Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • sorinmaster

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Simptome: Detin un astra G cu motor de Isuzu (y17dt) si am avut probleme cu calculatorul de la pompa de injectie pe care l-am schimbat si acum am alta problema... Bazie constant si puternic fie ca e accelerata sau la relanti si pe la 130KM/ora se aprinde martorul cu masina si cheia (check engine), intra in protectie, taie turbo . Eroare 1125. Am inlocuit furtunasele de vacuum si a aparut acest bazait care dispare atunci cind decuplez unul din aceste furtunase adica atunci cand nu mai am vacuum... Va rog sa ma sfatuiti, daca ati intlnit aceasta situatie.

Cod(uri) eroare: P1125
----
Model: Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: y17dt
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Posibil,funtune conectate incorect...!
  • sorinmaster

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La electrovalva nu am umblat inca, doar la furtune acolo unde se intilnesc trei furtunase, voi mai cerceta vineri pentru ca pana atunci nu am posibilitatea. Nu stiu daca vreun furtunas duce cumva la actuatorul turbinei. Acesta din urma ar putea fi blocat si de aici mai multe probleme (elctrovalva primeste comanda de miscare dar nu poate executa miscarea din cauza actuatorului si apare acest bazait).
  • sorinmaster

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! Astazi am avut timp sa demontez scutul pentru a vedea ce s-a inamplat de fapt. Am constatat ca la montarea calculatorului de pompa de injectie am strangulat furtunasul de vacuum ce duce de la electrovalva la actuatorul turbinei si iata de aici veneau problemele.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR