Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare detin si eu o astra g(hatchback) din 2008 si am avut acum ceva timp un eveniment rutier din care masina a iesit foarte sifonata in spate.Inainte de a schimba hayonul inchiderea centralizata,dezaburirea si stergatorul functionau.Hayonul achizitionat este din dezmembrari si dupa ce a fost pus pe masina nu functioneaza partea electrica.Daca se poate un sfat si daca trebuie schimbat motorasul de inchidere centralizata si stergator sau este ceva releu care s-a ars.
Multumesc frumos.


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,
ce anume nu functioneaza si ce masuratori ai facut?

1. spre exemplu incalzirea lunetei se face print-un releu comandat de multitimer.

plusul de forta este luat din siguranta f3 de 40 A din tabloul de la sofer.

schema este aici

https://i31.servimg.com/u/f3...60/77/note910.jpg

(110 este rezistenta de pe luneta si 109 este releul)

la luneta ajunge plus si minus?

2. la inchiderea centralizata e la fel, depinde si de multitimer si de modulul de inchidere.

poate de la eveniment ai cablajul de pe masina defect sau dupa reparatie nu mai ai firele de masa prinse la suruburi (se intimpla uneori sa uite mecanicul sa le stringa la surub sau se vopseste in jur si nu mai fac contact - trebuie verificate sa faca masa bine.

3. stergatorul spate depinde la fel de multitimer (care comanda releul acestuia), plusul de forta este luat din sig f31 de 20 A - vezi mai jos schema



(97 este stergatorul spate, 96 este releul)

daca nu te pricepi, daca nu ai scule - macar un aparat de masura - sau nu ai timp, parerea mea este ca mai bine chemi un electrician auto sau o duci la service


Ultima modificare facuta de gabimilo1 la Joi 30 Jan, 2020 10:45 pm
  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu am apucat sa fac nici o masuratoare,tinand cont ca inainte de a schimba hayonul,partea electrica mergea.,acum nu merge nimic ,o sa fac masuratori sambata sa vad de unde este problema,de la cablaj sau de la relee,sigurante arse.
Multumesc frumos
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca vrei sa o repari tu si poti face masuratori te ajut cu placere.

schema este de aici de pe forum, putem face schimb de idei.
Skip ads

  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Vedem sambata daca am timp sa o fac,daca nu apelez la tine daca ai timp sa ma ajuti,plus ca nici stopul pe frana nu se aprinde,sigur e ceva din cablaj
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Așa pare...hayonul s-a schimbat cu tot cu cablaj? Dacã da, e posibil sã fie obosit(întrerupt), boalã cunoscutã de opel de vârsta asta...dacã nu și a fost preluatã vechea ta instalație, ori a fost montatã greșit/prost, ori a cedat în urma montãrii/demontãrii...
  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Da,a fost schimbat cu totul,am luat de pe cel vechi cablajul dar e treaba grea sa le schimbi de la una la alta

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-am înțeles: s-a montat hayonul din dezmembrãri, cu instalația proprie, sau ai fãcut transplant cu instalația originalã?
Skip ads

  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
S-a montat hayonul cu instalatia proprie,eu de pe hayonul lovit am scos instalatia si o am acasa.instalatia de pe hayonul din dezmembrari nu functioneaza deloc.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sint de parere ca ar trebui sa verifici daca mufa de la cablajul de acasa e identica cu mufa de la hayonul sh.

apoi as verifica instalatia masinii mai ales in zona stopului spart.

apoi vazut ce plusuri si minusuri vin in mufa masinii acolo unde se cupleaza cu cea a hayonului.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Verificã mufa și desigur instalația indicate de colegul @gabimilo1 . Dacã nu obții ceva satisfãcãtor/lãmuritor, eu aș conecta instalația de-acasã la mufa aferentã de pe mașinã și aș vedea ce obțin...poate sare iepurele!
  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Stopul schimbat merge fara probleme diar cablajul sa nu fie defect,o sa ma uit si la mufa care cupleaza sa cad daca nu cumva este altfel,tinichigiul a umblat si pe la hayon ca a fost schimbat si butucul ca sa se poata potrivi si cheia veche
Skip ads

  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
bibu16v esti doar un pacalici ce nu are ce face si se baga in seama de fffff multe ori. am tot vazut postarile tale si chiar am fost suparat ca la cate ai nu ai dat un raspuns pertinent. RASPUNSUL TAU LA CEI CARE SUN IN MARE DILEMA ESTE .... CAUTA AIA POATE AIA SI TOT ASA. NU TE MAI BAGA IN SEAMA CA VAD CA ESTI VARZA. DACA MMEECANIC SAU DANCUCIUREANU ADEVARATI OPELISTI CARE AU FACUT ZECI DE MOTORE OPEL SPUN CA ESTE ACEL SIMPTOM SA STII CA ASA ESTE.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@tomariscom, va rog frumos fara atacuri, spuneti-va parerea legat de problema si eventual corectati civilizat greselile altora.

lasati-l pe initiator sa aleaga ce varianta crede ca il ajuta, masina e la el, a lui.

din contre de felul acesta forumul nu a avut decit de pierdut.si dvs si colegul bibu aveti domenii in care va pricepeti mai bine sau ati trait si impartasit experiente care au ajutat alti useri.

haideti sa ne ajutam unii pe altii cu tot ce putem.

multumesc.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea este, ca nu e bine facuta legatura intre instalatia masinii si instalatia haionului.
Poate sa difere mufele intre ele, adica : o mufa patrata cu 8 pini are plus permanent pinul 1, iar pe masina ta sa fie plus pe pinul 2 (doar un exemplu)
Desfa capacul de la haion sa ajungi la mufa de legatura, verifica culorile firelor sa fie identice.
Verifica mufa de la haion sa nu fie oxidata, mai mult ca sigur a stat afara in ploaie la centrul de dezmembrari si au oxidat pinii.
Nu stiu cum e la Astra, dar la Zafira am intalnit 3 tipuri de mufe la 3 haioane, nu se pupau cu instalatia masinii.
  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am desfacut hayonul si m-am uitat la cablaj,este tot intrerupt facut praf si nici mufa care intra in cablajul masinii nu este cea cu 8 pini de care eu aveam nevoie.
Pe scurt,trebuie cumparat alt cablaj,acesta care il am pe hayon este cu 6 pini si nu stiam.
Multumesc frumos pentru amabilitate taxi43edy,mi-a fost de mare ajutor.


  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu cumpara alt cablaj, folosestel pe al tau (cel vechi).
Nu e chiar mult de munca sa il schimbi.
Putina indemanare si cativa soricei de plastic.
Spor.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@tomariscom daca citesti ultimul mesaj a lui @bibu16v, o sa vezi ca a spus acelasi lucru ca si noi (@gabimilo1).
"Verificã mufa și desigur instalația indicate de colegul @gabimilo1 . Dacã nu obții ceva satisfãcãtor/lãmuritor, eu aș conecta instalația de-acasã la mufa aferentã de pe mașinã și aș vedea ce obțin...poate sare iepurele!"
Nu ne putem compara unii cu altii din simplul motiv ca nu semanam, DanCuciuranu si Mecanik sunt mecanici de meserie, iar noi doar pasionati de carutele noastre.(spun carute ca sunt vechi,dar sunt ale noastre Very Happy )
  • adiw1sh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Da,deja sunt pe ea,sa vedem ce iese,multumesc frumos,doar ce am scos cablajul de pe cea veche:))
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc @gabimilo1 și @taxi43edy ptr echidistanțã și corectitudine.
Cât despre urlãtori pe forumuri (sau aiurea), care nu înțeleg nimic din ce citesc (și nu numai!), nu sunt curios.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR