Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • IGilbert

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Opel Vectra B 2000 ( motor X20DTH 1995 cmc DTI ) .
Am schimbat 7 compresoare de clima pana am gasit unul la dezmembrari sa nu dea pe burta, am schimbat conductele .
Toate bine si frumoase pana aici .
Bag freon cu substanta de contrast, doar o noapte il tine, nu se vede pe nici unde gram de substanta cu lanterna uv si ochelarii .
Am verificat tot, mai putin condensatorul din habitaclu .
Aveti vreo idee cum pot sa-l verific fara sa dau bordul jos ? Vreau doar sa trag cu ochiul sa vad daca scapa pe acolo
  • VPavelMihai

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Ca sa înțelegi mult mai usor, sistemul de climatizare pentru vectra b este foarte prost. Smile

Eu am schimbat la dezmembrari piese pana cand am luat decizia de pune aproape tot sistemul de climatizare nou. Anul trecut am fost, azi completai putin cu freon si schimbai o diuza.

Iti recomand acelasi lucru dacã vrei sã nu mai ai ptobleme sau cel putin mentenanța sã te coste doar 50-100 lei pe an.

Imi place masina...însã sistemul de climatizare este foarte prost. La fel precum și la alte masini din anul ei, însã la vectra totul este special! Wink
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
domnule, daca pierde freonul si nu se vede pe unde, vezi ca il scapa fix pe unde l-ai bagat, adica pe la ventilele de alimentare. Este singurul loc care este murdar cu substanta de contarst dar toata lumea crede ca e murdar acolo de cand a fos bagata substanta. Cand alimentezi cu freon, logic, meseriasul; face si un test de etanseitate a sistemului lasand furtunele puse si instalatia in vid apoi se uita la ceasuri sa vada daca creste/scade presiunea. Bun.............vede ca nu scapa pe nicaieri si baga freon.........( logic, cand era in teste, nu avea cum sa scape ca erau furtunele conectate.!) dupa ce pleci, scapa pe unde a intrat. Pun e o bula de apa si priveste!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR