Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In cazul motorizarii Z17 DTL, adica a motorului de 1,7CDTI, 80 cai putere, la cati kilometri se schimba pompa de apa?Care ar fi in medie, durata de viata a pompei de apa, raportat la numarul de kilometri parcursi?
Masina mea are acum aproape 178.000 kilometri rulati si inca are pompa de apa originala.Preventiv, m-am gandit sa o inlocuiesc .Nu stiu daca se justifica sa fac asa ceva.
Pompa originala m-am gandit sa o inlocuiesc cu una aftermarket marca SKF care ma costa circa 150 lei, la reducere, fata de una originala care ma costa 400 lei.
Mecanicul auto mi-a recomand intre Hepu si SKF sa optez pentru ultima marca.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De regula se schimba odata cu distributia.
Nefiind pe cureaua de distributie, o schimbi cand curge sau scoate zgomote ciudate.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce zgomote ar scoate?Daca azi scoate acele zgomote, deja curge antigelul?Mai pot macar 20 de zile sa circul cu masina pana ce ajung la service?Urmeaza concediul si nu as vrea sa raman cu ochii in soare, intro tara straina sau sa imi petrec o parte a concediului umbland prin service intro tara straina.
Pe langa kilometrii rulati am luat in calcul si vechimea masinii.Adica cei 14 ani de cand este fabricata si folosita masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR