Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
am pe G-ul meu xenon din fabrica, blocul de lumini nu are reglaj manual al farurilor.
M-am intrebat daca eu am auto leveling dupa ce am citit un post pe un alt forum cum ca ar exista xenon de fabrica cu sau fara motorase pe far.
Bineinteles asta am verificat prima oara daca am acele motorase, nu existau dar le-am achizitionat ulterior si le-am montat pe far deoarece cablarea electrica pentru ele exista pe masina.

Intrebarea ar fi ce mai trebuie verificat/montat pentru ca auto levelingul sa mearga.

Multumesc
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=70481
Nu e Astra este Vectra dar poate te ajuta un pic . Confused
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ms o sa ma apuc sa caut pe la roti mufe sau "cutiute"
idea era ca nu stiam unde sa ma uit exact si ce sa caut
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut , la astra g senzorul de auto-leveling este pe puntea spate. oricum , farurile merg reglate si manual , deasupra fiecarui far ai 2 buline de cauciuc , le dai la o parte si apoi cu un imbus (nu mai stiu exact de cat) le reglezi. cu cel din exterior reglezi farul stanga-dreapta , iar cu cel din interior sus-jos. nici eu nu am crezut ca merg reglate manual din cauza afl-ului , dar le-am reglat si acum bat foarte bine. bafta !
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multam asta stiam cum merg reglate manual. Eu vreau sa-mi pun afl sau sa verific daca nu cumva exista deja. Initial motorasele de reglare imi lipseau desi cablajul era tras la far. Mai am sa verific daca am senzorul pe puntea spate si fata.

Sper sa fie acolo si senzorul deoarece cand am luat masina aceasta a avut un motoras de far cuplat pe unul din cabluri dar nu era conectat in far. In cele din urma acel motoras s-a dovedit ca nu functiona, era ars probabil si din cauza ca a stat atarnat pe fir. Farurile xenon nu au fost montate aftermarket deoarece in tabloul de sigurante si la ceasurile din bord cablarea este facuta pentru xenon.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ti se aprinde martoru' de la AFL in bord ?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
V-ati aprins foarte tare si scapati din vedere detaliile: astra g are AFL? Farurile cu xenon originale au auto leveling. Lipsa motoraselor indica interventia asupra lor, interventie care s-a putut datora unui accident. Daca nu are senzorii, inseamna ca au fost montate ulterior.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
da , scuze...auto-leveling Smile) multumesc de corectare Very Happy
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu mi se aprinde nici un martor

a sa nu uit cine s-a aprins? eu unul nu pentru ca nu as avea motive. Am postat aici ca sa ne dam cu parerea nu ca sa ne certam.

Posibil sa fi avut interventii masina, dar dupa cum am specificat in tabloul de sigurante nu sunt papuci pentru a pune sigurante in caz ca ar fi faruri normale, iar la ceasurile din bord pinul folosit este cel pentru faruri xenon 15 daca nu ma insel; de aici am dedus ca farurile sunt montate din fabrica.

Momentan nu pot ajunge sa verific la masina sub ea daca are acel senzor ca sa lamurim povestea.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mie mi se aprinde un martor cand bag cheia in contact. nu gasesc acum poza cu el.

trimite-i codul vin colegului @Edwin si iti va spune el daca ai sau nu xenon din fabrica.
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1020

@off : se referea la mine colegul @Gabi.B.HD cand a spus ca ne-am aprins...am incurcat eu auto-levelingul cu afl-ul.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da are xenon fabrica, am primit confirmarea acum dupa VIN.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sa revenim

cineva care are tech2 imi poate confirma daca AHL se poate regla electronic sau nu la Astra G?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Kay a scris:sa revenim

cineva care are tech2 imi poate confirma daca AHL se poate regla electronic sau nu la Astra G?

Se poate face o calibrare cu Tech2 ... cred ca automata, nu poti seta nimic manual. Daca farurile nu ti se mai regleaza automat ai o defectiune, cea mai des intalnita: contacte imperfecte in conectorii modulului AHL sau a senzorilor de autolevelling.

CristianTM.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ms Cristi,
din cate stiam in caz de eroare ar fi ramas aprins pe ceasuri simbolul de faza scurta, dar poate ma insel.
Intreb din alt motiv si anume masina initial a fost echipata cu suspensii sport si au cedat amortizoarele pe spate. Am hotarat sa schimb suspensia cu una normala ceea ce am cam si facut numai ca pe fata am optat pentru amortizoare putin mai sport si este o mica diferenta intre fata si spate din care a rezultat o coborare a farurilor.
Stiu ca le pot regla si manual sa le mai ridic/cobor dar vroiam sa stiu daca se poate face acea reglare/calibrare. O sa incerc sa aflu mai mute detalii cu opcomul din dotare eventual sa fac si o inregistrare in timpul mersului sa vad daca lucreaza, numai sa am aceasta optiune de record pe modulul de HL.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si masina mea are xenon de fabrica si AHL. cand pun contactul se aprinde martorul si apoi se stinge ca restul. in mers nu l-am vazut niciodata sa fie aprins si nici nu am sesizat vreodata farurile sa se regleze singure. intradevar cand am mers cu masina plina (pe spate, deci cu farurile orientate mai sus) nu am primit nicio atentionare din partea celorlalti. Concluziile trageti-le voi.
  • Nivelu'2

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este prea tarziu sa imi spun parerea !
Am studiat in tis si programul de piese si pentru auto cu xenon exista un senzor(potentiometru) pe puntea din spate pe mijloc / daca lipseate ar trebui sa gasesti mufa care se afla linga cea de la cablajul senzorilor de ABS.
MOtorasele tr sa existe pe far si sunt conectate separat de mufa farurilor.
Din cate am vazut eu cred ca exista pe instalatie fire trase si pana in blocul de lumini pentru acest reglaj /poti pune un bloc de lumini normal (am pe undeva un bloc pt. xenon si o sa verific diferenta intre ele) .Dar nu confirm acest lucru 100%
Parca imi amintesc ca m-am uitat odata sub masina mea pe puntea spate (care nu a venit echpata din fabrica cu asa ceva ) si am gasit acolo mufa pt. senzor. M-am interesat la u mom. dat sa-mi pun asta pe masina sa fie ca din fabrica dar cand am vazut cat costa senzorul de reglaj(plus un suport de prindere) - aprox 500-600 lei m-am razgandit si am ramas la reglajul clasic ( LA CARE NU AM UMBLAT CRED NICIODATA) - DA NA MOFTU' E MOFT !
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am toate cele necesare la masina doar ca nu exista instalatie in mufa blocului de lumini pentru reglaj manual. Totul a plecat de la schimbarea suspensiilor si se pare ca nu sunt singurul care a patit asta si mai am si cauciucuri cu garda mai inalta pe spate. Ca rezolvare trebuie recalibrat senzorul de pe puntea spate si asta numai cu Tech2.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dar nu ar fi la fel de eficienta o "recalibrare manuala" ? Exemplific: se aseaza masina descarcata cu fata la perete, sau pe o sosea libera fara alte surse de lumina... se regleaza din cele 2 rotite de pe far cu ajutorul unei surubelnite pozitia de "default". Dupa aceasta senzorul va cobori sau ridica farurile plecand de la acel nivel.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu, senzorul nu are legatura cu oglinda farului pentru ca asta reglezi manual. daca il studiezi cu opcomul ai sa vezi ca lucreaza in trepte si are o pozitie de referinta
  • P. Costi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2002 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Am montat xenon original ( cu autoleveling + bloc) pe opelul meu insa am intampinat niste probleme. Nu se autoregleaza farurile. Se aude cateodata o miscare a motorului insa nu face ce trebuie. Are cineva o schema cu firele care vin de la senzorul ( cantarul) autoleveling? S-ar putea ca nu am legat toate firel unde trebuia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR