Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • IGilbert

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Detin un Opel Vectra-B ( X20DTH) din 1999 2.0 DTI Diesel .

As vrea sa modific bricheta sa am curent permanent, asta ma ajuta sa incarc telefonul mobil stationand cu motorul oprit .


Multumesc .
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

verifica pe ce siguranta ai bricheta - eu am vazut pe net ca bricheta e pe sig 36 si 37 (e posibil sa ai 2 prize de bricheta, probabil e una in spatele masinii, prin portbagaj ).

Daca bricheta e pe 37 atunci din spatele tabloului de sigurante muti firul de pe acea siguranta (37) pe siguranta 33 care zice ca are curent continuu (probabil prmanent a vrut sa zica autorul) pentru remorca.

Daca bricheta e pe 36 e mai complicat deoarece scrie ca 36-le mai alimenteaza si incalzirea scaunelor anterioare si sistemul de climatizare - probabil la masinile care au asa ceva si daca dai plus permanent acolo (pe 36) ar trebui sa ai grija sa nu-ti descarce bateria.

mai poti trage si un fir cu plus dintr-o siguranta cu plus permanent, separat de instalatia masinii.

ideea e ca trebuie sa te pricepi putin pentru a face verificarile de care ti-am zis, si ar trebui sa ai macar o lampa de control la 12 V sau un aparat de masura si sa lucrezi corect ca sa nu patesti altele (incendiu) - altfel -> mergi la electrician.
  • IGilbert

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Am facut asa cum ai spus, problema este ca imi ramane si becul prizei de 12 v aprins.
L.am schimbat in led ptr consum redus momentan.
Totusi as vrea ca acel bec sa se aprinda doar cand pun contactu sau aprind pozitiile.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

dupa schema siguranta f18 este cu becul de la placa cu numarul masinii, daca vrei sa se aprinda asa trebuie alimentat ledul cu plus de pe iesirea sigurantei f 18.

in felul asta se aprinde ledul de la bricheta cind aprinzi pozitia.

nu merge dacit daca tragi fir separat de la led pina la siguranta.

trebuie lucrat cu grija, firul izolat bine si gasit un traseu ca sa nu cumva sa-l smulga sau sa-l taie ceva si sa ajunga sa faca scurt.

atentie cum lucrezi ( daca nu esti de meserie) ca dai foc la masina, nu e de gluma.

lucreaza ingrijit, atent si corect.

astept vesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR