul de motor - e-automobile.ro
www.e-automobile.ro/cate...-motor-sae-w.html
Skip ads

  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@big_electro61:Dumneata vrei sa vezi cat consuma la 5000rot/min,ca eu nu inteleg rostul acestei turatii,mai ales ca pentru a tura un motor la asemenea turatii,acesta trebuie sa fie in regim termic,adica pregatit! Alege un ulei care sa satisfaca acele conditii de lucru,iar in privinta experientelor,las-o mai incet...,sigur nu ai nimic de castigat`.
Nu e nevoie sa intelegi matale. Eu am pus o intrebare. Nu am cerut un sfat. Daca poti sa dai un raspuns pertinent, ok, da-l, Altfel, deliram cu gratie pe langa raspuns.
Nu te supara pe mine, dar nu suntem la scoala aici, sau asa consider eu!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Adrian9999
de ce nu faci tu acest experiment pe masina ta si sa ne spui si noua cat ulei consuma motoru tinut la 5 mii rpm pe autostrada
eu stiu cat ulei consuma motoru de la fieru meu si astept si alte pareri---cat ai pui atat consuma nui mai pui nu mai consuma--
  • Adrian9999

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@nicunicu
Eu am pus o intrebare. Daca la o intrebare intelegi sa raspunszi cu o alta intrebare, cred ca locul meu nu e aici. Eu cred ca la o intrebare trebuie sa raspunzi, si dupa aceea pui si tu o i ntrebare, asa e in lumea civilizata.
Daca asa inteleg oamenii de pe acest forum sa duca o discutie, atunci cred ca e timpul sa ma retrag de pe acest forum. Cine sunt eu sa ma opun oligofrenilor si cretinilor ?
PS
Nu credeam ca aici e tabara handicapatilor si frustatilor.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Adrian9999 a scris:
Nu te supara pe mine, dar nu suntem la scoala aici, sau asa consider eu!
De regula eu nu ma supar pe nimeni...! Referitor la scoala,sa stii ca nu e ceva rau(cel putin din punctul meu de vedere)! Prezent fiind mereu la scoala vietii,am invatat si invat,sa fiu echilibrat,respectuos,diplomat(cand e nevoie). Prin tonul agresiv si expresiile folosite,de fapt te-ai autocaracterizat,eu as fi bucuros sa fii asa doar aici pe forum,iar in viata sa fii un cu totul alt om...
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Adrian9999 a scris:Simptome: Consum mare ulei la turatii mari
A facut cineva care are acest motor in mintile lui(uzura `normala`, compresie `normala`) un consum la viteze mari? Adica motor turat 5K rpm?
Si daca da, sa specifice ce fel de ulei a folosit.
Multumesc frumos.

Cod(uri) eroare:
----
Model: Zafira
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16XE


Dupa cum au zis si colegii, acest tip de motor este cunoscut ca mancator de ulei.
Poti incerca ulei Mobil1 Peak Life 5w50. Va consuma mai putin dar tot va consuma.
Acest ulei este cam cel mai gros utilizabil la masini de zi cu zi (nu de curse).
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca tu crezi ca cineva va merge cu motoru turat la 5-6 mii rpm doar ca sa-ti spuna tie cat ulei a consumat motoru respectiv,te cam inseli
cine vrea sa faca experimente,sa faca pe masina lui,nu sa puna pe altii sa faca experimente ca apoi sa-ti zica tie ce si cum
eu am incercat mai multe tipuri de ulei 5w40 si singurul care corespunde cu ce vreau eu de la masina este uleiu motul
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu prea înțeleg de ce pierdeți vremea cu cineva care vrea rezultate de laborator de probe de pe un forum...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR