Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ASefaTa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut, dupa ce am avut niste probleme cu martorul bujii incandescente si cu fumul in exces, pe semne ca asta reprezinta regenerarea filtrului de particule, acum am o alta problema. S-a intamplat intr-o zi cand dupa ce s-a aprins matorul bujii incandescente in bord, am plecat la un drum de vreo 20km ca sa se regenereze filtrul lar la intoarcere, imediat dupa ce acesta s-a stins ( ma refer la matorul bujiilor) s-a aprins martorul masina + cheita. Atunci nu am vazut nimic schimbat la masina, tragea, nu scotea fum nu se auzea nimic ciudat, insa la 2 3 zile cand am plecat spre service deoarece aveam un schimb de ulei programat, am sesizat ca matorul cu cheita apare undeva la 70 80 km/h. In ziua respectiva precizez ca am patit ca masina sa nu se mai accelereze mai mult de 1800 2000 rpm. Doar in ziua respectiva am patit asta. De atunci, matorul doar apare insa nu se simte ca si cum masina nu ar trage sau chiar de ar fi, nu e ceva care ar fi usor de sesizat. Pe tester am avut 3 erori. P0002 de 2 ori si P1901. Dupa inca o zi a ramas doar P1901. Stie cineva ce e de facut ?
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Citeste aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=149492
Pentru mai multe informatii poti sa dai o cautare dupa p1901 pe forum.
  • ASefaTa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor Hose Line Malfunction. Asta a dat pe tester. La testul cu pedalele am primit doar ecn190158. Ce inseamna acel 58 ?
  • ASefaTa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor Hose Line Malfunction. Asta a dat pe tester. La testul cu pedalele am primit doar ecn190158. Ce inseamna acel 58 ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cel putin unul din cele 2 furtunase de la senzorul de presiune este crapat/rupt. De obicei se intampla la imbinarea dintre teava de metal si cea de plastic. Trebuie sa ridici masina sau sa folosesti un canal, altfel nu reusesti sa ajungi la locul cu pricina. Succes.
  • ASefaTa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat. Maine o sa fac ce ai spus.
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor aceiasi problema o am si eu martoru masina cu cheita e aprins tot timpu pe op-com îmi da acelasi cod de eroare p1901f.Am verificat acele furtune si par a fi ok.Intrebarea mea e dacã mai stiti ce altceva ar putea fi.De curând am o bservat o micã scãpare de gaze la galerie ceva foarte mic da totusi e si ca sa ma întelegeti mai bine ca nu ma pot exprima in cuvinte ca nu ma prea pricep la mecanica am sa pun si o poza doua poate ma ajuta cineva care stie despre ce vb.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Verifica cu Op-Com cat este gradul de saturatie al DPF si presiunea diferentiala, apoi posteaza rezultatul.
Skip ads

  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Grasu de saturație când e ok adicã când e 65-70 când e 20,asta înseamnã ca regenerare își face zic eu.Apropo ieri am venit din Italia cu mașina am fãcut 4350 km dus întors mașina a mers ok o singura data mi-a fãcut ceva fițe nu vroia sa se mai tureze mai mult de 2000 turații dar când am ajuns la destinație și am oprit-o am constatat ca dupã 5 ore in care a stat in parcare la plecare mașina mergea ok și de-atunci pana ce am ajuns acasã nu a mai fãcut figura asta. Când am ajuns acasã și am pus op-comu im aratã DPF saturație 66 % și 1120 km de la ultima regenerare. Asta in condițiile in care din cei 4350 de km 3500 sunt fãcuți in regim de autostrada cu viteza medie de 120 km/h. Nu mai înțeleg nimic.
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Apropo unde gãsesc presiunea aia diferențialã cu op-com. Și care e normali ei?adica la cât trebuiesc fie?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal este cu cateva linii mai sus fata de gradul de saturatie DPF. Valoarea normala este -1-0.

Din ce ai scris mai sus imi dau seama ca eroarea care iti apare este doar o eroare memorata, nu prezenta. incearca sa stergi eroarea si vezi daca reapare. Succes.
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Am șters-o de foarte multe ori dar fãrã succes dupã oprirea motorului și scoaterea cheii din contact reapare. Eu cred ca de vina ar cam fi chiar senzoru acela de la dpf care se afla lângã filtru de motorina ca se vede pe el ca nu-i original și mufa care intra in el intra da nu face Clik cum ar trebui intra și doar atâta și e prinsã cu un șoricel de senzor ca altfel ar ieși afara. Ma bate gândi sa iau un senzor nou și original dar e foarte scump și nici garanția ca odatã schimbat cu unu original va fi totu ok. Nu știu deloc ce sa fac.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nicusorule... vezi ca ai acolo un regulament. Aceleasi intrebari la 2 postari deja... nu te-ai saturat sa tot apesi pe trimite la fiecare 2 minute? daca citeai regulamentul stiai ca iti poti modifica comentariile... de ce iti bati capul cu dpf? iti face probleme? ai variante de ales:
1. vinzi masina si cumperi benzina, scapi de problema pe veci pururi amin
2. inlocuiesti dpf si platesti cam jumatate din valoarea masinii intr-un nenorocit de filtru ce se va strica oricum
3. anulezi dpf fizic si soft chiar la voi in bucuresti, eventual si o remapare impreuna cu egr fizic si soft cam la aceeasi bani...
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Hora ÃŽmi cer scuze dacã te-am deranjat. Da poate nu DPF e de vina și de ce lași anula. De aia cer cât mai multe pãreri.
  • 79nea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut, Nicusor34 ai rezolvat ceva cu acea eroare?
Am si eu aceeasi problema ecn 1901 si am schimbat senzorul, am verificat furtunasele de la dpf nu mai stiu ce sa ii fac
Precizez ca regenerare si face normal si merge fara probleme doar ca sta becul de service aprins si da aceea eroare
Am uitat sa specific motorul este 1.9 dth 88kw
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic, senzoru tot aprins a rãmas dar mașina merge ok regenerãri își face, deci chiar nu știu ce sãi fac. Iar eu nu arunc 400-500 de lei pe un senzor nou și original(cicã) și sa am surpriza ca martoru va rãmâne tot aprins. Tu ai rezolvat ceva?
  • 79nea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut
Am rezolvat, am cumparat un senzor nou Bosch si sa rezolvat.
Nu mai este nici eroarea nici becul aprins
Isi face regenerare cam la 1000km
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Opaaa deci chiar trebuie sa iau senzor. Cât tea costat senzoru?
  • 79nea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2017

  • Mesaj Privat
160 lei
  • Nicusor34

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Numai atâta? Cum aratã picioruțele alea doua le are unu scurt și unu lung sau sunt amândouã lungi? Câți pini are?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR