Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Vasi,Vasi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns:
1. Am schimbat radiatorul de clima la masina si de atunci nu ma tine freonul in ea(are doar 2 garnituri si pe acelea nu le gsesc nicaieri) Stie cineva sunt garnituri dintr-un material special?
2. La reumplerea cu freon trebuie neaparat si o cantitate de ulei?Am fost la mai multi si parerile sunt impartite si acum nu mai stiu ce sa fac sa-i puna ulei sau nu?
Daca ma ajutati si cu un meserias din Sibiu sunte-ti superi tari.
Multumesc deocamdata!


Fotografia am sters-o deoarece nu avea legatura cu topicul. Pe viitor nu mai incarca siteul cu fotografii inutile.
Editat de Iulian
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand Bine ai venit pe forum.
In al doilea rand iti dau un sfat: citeste regulamentul si apoi foloseste cu incredere functia Cautare.
In al treilea rand pune masina in semnatura ca sa nu trebuiasca mereu sa mergem in garaj sa vedem ce masina ai.
In al patrulea rand raspunsuri:
1. Oringurile sunt din cauciuc special (HNBR) rezistent la freon. La orice interventie asupra unui racord, se schimba obligatoriu oringul. Aceste oringuri trebuie sa le aiba service-ul de clima (daca se respecta).
2. Inainte de reumplere se face vidarea instalatiei (ca verificare a etanseitatii). Cu aceasta ocazie se recupereaza si uleiul care a mai ramas in instalatie. La reumplere se completeaza si cantitatea de ulei ce se introduce in freon. Tipul uleiului (Shell Pag 100 sau Pag 150 sau ce neam o fi el), tot service-ul trebuie sa il stie, precum si cantitatea necesara, care este functie de producatorul compresorului. Daca nu se pune ulei in freon, anul urmator o sa schimbi compresorul!
  • Vasi,Vasi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze ca nu am citit regulamentul inainte de a posta.

respect,
vasi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR