Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: pe undeva la 90km incepe sa se aude un vajait, face uuuuu sau ceva de genul, ar putea sa fie de la turbosuflanta? cauciuc ? m-am uitat dar nu am vazut nimic pe la cauciuc// dar, m-am uitat doar asa fara sa ma uit sub masina sau altceva.. daca este pe loc masina nu se aude nimic, placute de frane, ferodou sau altceva?

Cod(uri) eroare: nu am
----
Model: Astra
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z17DTH
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Rulment.
  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
rulment .. de la ce?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
De la roata.Asculta atent din ce parte se aude.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum a pus intrebarea,e posibil sa asculte roata din portbagaj(rezerva)...!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E probabil de la sistemul de injectie, la mine la 1.900rpm si pana la 2200rpm se aude la fel. Ma rog, pot sa vorbesc la trecut ca m-a lasat motorul, dar si la mine la Astra G 1.7cdti la fel facea. Daca esti intr-a 5-a, pe la 2.000rpm cam aia e viteza la care se manifesta sunetul (ca un vuiet).
  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:Dupa cum a pus intrebarea,e posibil sa asculte roata din portbagaj(rezerva)...!

nu prea te duce capul, parerea mea, daca nu stii sa raspunzi, nu mai raspunde bai petardo, vezi de capacul tau de roata
  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:E probabil de la sistemul de injectie, la mine la 1.900rpm si pana la 2200rpm se aude la fel. Ma rog, pot sa vorbesc la trecut ca m-a lasat motorul, dar si la mine la Astra G 1.7cdti la fel facea. Daca esti intr-a 5-a, pe la 2.000rpm cam aia e viteza la care se manifesta sunetul (ca un vuiet).

daca era asa, nu trebuia sa imi apara nici un fel de eroare?
Skip ads

  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
svasile a scris:De la roata.Asculta atent din ce parte se aude.

din fata dreapta as zice ca este, ar putea sa fie si de la placute de frana? sa frece?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
marius20081 a scris:
big_electro61 a scris:Dupa cum a pus intrebarea,e posibil sa asculte roata din portbagaj(rezerva)...!

nu prea te duce capul, parerea mea, daca nu stii sa raspunzi, nu mai raspunde bai petardo, vezi de capacul tau de roata
Faptul ca nu ai putut face o legatura intre pragul de viteza si cauza aparitiei zgomotului(rulmentul),cred ca stiu cine are carente in ceea ce priveste auto,in general! Eu nu voi folosi expresii jignitoare la adresa dumneata...,dar daca moderatorii considera ca expresia folosita de dumneata e Ok...,atunci asa sa fie!
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Poate ca moderatorii ar trebui sa urmeze exemplul colegilor de pe loganclub si sa iti dea ban. Ai o atitudine foarte aroganda.
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
marius20081 a scris:
big_electro61 a scris:Dupa cum a pus intrebarea,e posibil sa asculte roata din portbagaj(rezerva)...!

nu prea te duce capul, parerea mea, daca nu stii sa raspunzi, nu mai raspunde bai petardo, vezi de capacul tau de roata
Faptul ca nu ai putut face o legatura intre pragul de viteza si cauza aparitiei zgomotului(rulmentul),cred ca stiu cine are carente in ceea ce priveste auto,in general! Eu nu voi folosi expresii jignitoare la adresa dumneata...,dar daca moderatorii considera ca expresia folosita de dumneata e Ok...,atunci asa sa fie!


Poate ca moderatorii ar trebui sa urmeze exemplul colegilor de pe loganclub si sa iti dea ban. Ai o atitudine foarte aroganda big electro, parerea mea...
Nu sunt toti asa scoliti ca tine in ce priveste mecanica auto, iar acest lucru nu iti da dreptul sa ii iei peste picior.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E ceva ecou pe-aici...
  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Trebeca a scris:
big_electro61 a scris:
marius20081 a scris:
big_electro61 a scris:Dupa cum a pus intrebarea,e posibil sa asculte roata din portbagaj(rezerva)...!

nu prea te duce capul, parerea mea, daca nu stii sa raspunzi, nu mai raspunde bai petardo, vezi de capacul tau de roata
Faptul ca nu ai putut face o legatura intre pragul de viteza si cauza aparitiei zgomotului(rulmentul),cred ca stiu cine are carente in ceea ce priveste auto,in general! Eu nu voi folosi expresii jignitoare la adresa dumneata...,dar daca moderatorii considera ca expresia folosita de dumneata e Ok...,atunci asa sa fie!


Poate ca moderatorii ar trebui sa urmeze exemplul colegilor de pe loganclub si sa iti dea ban. Ai o atitudine foarte aroganda big electro, parerea mea...
Nu sunt toti asa scoliti ca tine in ce priveste mecanica auto, iar acest lucru nu iti da dreptul sa ii iei peste picior.

Dar nu este prima data cand face asta, am vazut ca si alt post de al meu a facut la fel.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca moderatorii vor considera ca trebuie sa fiu sanctionat,accept cu placere! E dreptul si obligatia lor...!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mulți sensibili pe-aici...
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Lasati cearta ca nu ajuta la nimic,huruit se poate auzi de la unul din rulmenii rotilor sau de la cutia de viteze daca nu ai ulei in ea.Ca sa elimini suspiciunea placutelor apasa usor frana si vezi daca se schimba cu ceva sunetul iar ptr spate poti trage usor frana de mana 1-2 dinti. Mai precis ai un rulment rosu de rugina pe la roata ....
  • marius20081

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2017

  • Mesaj Privat
am fost la cineva, a ridicat-o pe cric, dreapta fata, rulment, o sa vad de unde iau si sa il schimbe, mersi frumos de ajutor, celor care au ajutat
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Din pacate va trebui sa schimbi tot butucul, din cate stiu eu nu se poate schimba doar rulmentul.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
marius20081 a scris:am fost la cineva, a ridicat-o pe cric, dreapta fata, rulment, o sa vad de unde iau si sa il schimbe, mersi frumos de ajutor, celor care au ajutat
Ma bucur ca ti-ai depistat cauza reala...,iar daca ai considerat gluma mea,mai putin sarata,eu imi cer scuze!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR