Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va salut. Mi-am cumparat un bord cu turometru cod w1111. Exact acelasi cod il aveam si pe celalalt fara turometru.
L-am montat intr-un sfert de ora fara probleme. Acum am si bec la benzina cand ajunge pe rosu.Totul functiona normal pana am mers cu masina 20 de metri si s-a aprins check engine. Am verificat cu agrafa si mi-a dat codul 24 (vss).
Din alte topicuri de pe aici am inteles ca ar fi vorba despre un senzor.Am luat bordul vechi si l-am facut bucatele fara rezultat. Nu am gasit acel senzor. Daca imi poate spune cineva unde se afla? Daca schimb numai vitezometrul cu cel vechi, oare merge fara nici o modificare?Stiu ca cica se afla in ceas. La mine in vitezometrul vechi intra o mufa cu 4 picioruse iar pe cealalta parte este o placuta cu diode si alte minuni. Asta sa fie senzorul?!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deasupra vitezometrului este vss.la astra am vazut 2 modele.unul in forma de "t" de culoare neagra si unul tot cam ca un t dar mai mic de culoare alba.iti da eroare pt ca probabil ala de pe bordul care l-ai luat e stricat.daca sunt la fel pe ambele borduri le schimbi si gata.la ala negru e prinsa folia contactelor de bord cu o clema la celalalt alb are mufa.cu 3 piciorushe din ce stiu eu.ambele sunt prinse de bord cu un surubel deobicei cap stea.in spatele bordului gasesti vss.nu tre sa dai nik jos.nici vitezometru.
scuze de exprimare dar nu prea stiu cum sa explic.
bafta!
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am facut 2 poze la vitezometrul vechi. Ma poti ajuta cu localizarea mai exacta?





Ai avut dreptate, e vorba de 3 picioruse unde intra o mufa si cam atat. nu imi dau seama cum scot acel senzor...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Verifica prin comparatie spatele celor doua borduri. La mine cand am trecut de la W1111 (fara turometru) la noul bord cu W=1068 (cu turometru) a lipsit o dioda. Pune una noua sau ia-o pe cea veche si totul va fi OK.

Succes.

CristianTM.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ca o parenteza, scuze de offtopic, am si eu acelasi cod de eroare stocat vss-vehicle speed sensor, la mine l-a stocat dupa ce mi s-a rupt cablul de la kilometraj pe care nu am apucat nici pana acum sa il schimb .
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
revin cu poze la borduri si ceasuri. Se pare ca am o problema cam nasoala.
Daca bordul meu avea aceasta mufa:


Asta nou arata cam asa.Fara nici o mufa:


Asa arata ceasul de pe bordul nou:


Si asa de pe bordul vechi:


Deci, dupa cum se vede, asta nou nu are acest senzor :(Ce pot face? ma dispera ca se aprinde martorul in bord.
chiar daca pun ceasul vechi pe bordul nou, nu am acea mufa sa-l conectez.
Si totusi unde era senzorul la bordul asta nou? Cum a mers acea masina cu el fara senzor?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da.solutia ar fi sa iti iei un bord cu vss.sau una mai complicata sa schimbi folia cu toate contactelede pe ala vechi pe ala nou dar sa verifici daca are tot pe ea inclusiv pe mufe.ma refer in special la turometru.dar mai simplu iti iei un bord cu vss.exista cum ai tu si cu turometru.cauta de pe o astra de prin 93-94-95.
la ala nou senzorul era in alta parte.pe cutia de viteza sau isi lua prin abs.
ar mai fi solutia sa tragi tu fire pt vss pe bordul nou.nu e greu.prin comparatie urmaresti folia si vezi de unde pleaca din mufa.marginile sunt plus si minus iar mijlocul e semnalul.cred ca solutia asta e cea mai ieftina.vss tau vechi ar trebui sa se potriveasca pe bordul nou.sau daca nu iti trebuie un vss din ala mai mare si negru.varianta cealalta.am eu vreo 4 da trebuie verificate daca functioneaza!

referitor la colegul care are cablul rupt,dupa ce il schimbi sigur nu mai da eroare de vss.la majoritatea astrelor f si vectrelor vss e deasupra vitezometrului si citeste de pe discul vitezometrului.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu nu simt absolut nici o diferenta in comportamentul masinii. la ce ar putea dauna?
Nu am BC , nu am abs, ce mai face acel senzor? de fapt la ce ii mai trebuie ECU-lui ?si daca se poate anula acest senzor
pentru a nu se mai aprinde in bord martorul.
Am gasit destul de greu acest bord. Merge totul perfect imi indica bine viteza...

Mai am o nelamurire...atasez o poza dupa care explic



In acea zona vin 3 contacte care raman in aer. Am urmarit pe celalalt si se pare ca vin cam din acelasi loc.
Daca pun vitezometrul vechi, iau mufa si o lipesc pe cele 3 contacte, oare v`a functiona?

Sincer asta ar fi a 2-a varianta. prima cu anularea e mai usoara...
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In acea zona vin 3 contacte care raman in aer. Am urmarit pe celalalt si se pare ca vin cam din acelasi loc.
Daca pun vitezometrul vechi, iau mufa si o lipesc pe cele 3 contacte, oare v`a functiona?

Sincer asta ar fi a 2-a varianta. prima cu anularea e mai usoara...guote

anulat inseamna sa-l scoti de tot.si ramane becul in bord.altfel nu stiu.nu se intampla nik dar mergi numai cu becul aprins.
daca ai gasit pe folie contactele e ff bine.masori vezi care e plus si care minus identifici pe vss tau + si - si gata.si al treilea contact e pe mijloc.semnal de viteza.pe bordul tau nou 90% ca iti trebuie modelul celalalt de vss.daca ai drum prin piatra neamt iti dau eu vreo 3.numai ca nu stiu care is bune.daca o fi vreunul bun.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si celalalt model de vss de care spui tu, pe unde se alimenteaza?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la celalalt vine folia peste el si o tine o clema.dar da mai putine impulsuri pe km.vreo 8800.
id de mes marian_sro.e mai simplu.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
rezolvat! Am schimbat kilometrajul vechi pe bordul nou si am lipit fire la acea terminatie cu 3 contacte (poza de mai sus).
Nu se mai aprinde nimic in bord si totul merge normal ! Multumesc pt tot!
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce am rezolvat cu vss-ul, ori mi se pare ori are vreo legatura cu temperatura apei?Mi se pare ca nu se mai incalzeste motorul asa de tare cum se incalzea inainte. poate mi se pare nu stiu.
Ma interesa daca are vreo legatura una cu alta..
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vss cu temperatura apei nu cred sa aiba vreo legatura.chiar nu as cevdea ce sa aiba.poate sa fie termometrul de pe bordul nou mai bun sau mai prost calibrat.cine stie.
ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor!
bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR